7 Dayanıklı Zemin Kaplama Seçeneği

Mutfak, evin olmazsa olmazı odalardan biridir. Doğru şekilde döşemek sizin için bir ev ödevidir. Mutfak döşemesinin çok dikkat edilmesi gerekiyor çünkü orada birçok şey olabilir.

Sıcak yüzeyler, yağ dökülmeleri, etrafa saçılan yiyecekler, kazara çizikler mutfakta meydana gelebilecek bazı olasılıklardır.

Peki, mevcut döşeme seçeneklerinden hangisi mutfağa en uygun?

Mutfak Zeminleri Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir mutfakta sadece bir gün için pek çok şey olabilir. Örneğin, yemek pişirme, genellikle birçok adım, malzeme ve ekipman parçasını içeren bir mutfaktaki ana faaliyetlerden biridir.

Bu adımlar muhtemelen bazı su dökülmelerine, ısı yüzeyine veya mutfak gereçlerinden kazara herhangi bir çarpmaya neden olacaktır.

Bu nedenle mutfağınız için döşeme seçeneğini seçerken dikkatli olmalısınız. Seçebileceğiniz birçok döşeme seçeneği vardır.

Ancak, bu farklı seçeneklerin artılarını ve eksilerini göz önünde bulundurmanız en iyisi olacaktır.

Mutfak denen kalabalık bir odada birçok şeyin olabileceğine dikkat edin; Aşağıda bu bağlamda ölçmeniz gereken bazı hususlar yer almaktadır.

  • Birincisi, döşeme tercihinizin olup olmadığıdır. suya dayanıklılık. Zemin, su ve yağ dökülmesine karşı dayanıklı olmalıdır. Sudan kolayca zarar görmediği sürece mutlaka% 100 su geçirmez değildir.
  • İkincisi doku. Doku, rahatlık anlamına gelir. Yemek pişirmek veya bulaşık yıkamak gibi aktivitelerinizi yaparken bir süre orada durduğunuzda ayaklarınızın nasıl hissedeceği budur.
  • Üçüncü yön, dayanıklılık. Mutfakta bir şeylerin kırılma veya bıçakla çizilme olasılığı mutfakta değil, kasıtlı olarak gerçekleşmez. Zemin tipinin ne kadar güçlü ve çok yönlü olduğuna dair dayanıklılık, göz önünde bulundurmanız gereken husus olmalıdır.
  • Son husus, ısı dayanıklılığı. Bazı durumlarda sıcak tavanızın veya zeminin yüzeyine inen herhangi bir şeyin olması mümkündür. Genellikle mutfağınıza doğal güneş ışığı da gelir. Bu nedenle zemininizin buna uygun olup olmadığı dikkate alınacak noktalardan biri olmalıdır.

Mutfak İçin En İyi Döşeme Seçenekleri

Mutfak döşemenizi seçmeden önce nelere dikkat etmeniz gerektiğiyle ilgili görünüm listesindeki açıklamaya dayanarak, aşağıda size özel en iyi listeyi aşağıda özetledik.

1. Seramik / Porselen Karo

Mutfak için Seramik Karo Zemin

Seramik veya porselen karo, mutfak için en iyi seçeneklerden biridir. Dayanıklılık açısından bundan şüphem yok. Seramik karo sırlı veya sırsız olarak gelir.

Sırlı olan çok parlak ve parlak görünüyor ve sırsız olan ise çok iyi ve dünyevi görünüyor.

Her iki durumda da, seramik / porselen karo, banyoda olduğu gibi su dökülmesine ve hatta su taşmasına karşı% 100 dayanabilir.

Bununla birlikte, herhangi bir suyun bükülmesini önlemek için her bir kiremit tarafının harcı iyi bir sızdırmazlığa sahip olmalıdır.

Aksi takdirde döşemenin rengi solabilir. Bu nedenle seramik karoların profesyonelce döşenmesi tavsiye edilir.

Dirençten bahsedecek olursak, seramik karoların da ısıya dayanıklı olduğunu belirtmek isterim. Evet, yüzeyde sıcak hissedeceksin, ama uzun sürmeyecek çünkü oldukça soğuk.

Bu, birçok tasarım çeşidinde de gelir. Ne tür bir mutfak tasarlarsanız tasarlayın, seramik karo bunun için uygun bir seçim olabilir.

Ancak seramiğin parlak ve sert yüzeyi sıvı döküldüğünde çok kaygan olacaktır.

Ayrıca bazen seramik zemin üzerinde uzun süre çıplak ayakla ayakta durmak pek de rahat hissetmez. Ortak ayakta durma noktalarınıza yastıklı bir terlik veya halı giymeniz önerilir.

2. Sert ağaç

Mutfak için Parke Zemin

Günümüzde insanların tercih ettiği parke alternatifleri olsa da gerçek sert ağacın özgünlüğü ve doğası farklıdır. Sıcak rengi ve üzerine bastığınızda veya oturduğunuzda hissettiğiniz sıcak his, en iyi değeridir.

