40 Asma Tavan Led Spot Armatür Aydınlatma Modelleri

Asma Tavan Led

Asma tavanlar çok işlevsel bir yapıya sahiplerdir. Bina yapısında oluşturulan ünitelerin yangın, ses, havalandırma gibi sistemlerin kablolarının saklanmasından, oluşan çirkin görüntünün gizlenmesinden yardımcı olurlar. Isı ve ses yalıtımına sahip olan asma tavanlar sıklıkla tercih edilmektedir. Yangın durumunda da dayanıklılığa sahip olan asma tavanlar pek çok sağlamlık testinden geçmektedirler. Hafif bir yapıya sahiptirler ve fiyatları gayet uygundur. Hafif yapıları sayesinde kolay kuruluma sahip olan asma tavanlar rahat şekilde montaj edilebilirler. Bu montaj kolaylığı sökülmesinde de yardımcı olurlar. Oluşabilecek bir sorunda sökülüp sorunun giderilmesinde kolaylık sağlamaktadırlar.

 • LED ASMA TAVAN,
 • Asma Tavan Led ,
 • Tavan Led,
 • Tavan Led Dekorasyon ,
 • Aydınlatma Modelleri ,
 • Led Spot Tavan Armatürü ,
 • Led Spot Çeşitleri ,
 • Kaliteli Asma Tavan Işık Led ,

Görsel bir güzellikte katan asma tavanlar farklı renk ve desenlerde de kullanılabilmektedir. Bu kişinin tercihine kalmış bir durumdur. Temizliği kolaydır. Bu sayede üzerinde bakteri bulundurmaz. Yani hijyenik bir yapıya sahiptir. Bakteri bulundurmayan yapısı sayesinde banyo gibi nemli yerlerde, hastane gibi steril olması önemli olan kurumlarda güvenle kullanılabilir. Güzel bir görünüm kattı için şıklık ve zarafete önem veren insanlar için öncelikli tercih sebebidir. Bu yüzden geniş bir kullanım alanına sahiptirler. Ofislerde, okullarda, sinemalarda, hastanelerde, salonlarda, tiyatrolarda kullanılmaktadırlar. İşinin ehli bir ustayla yapıldığı zaman kullanıcıya çokça kolaylık sağlamaktadır.

Son zamanlarda, çoğunlukla iç mekân tasarımlarında çokça ön planda olan spotlar pek çok kullanım alanına sahiptirler. Spotların daha uygunu olarak görülen LED’ler daha fazla tercih edilmeye başlamışlardır. Enerji kullanımı açısından daha uygun olan LED’ler geniş bir kullanım alanına sahiptirler. Kurulumu kolay olan LED ışıklar her türlü mekânda işlev görmektedirler. Çeşitli renk seçeneklerine sahip oldukları için her ortama uyum sağlamaktadırlar. Görüntü olarak daha estetik bir görünüme sahip olan LED ışıklar göze güzel gelmekte ve bu sayede ön planda  olmaktadırlar.

Bu iki kullanım kolaylığı sağlayan, bulundukları ortama şıklık katan unsurlar birleştiği zaman birlikte çok daha tercih edilme durumları söz konusudur. Asma tavan LED sistemleri kişinin hem evine güzellik katarken hem de cep dostu bir seçenek olmaktadır. Asma tavan LED kullanan kişiler kullanım alanlarına şık bir görünüm katmaktadırlar. Asma tavan LED sistemleri ışıkların da birleşmesiyle evlerinize şıklık katmaktadırlar. Kullanım durumuna göre asma tavan LED sistemleri şıklıkla beraber spor bir görünüm de oluşturmaktadırlar. Kafelerde, alışveriş merkezlerinde, evlerde, ofislerde sıklıkla kullanılan asma tavan LED sistemleri her tip kullanıcıya hitap etmektedir. Asma tavan LED tercihi yapan kullanıcılar bulundukları ortama zariflik katmaktadırlar.

