67 Muhteşem Ters Tavan Tasarım Fikirleri

Oturma odası, yatak odası, yemek odası, banyo ve mutfak için tasarım tavan fikirleri kılavuzumuza hoş geldiniz.
Evinizin hemen her yönü, tasarımınızı ve yapısal tercihlerinizi – tavanınızı da içerecek şekilde karşılamak üzere değiştirilebilir. Kullanabileceğiniz çok sayıda farklı tavan tasarımı var ve her birinin kendine özgü stilleri, maliyetleri ve avantajları var. Burada, eviniz için doğru tasarımı bulmanıza yardımcı olmak için özellikle ters tavanlarına derinlemesine bakacağız.

İçindekiler

 • Bir Ters Tavan Nedir?
 • Bir Ters Tavan Maliyeti Ne Kadar mı?
 • Kesonlu Tavan ile Ters Tavan Arasındaki Fark Nedir?
 • Bir Ters Tavana Nasıl Aksan?
 • Ters Tepsi Tavan Nedir?
 • Ters Tavan ile oturma odaları
 • Ters Tavanlı Yemek Odaları
 • Ters Tavanlı Yatak Odası
 • Ters Tavanlı Mutfaklar
 • Ters Tavanlı Banyolar

Bir Ters Tavan Nedir?

Bir tavanı, ters veya gömme tavan için başka bir addır. Bu tasarımlar için, tavanın merkezi odanın çevresi yakınındaki tavandan birkaç fit yüksekliktedir. Bir ters tavan, sadece birkaç isim, yuvarlak tasarım, kalıplama, farklı boya renkleri, aydınlatma, ahşap tersanesi, kemerli yapı ve katmanlı seviyeleri gibi birçok farklı stilleri içerebilir.

Ters tavanlar yüzlerce yıldır kullanılıyor ve modern tasarım evlerine dahil edilmeye devam ediyor. Tarihsel olarak, tavan tavanları hem mimari tasarım hem de merkezi ısıtma ve hava icadından önce kanal işini gizlemek için kullanıldı. Bununla birlikte, şimdi, ters tavanları en sık bir tasarım öğesi olarak hizmet vermektedir.

Bir Ters Tavan Maliyeti Ne Kadar mı?

Diğer birçok yapısal ev geliştirme projesinde olduğu gibi, ev inşa edilirken en kolay şekilde bir tepsi tavan döşenir. Fiyatlar ev büyüklüğüne, yere ve diğer faktörlere göre değişmektedir, ancak fiyatlar genellikle …. ila …. dolar arasında olacaktır. İnşaat aşamasını önemli ölçüde geçen evler için fiyat daha yüksek olacaktır. İnşa edilmiş evlerde kurulum fiyatı genellikle ,,,,,,,,, arasında değişecektir.

Dikkate alınması gereken bir başka husus, tepsi tavanının monte edileceği odanın konumu.  ters tavanlar, evin üst katındaki odalara en kolay şekilde monte edilir. Bir tepsi tavanını daha alçak bir yere monte etmek mümkün olabilir, ancak bunun inşaat kısıtlamaları nedeniyle olması olası değildir.

Üst kattaki odalar için tavan arasındaki boşluk kullanılarak tavan yükseltilecektir. Eğer çatı katı çerçevesinin değiştirilmesi gerekiyorsa, bu durum yapısal açıdan dolayı proje fiyatına potansiyel olarak binlerce dolar ekleyebilir.

 • Ters tavan nasıl yapılır
 • asma tavan modelleri
 • asma tavan çeşitleri nelerdir
 • asma tavan kaç günde yapılır
 • ters tavan ahşap
 • asma tavan perdelik nasil yapilir
 • asma tavan nedir nerelerde kullanılır
 • ters tavan banyo

Kesonlu Tavan ile Ters Tavan Arasındaki Fark Nedir?

Bir  ters  veya kutu kiriş tavanı , tavan boyunca bir ızgara oluşturan kirişlere veya kalıplamaya sahiptir. Izgara, tavanın geri kalanından daha aşağı asılı olan kirişleri kullanarak kareler oluşturur.