Bu nedenle, insanlar mutfak için döşeme seçeneği olarak hala parke seçmeyi seviyorlar. Planklardaki doğal yapısı ve sıcaklığı nedeniyle ayaklarınız üşümeyecek ve rahatsız olmayacak.

Bazılarınız sert ağacın neme ve suya karşı savunmasız olduğunu düşünebilir, çünkü bu onun dayanıklılığını tehlikeye atabilir.

Ama endişelenme! Teknolojinin gelişmesi sayesinde poliüretan ve yüzeyin üstündeki sızdırmazlık maddesi veya kaplama icat edildi. Bunlar parke döşemeyi su dökülmesinden veya nemden koruyabilir, ancak döküntüyü hemen silmeniz gerekir.

Yine de, daha kolay kurulumla kaplamalı parke üstünü bile icat ettiler. Bu mühendislik parke döşeme denir. Her ikisi de doku ve neme, suya ve ısıya karşı yeterli direnç nedeniyle mutfak için iyidir.

3. Mantar

Mutfak için Mantar Döşeme

Seramik / porselen karoların yanı sıra, mantar mutfak için en sevdiğim döşeme türüdür. Mantar doğal malzemelerden yapılmıştır. Ağaca zarar vermeden hasat edilen mantar meşe ağacının kabuğundan yapılır.

Hasat işlemi, kabuğun ticari amaçlarla dokuz yıl içinde yeniden hasat edilmesini sağlar. Daha sonra mükemmel bir mantar döşeme yüzeyi olacak şekilde reçinelerle birlikte sıkıştırılır. Doku yastıklı ve yumuşaktır.

Mantar zemin üzerinde uzun süre ayakta durmak çok rahattır. Mantar zemin üzerinde uzun süre ayakta yemek pişirmek veya bulaşık yıkamak konusunda endişelenmenize gerek yok.

İyi haber şu ki, mantar döşeme hem suya hem de ısıya dayanıklıdır. Kötü haber ise,% 100 su geçirmez ve ısıya dayanıklı değildir.

Mantar döşeme su taşmasına dayanamadığı için dökülen suyu hemen silmeniz gerekir.

Bir zaman diliminde su, çekirdeğin içine girebilir ve dayanıklılığını azaltabilir. Ayrıca, güneş ışığına yüksek oranda maruz kalmak mantar döşemenin rengini soldurabilir.

Bu nedenle, her beş veya yedi yılda bir tamir ederek veya yeniden mühürleyerek uygun bakımı yapmanız gerekir. Bu, çizikleri de önleyebilir.

Mantar döşeme tasarım olarak sınırlı olsa da, farklı renk tonlarında çeşitli sıkıştırılmış mantar desenlerine sahiptir. Hala sıcak rengini ve doğal dokusunu görebilirsiniz.

4. Bambu

Mutfak için Bambu Parke

Bambu döşeme, parke döşemeye benzer. Her ikisi de doğal bir yan üründür. Bununla birlikte, bambu doku bakımından sert ağaçtan daha serttir, bu da onu açık bir mutfaktan daha yakın bir mutfak konsepti için daha iyi hale getirir.

Bambu döşemeyi parke ve mantardan farklı kılan şey, bambu döşemenin bu ikisinden daha fazla suya ve ısıya dayanıklı olmasıdır.

Bambu yüzey orijinal olarak su geçirmezdir ve aşınma tabakası olarak bir kaplamayla satılır. Bu yüzden sert ağaçtan daha su geçirmezdir.

Bambu döşeme ile parke arasındaki bazı benzerliklere rağmen, bambu döşeme, montajı oldukça basit olduğu için mutfak için uygun kabul edilir. Sert dokusu, çizilmeyi veya kırılmayı kolaylaştırmaz.

Ayrıca sert dokusu, tıpkı seramik karo gibi ayaklarınızda soğuk hissettirmez. Çok sıcak ve doğal.

Bununla birlikte, dayanıklılığını korumak için periyodik olarak yeniden cilalama yaparsanız yardımcı olur. Bu kolay değil ve bir profesyonel tarafından yapılması gerekiyor.

Son olarak, bambu döşeme parke döşemeden daha pahalıdır. Minimalist bir mutfak döşeme alanınız varsa iyi olacağını düşünüyorum.

5. Vinil

Mutfak için Vinil Döşeme

Plakın da en iyilerden biri olduğundan bahsetmemiş miydim? Evet öyle. Vinil çok modern ve trendi takip ediyor. Çarşaflar, tahtalar ve fayanslar halinde gelir.

En yeni vinil formu Lüks Vinil Karo (LVT) ve Lüks Vinil Plank’tır (LVP). Vinil,% 100 suya dayanıklı, ısıya dayanıklı, dayanıklı olduğu ve diğer zemin türlerine kıyasla en çeşitli tasarıma sahip olduğu için en çok yönlü olandır.