Asma Tavan Ledi

Asma tavan LEDİ rahat bir kullanıma sahiptir. Hazırlanmış olan asma tavana uyum sağlamak için oluşturulan LED sistemleri sıkça tercih edilmektedirler. Asma tavan LEDİ pek çok renk seçeneğine de sahiptir. Bu sayede hazırlanmış olan asma tavana uygun olarak göze güzel gelecek bir tasarım oluştururlar. Asma tavan LEDİ sayesinde oluşturulmuş asma tavanlara renk gelerek canlılık kazandırılırlar. Enerji tasarrufu sağlayan asma tavan LEDİ şıklığın yanı sıra cep dostu da olmaktadır. Bu yüzden spotlar yerine asma tavan LEDİ daha fazla tercih edilmektedir. Asma tavan LEDİ kullananlar bulundukları ortama şıklık katmaya çalışmaktadırlar. Son zamanlarda yapılan binalarda sıklıkla tercih edildikleri için daha ön planda olan bu sistemler günümüzde oldukça revaçtadır. Bu yüzden oldukça rağbet görmektedirler. Son zamanlarda oldukça tercih edildikleri için sizin de kullanmanıza yardım etmek için buradayız.

Asma Tavan Ledli

Asma tavan kullanan kişiler bunun güzelliğini yaşadıktan sonra daha üst seviye tercihlerde de bulunmaktadırlar. LED ışıklar ise cep dostu, enerji kullanımı az olan ışıklar oldukları için daha çok tercih edilmektedirler. Asma tavan LEDLİ kullanarak bunu daha da güzelleştirmektedirler. Asma tavan kullanım açısından çokça tercih edilen bir üründür. Pek çok avantajı olan asma tavanlar çoğu kişi tarafından evlerinde veya ofislerinde kullanılmaktadır. Asma tavan LEDLİ kullanarak da bulundukları ortama ışık katarak daha da hoş bir ortam oluşturmaktadırlar. Asma tavan LEDLİ sistemler başka hiçbir avize kullanımına gerek kalmadan da sadece asma tavan LEDLİ sistem kullanılarak da tek başına tercih edilmektedir. Asma tavan LEDLİ sistemler enerji tasarrufu açısından diğer ışık kaynaklarının önünde durmaktadırlar. Daha uygun olması sıkça tercih edilmesini sağlamaktadır. Asma tavan LEDLİ sistem günümüzde çokça tercih edilmektedir.

Evinizi ışıksız hayal edebiliyor musunuz? Sadece işlevsel olsaydı, gün içinde lambaların ve aydınlatma armatürlerinin ortadan kaybolması için bir yol tasarlardık ama ışıklar da estetik bir işleve sahipti. Armatürler açısından, görev ve çevre ışıklarından sorumlu lambalar gibi hareketli armatürler ile mobil armatürler ve hareketli armatürler arasında bölünebilir ve tavan ışıkları gibi ikincisi ortam ışığından esas olarak sorumludur.

Gyproc ile asma tavanların montajı ve aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli aydınlatma armatürlerinin genişletilmesi kolaydır. Tavan lambaları üç alt kategoriye ayrılabilir: gömme lambalar, gömme lambalar ve asma lambalar. Seçenekler kafa karıştırıcı olabilir, bu yüzden temel tavan lambası tiplerine giriş.

1. Gömme Işıklar

Işığı görmeden bir odayı aydınlatmanız gerektiğinde, ihtiyacınız olan şey bir asma tavan led aydınlatma modelleri asma tavanı inşa etmek ve gömme ışıklar kurmaktır. Adından da anlaşılacağı gibi, gömme ışıklar bir odanın asma tavanına inşa edilenlerdir. Gömme ışıklar, nasıl monte edildiğine bağlı olarak hem doğrudan hem de dolaylı aydınlatma sağlayabilir. Gömme ışıklar, alçak tavanlı alanlar için idealdir.

a. Standart gömme ışıklar

Standart gömme lambalar, alçak tavanlı kompakt bir odanız olduğunda ve ışık kaynağını görmeden ışığa ihtiyacınız olduğunda en iyi seçimdir. Bu ışıklar genellikle bir ızgara düzeninde düzenlenir veya merkezi bir asma ışıkla veya koy ışıklarıyla birlikte kullanılır. Günümüzde otel odalarının çoğu bunları Gyproc asma tavanlarında tavan lambası olarak tercih etmektedir.