Bir ters tavanı, örtülü tavanın bir çeşitlemesi olsa da, bu iki tavan tipi arasında birkaç fark vardır. Bu farklılıklar çoğunlukla tasarımın yanı sıra, her projede kullanılan malzemelerden kaynaklanmaktadır.Bir kasetli tavan, bir kaset tavanına benzer şekilde yerleştirilmiştir, ancak bir kasetli tavan, ek tasarım elemanlarına sahiptir.  ters tavanlar, kutu benzeri girintiler oluşturacak şekilde tasarlanmış girintilere sahiptir. Diğer yandan, tepsi tavanları, tavanın neredeyse tüm alanını çalıştıran yalnızca bir girintiye sahiptir.

Sandıklı ve tavanlı tavanların ortak özellikleri vardır. Her iki tavan tasarımı da gömme alanlar sunar ve sıcaklık ve ışık gibi tasarım öğelerini etkiler. Bir başka benzerlik, her iki tasarımın da odanın büyüklüğüyle sınırlı olması. Bir ters tavanı fiziksel boyutla sınırlandırılmışken, küçük bir odaya eklenebilecek aksan yeteneklerinde bir örtülü tavan sınırlandırılmıştır.

Bir Ters Tavana Nasıl Aksan?

Bir ters tavan tasarımında çeşitli vurgular kullanılabilir. Bir tepsi tavanda farklı görsel efektler oluşturmak için boya kullanılabilir. Tavanın yükseltilmiş kısmı daha koyu bir renkle boyanabilir ve bu bölgeye gerçekte olduğundan daha yüksek bir görünüm kazandırır.

Buna karşılık, metalik bir boya odaya bir sıcaklık hissi verecek, aksi halde biraz boş hisseden büyük odalarda yardımcı olabilir. Gömme tavan alanında bir duvar resmi de düşünebilirsiniz. Bir sanat tasarımını oluşturmak için bir şablon kullanmak bir çocuk odası veya duvarın uygun bir vurgu olabileceği başka bir oda için mükemmel olacaktır.

Ahşap plakalar, ahşap kirişler veya tersane kullanımı, bir tepsi tavan tasarımına vurgu eklemek için başka bir harika yoldur. Ekstra parke döşeme malzemeleri olanlar, artıkları yaratıcı bir DIY tavana yerleştirebilirler.

Ayrıca oda tasarımının vurgu rengini getirmek için kaplama veya kalıplama ile yaratıcı olmayı da seçebilirsiniz. Bu, tavanın doku miktarını artıracak ve görsel ilgi yaratacaktır. ters tavanına biraz ayrıntı eklemek için döşeme boyunca ahşap dolgu eklemeyi de seçebilirsiniz. Ahşap kaplama türü odanın tarzına göre belirlenir. Örneğin, bir plaj evinde bir odaysa, boncuk tahtası stile uygun şekilde kullanılabilir.

Ayrıca tavanın girintili kısmını, göze tavana çeken bir avize veya başka bir fikstür ekleyerek vurgulamayı da seçebilirsiniz. Armatür, odanın daha uzun görünmesi için tavanın girintili kısmına gölgeler atacak.

Ters Tavan Nedir?

Ters tavanı, geleneksel tepsi tavanına benzer, çünkü tavanın merkezinin yüksekliğinde, çevresine zıt olarak bir eşitsizlik vardır. Merkezin daha uzun olması yerine, merkez alandan daha düşüktür. Bu, bir tepsi tavanından çok farklı bir görünüm yaratır ve tasarımı da biraz daha zordur. Ters tavan, damlayı içerecek kadar yüksek, en az on ila on iki fit yüksekliğinde bir tavana sahip bir odaya kurulmalıdır.

Ters tavan, sıcaklıktaki artıştan faydalanabilecek geniş odalar için idealdir. Yüksek tavanlı odalar, çoğu zaman odanın boş hissetmesini sağlayan samimiyet ve sıcaklık eksikliğinden muzdariptir.Ters tavanı, tavanın bir kısmını aşağıya çekerek genel odayı daha küçük hissettirir. Tavanın düşmüş olan kısmına bir ışık fikstür ekleyerek bu ters tepsi tavan tasarımını vurgulamak akıllıca olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

elparsdekor.com