Mutfağınız için, vinilin yüksek trafiğe, su dökülmesine ve ısı yüzeyine dayanabileceğine inanıyorum. Mutfağınıza vinil kurduğunuzda endişelenmenize gerek yok.

Ancak, sert dokusu nedeniyle insanlar hala vinil zemin üzerinde uzun süre ayakta durmayı pek rahat bulmuyorlar. Vinil PVC’den yapılmıştır ve bu yüzden plastik gibi hissedilir.

LVT ve LVP’nin kurulumu oldukça basit ve kendin yap dostu olmasına rağmen, bir profesyonelin yapması gereken plakalı vinil kurulumu çok zordur.

Son olarak, vinilin dayanıklılığına 20 yıla kadar garanti verilmektedir. Bu, süslü mutfağınıza yüksek kaliteli bir zemin kaplaması yatırmanız için uzun bir süredir. Sonuçta vinil, mutfağınız için mümkün olan her şekilde uygundur.

6. Linolyum

Çoğu insan linolyum döşemeyi eski moda bir döşeme seçeneği olarak bilir. Ancak yine de bazı kişilerin mutfağına linolyum döşeme yapması çok tercih edilmektedir. Bunun nedeni, linolyum döşemenin temizlenmesi en kolay döşeme türlerinden biri olmasıdır.

Muşamba döşeme doğal kaynaklardan yapılmış olsa da, muşamba döşemeye nemli bir paspaslama bile yapmanızda sorun yoktur. Uzun süre herhangi bir sıvı taşması yapmamayı unutmayın.

Aksi takdirde su rengi, dokuyu ve kurulumu bozabilir. Hafif-yoğun trafiğinizde kurulu olduğu sürece, her şeyin yoluna gireceğini düşünüyorum.

Linolyum döşemenin maksimum değeri doğallığıdır. Keten tohumu yağı, mantar tozu, ağaç unundan ve mükemmel şekilli bir linolyum zemin oluşturmak için üstüne doğal bir kaplama ile sıkıştırıldığı bir mineral pigmentten yapılmıştır.

Bu da çok dayanıklı. Linolyum döşeme 40 yıla kadar dayanabilir!

7. Doğal Taş Karo

Mutfak için Taş Döşeme

Doğal taş karoların mutfağınız için en lüks döşeme türlerinden biri olabileceğini söyleyeceğim. Doğal taş, mermer, kireçtaşı, granit ve diğerleri gibi birçok biçimde gelir.

Diğer karo döşemelerden farklı olarak, doğal taş döşeme, düzensiz karo şeklinde gelir ve benzersiz ancak zarif görünmesini sağlar.

Mutfağınızın zemininde, soba veya mutfak gereçlerinin yan tarafında ise yarım duvarınıza monte edilecek doğal taş kullanabilirsiniz. Bu çok şaşırtıcı görünür!

Yerde soğuktan hoşlananlar için doğal taş sizin için çok rahat. Doğal taş gerçek bir kaya malzemesidir. Göründüğü kadar doğal bir şekilde bu soğuk hissi yaratıyor.

Aynı zamanda çok dayanıklıdır ve doğal bir dokuya sahiptir. Yere bir bardak düşüp kırılsa bile mutfağınızın zemini iyi olacak. Suya dayanıklıdır, ısıya dayanıklıdır ve çizilmesi en zor malzemedir.

Artık bıçağınızın düşmesi ve zemini çizmesi konusunda endişelenmeyin. Bununla birlikte, granit ve mermer gibi bazı doğal taş türleri, lekeleri önlemek için düzenli sızdırmazlığa ihtiyaç duyar.

Her tür doğal taşın da farklı işlem ve bakım türleri vardır. Ancak, sadece mutfağınızın zeminine bile monte etmenin iyi bir yanı, bu tür bir döşemenin evinizin değerini artırabilmesidir.

Gelecekte evinize doğal taş döşeme montajı ile ev fiyatınız çok daha yüksek olabilir. Tek bir mutfak için ne kadar iyi bir yatırım, değil mi?

Mutfak İçin En İyi Zemin Hangisi?

Tartışmayı özetlemek gerekirse, mutfağınıza en uygun döşeme türü konusunda ikinizin de farklı tercihleri ​​olduğuna inanıyorum.

Bununla birlikte, yukarıda sunulan her iki döşeme türünün de güçlü ve zayıf yönleri vardır. Dikkate almanız gereken, daha önce tartıştığımız dört yöndür.

Su ve ısı direnci, dayanıklılık ve rahatlık veya doku ile ilgili. Mutfağınıza kurmanın amacının bir mutfak için güzel bir görsel yapmak ve bir mutfak için bu kadar değerli ve uygun bir döşeme seçeneği yaratmak olduğuna inanıyorum.

Bu nedenle, bu dört yönü göz önünde bulundurmak ve bunu mutfağınızdaki gerçek durumla karşılaştırmak en iyisidir. Hangi döşeme seçeneğinin en uygun olup olmadığı sizin kararınızdır. Mutlu zemin dekorasyonu!

Bir cevap yazın

elparsdekor.com


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219