b. Troffers

Standart gömme ışıkların konutlar, troferler ofisler ve laboratuarlar içindir. Trofferler, Gyproc grid tavan sistemi gibi modüler bir düştü tavan ızgarasına uyan dikdörtgen ışık fikstürleridir. Bunlar, standart flüoresan tüp lambalarını ve hatta LED lambaları içerecek şekilde tasarlanmıştır.

c. yalpa çemberleri

Standart gömme ışıklar, her yöne düzgün bir şekilde doğrudan aydınlatma sağlar. Gimbals, belirli bir alana odaklanmak için ayarlanabilen gömme spot lambalardır. Gimbals, mutfak gibi alanlarda veya aydınlatmaların oda ışıklarından ziyade odaklanma ışıklarında görev aydınlatması için daha uygundur.

d. Koyu Aydınlatma

Cove aydınlatması, bir odaya yalnızca sıcak bir parıltı vermeniz gerektiğinde veya düştü tavandan oluşturulan bir bölümü vurgulamanız gerektiğinde idealdir. Işık kaynağı, tüm açılardan görülemeyecek şekilde kesonlu bir ışık girintisine monte edilir. Işık yukarı doğru yönlendirilir ve tavandan zıpladığında odaya yumuşak ve sıcak bir parlaklık verir. Alternatif olarak halatlı ışıklar girintili girintiye, düşmüş tavanın kenarlarını aydınlatacak şekilde yerleştirilir.

2. floş ışıkları

Gömme ışıklar, basitten çok süslü bir ürüne kadar çeşitlilik gösterir ve değişken iç mekan stilleriyle eşleştirilebilir. Gömme ışıklar, maksimum 10 feet yüksekliğe sahip odalara uygundur. Bu armatürler oldukça hafiftir ve bu nedenle asma tavanlı odalarda iyi çalışır. Asma tavan yüksek tavan odalarındaki tavan yüksekliğini düşürmekle kalmaz, tüm kabloları da görüşün dışında tutar.

a. Tam floş

Tam gömme armatürler, tavan ile armatür arasında bir boşluk bulunmadığı yerlerdir. Gömme aydınlatma armatürleri basit ve göze çarpmayanlardan daha süslü tasarımlara kadar çeşitlilik gösterir. Tam gömme armatürler, tavan yüksekliği 8 fit veya daha az olan odalar için idealdir.

b. Yarı floş

Tavan ile armatür arasında azami birkaç inç kadar hafif bir boşluk bulunan tavan armatürlerine yarı düz armatürler denir. Bu armatürler hem doğrudan hem de dolaylı ışık sağlar. Doğrudan dolaylı aydınlatmanın oranı, armatürün tarzına bağlıdır.

3. Asma Işıklar

Birkaç inçten daha fazla süreyle asılı kalan ışıklara asılı ışık denir. Bu ışıklar yüksek tavanlı odalar için idealdir. Ancak, asma lambalar köşe masa lambaları veya başucu lambaları olarak da kullanılmıştır.

a. Avizeler

Avizeler asma lambaların en bilinenleridir. Avizeler büyüklük, tarz ve sahip oldukları ampullerin sayısına göre değişir. Avizeler ideal olarak bir odaya tekil özellikler olarak yerleştirilir, ancak daha küçük avizeler kullanıldığında, aynı odaya iki tane yerleştirebilirsiniz. Avizelerin ağır olduğu ve bu nedenle onları asma tavanda kullanıyorsanız, alçı panelden değil tavan kirişlerinden askıya aldığınızdan emin olun.

b. Ada Işıkları

Ada ışıkları da avizelere benzer, ancak avizelerin doğada genellikle radyal olduğu yerlerde ada ışıkları biçim olarak doğrusaldır. Bunlar en çok yemek masaları ve mutfak adalarının üzerinde kullanılır.

c. Parça ışıkları

Ray ışıkları, doğrusal bir rayda düzenlenen bir dizi spot ışık olarak kolayca anlaşılabilir. Bu ışıkların her biri, aynı anda birden fazla noktaya odaklanacak şekilde değişen açılara ayarlanabilir. Ray ışıkları mutfaklar ve galeri alanları için idealdir.

Tavan Aydınlatma Çeşitleri

İlgili Makaleler

 • 1Gömme Montaj ile Yarı Gömme Tavan Tavan Lambaları Arasındaki Fark Nedir?
 • Oturma Odaları için 2 Eşsiz LED Aydınlatma
 • 3Bir Yemek Masası için Aydınlatma
 • 4Çalışma Işıklarını Garajda Kurun

Göz ardı edilmesi kolay bir tasarım öğesidir, ancak bir odadaki aydınlatma türü alanın kullanışlılığından genel tarzına ve ortamına kadar her şeyi etkileyebilir. Tavan yüksekliğine ve odanın amacına bağlı olarak doğru armatürü seçmek, sıkıcı bir odayı güzel, kullanışlı ve davetkar bir yer haline getirebilir.

Yıkama ve Yarı Yıkama

Gömme lambalar tavana doğru monte edilirken, yarı gömme lambalar armatür ve tavan arasında birkaç inç boşluk bırakıyor. Alçak tavanlar dahil hemen hemen her yere monte edilebildiklerinden, çok yönlü tavan aydınlatma türlerinden biridir. Gömme armatürler, 8 fit veya daha yüksek tavanlar için en iyisidir; yarı gömme armatürler ise 8 ila 10 fit yüksekliğindeki tavanlar için iyi çalışır. Her iki stil de genel veya ortam ışığı sağlar, ancak genellikle fazladan bir alanı aydınlatmak için tek bir fikstür yeterli değildir. Ayrıca, bir çalışma masasında veya mutfak tezgahında ihtiyaç duyulan görev aydınlatması için iyi değildir.

gömme

Sıva altı aydınlatma tavana monte edilmiştir, böylece armatür odaya asılmaz. Bazen saksı aydınlatması denilen gömme armatürler tipik olarak küçük ve yuvarlaktır. Bu tip aydınlatmalar çok düşük tavanlar veya çıkıntılı demirbaşların bir oyun odası gibi zarar görebileceği alanlar için iyidir. Çok sayıda gömme armatür, geniş bir alanı aydınlatmak için sıraya veya desene yerleştirilebilir. Kullanılan ampul tipine ve ışığın yayılması için bir cam panel bulunup bulunmadığına bağlı olarak, gömme armatürler ortam veya görev aydınlatması sağlayabilir.

Avize ve Sarkıt

Yemek masaları ve tezgahların üstünde en çok kullanılanlar, avize ve kolye armatürleri bir oda için hem ışık hem de dekorasyon sağlar. Mutfağa ve yemek alanına ek olarak, bu tip ışıklar, 10 metreden daha uzun tavanlı odalar için iyidir. Görünüşünü dengelemek ve insanların içine girmesini önlemek için, bir masa veya ışığın altında bir mobilya parçası olduğu sürece, alçak tavanlı odalara da yerleştirilebilirler. Aşağıya doğru aydınlatılan kolye ve avizeler, görev aydınlatması için iyi olabilir, ancak genellikle ortam veya ortam aydınlatması için kullanılır.

Izlemek

Adından da anlaşılacağı gibi, parça aydınlatma bir parça üzerinde bir dizi ışıktan oluşur. Genellikle ışıklar küçük spot ışıkları gibi görünür ve istenen yöne bakacak şekilde ayarlanabilir. Ray aydınlatması, çok fazla görev aydınlatmasına ihtiyaç duyulan banyo ve mutfaklar için iyidir. Bu armatürler aynı zamanda gömme veya yarı gömme tavan lambaları yerine modern dekorasyon planlarına da uyar. Palet aydınlatması ayrıca duvardaki mimari özellikleri veya resimleri vurgulamak için dekoratif olarak kullanılabilir.

Asma Tavan Nedir?

Asma tavan, odanın veya binanın ana tavanının altına yapılmış bir tavandır. Başka bir deyişle, metal veya ahşap çerçeve yardımı ile ana çatıdan asılan ikinci bir çatı katmanıdır. Ayrıca tavan düştü olarak da bilinir. Asma tavanın birçok avantajı vardır. Odanın estetiğini geliştirir. Odanın yazın serin, kışın sıcak kalması için asma tavan bulunmaktadır. Ayrıca elektrik tellerinin, aydınlatma armatürlerinin, havalandırma kanallarının ve diğer armatürlerin çirkin ağını gizlemek için sağlanmıştır.

Asma tavan, alüminyum veya GI bölümlerinden veya ana tavan ile sabitlenmiş ahşap bir çıtadan yapılmış bir çerçeveye asılır veya sabitlenir. Asma tavan, ana tavandan en az 8 inç uzaklıkta sabitlenmiştir. Asma tavan, , Alçıpan, Kontrplak, PVC levhalar vb. Gibi çeşitli malzemelerden yapılır . Malzeme seçimi, asma tavanın kullanımına ve tasarımına bağlıdır. Farklı malzemelerin kendi avantajları ve dezavantajları vardır. Bunlardan birkaçı aşağıda tartışılmaktadır.

1) Paris sıva asma tavanı:

Paris’in alçısı pürüzsüzdür ve her türlü aydınlatma düzenlemesi için uygundur. Her türlü tasarım ve şekle kalıplanabilir. Dekoratif tasarım ve hafif işler için tercih edilir. Alüminyum T-kesitleri içerisinde askıya alınır. Tek dezavantajı, dayanıklı olmaması ve renginin zamanla kaybolması.

2) Alçı asma tavan:

Hafif, yangına dayanıklı ve ısı yalıtımlı bir malzemedir. Alçı levhalar, kalınlığı 9 mm ila 15 mm arasında değişen, 600 mm x 600 mm boyutlarında mevcuttur. GI kanalları çerçevesinde sabittir.

3) PVC asma tavan:

PVC asma tavan çekici, dayanıklı ve suya dayanıklıdır. PVC malzemeden yapıldığından bakım maliyeti neredeyse sıfırdır. Bu tip asma tavanlarda PVC paneller Alüminyum T profiller çerçevesine sabitlenmiştir. PVC paneller çekici renk ve desenlerde mevcuttur.

Asma tavan ve led ışıkları

Evinizdeki tavanları tasarlamak için sayısız yol var, fakat şimdi itibariyle aydınlatma yoluyla güzelleştirmeye odaklanalım. İç tasarımdaki mevcut trendlerle, aydınlatma yepyeni bir seviyeye yükseldi. 

Öyleyse, odalarınıza dahil edebileceğiniz en iyi aydınlatma stilleri fikirleriyle başlayalım.

1. aydınlatma seçenekleri yüklemek kolay

Tavan tasarımı için aydınlatma konusundaki mevcut eğilimler, bu armatürlerin kurulumunu oldukça kolaylaştırmıştır. Bunlar bir odadaki gölgeleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve böylece odanın işlevselliğini arttırır.

2. Şekillendirme

Çatının yapısına karar verildikten sonra, ışıkların dağılımına yeterli ağırlık vermeniz ve bunları odaya düzgün şekilde yerleştirmeniz şarttır.

3. Parlak efektler için küçük ışıklar kullanın

Bir odayı aydınlatmak için büyük ışıklara ihtiyaç duyduğunuz günler geride kaldı. Bugün, görkemli sonucu elde etmek için aynı küçük armatürleri kullanabilirsiniz.

Işıkların boyutu göz önüne alındığında, aslında bir odada kullanılan ışıkların sayısında bir sınır yoktur. Dilediğiniz kadar ışık kullanabilirsiniz, ancak onları iyi kullandığınızdan emin olun.

Kesinlikle pazarda şaşırtıcı avizeler ve lambalar bulacaksınız, ancak tüp tarzı armatürler sıcak kekler gibi satılıyor. Bunlar tavana iyi gizlenmiştir ve bu nedenle odadaki her türlü gölgeyi ortadan kaldırır.

Aydınlatma armatürlerini kullanırken, stratejik olarak yerleştirilmeleri ve en iyi kullanım ve etki için yeterli planlamadan sonra kullanılması önerilir.

İstenilen ışık efektini elde etmek için tavanı ışıklarla doldurmaya gerek yoktur. Bu armatürleri, görüntüdeki gibi tavan veya sütunların farklı seviyelerinde kullanabilirsiniz.

Bu ışıkları araştırırken, türüne ve rengine eşit derecede önem verdiğinizden emin olun. Örneğin, beyaz ışık ve sarı ışık sırasıyla farklı bir atmosfer yaratacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

elparsdekor.com