Alçıpan Nasıl Onarılır

Küçükten büyük onarımlara, alçıpanın hasarının nasıl düzeltileceğine dair ayrıntılı adım adım talimatlar

Alçıpan onarımlarının çoğu, yama delikleri, doldurma delikleri ve patlamış tırnakların gömülmesinden oluşan basittir. Sadece temel aletler ve bazı alçıpan derz bileşikleri gerektirir . Ayrıca onarılan alana rötuş yapmaya veya boyamaya hazır olun.

Alçıpan Nasıl Onarılır

Çukurlar ve küçük çivi delikleri gibi küçük kusurlar, alanı zımparalandıktan sonra  bileşiği ile doldurarak tamir edilebilir . Lekeye uygun şekilde boyutlandırılmış bir macun bıçağı seçin ve birden fazla bileşik katmanı gerekiyorsa, her katın uygulamalar arasında tamamen kurumasına izin verdiğinizden emin olun.

Patlamış tırnaklar, patlamış çiviyi duvarın yüzeyinin altına dokundurarak ve ardından ilk tırnağı yerinde tutmak için yanında ikinci bir çivi veya alçıpan vidası sürülerek sabitlenebilir. Gamzeler ortak bileşik ile doldurulabilir. Bu onarımlar hakkında daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Alçıpandaki Sabitleme Delikleri

Alçıpanda delikler yapmak kolaydır, ancak neyse ki düzeltmesi kolaydır.

Alçıpanda büyük bir deliğin onarılması, desteğin takılmasını, daha sonra spackling bileşiği ile doldurulmasını içerir.

Küçük bir deliği sabitlemek içinile doldurun , ancak önce bir boşluk oluşturmak için yüzeyi bir çekiçle hafifçe düzeltin .DAP

Vinil Spackling Bileşiği

Deliği temizleyin ve bir süngerle nemlendirin. Bileşiği 3 inç macun bıçağı ile uygulayın, duvarın yüzeyiyle aynı hizada olacak şekilde çentik üzerine düzgünce çizin.Tekton

3 inç Macun Bıçağı

Bir duvarda büyük bir çentik veya delik varsa, hasarlı alan aynı kalınlıkta yeni bir alçıpan parçası ile değiştirilmelidir. Bu kuyunun yapılmasındaki püf noktaları, 1) duvar saplamalarının tutturulamadığı durumlarda bile yeni yedek parçayı güvenli bir şekilde sabitlemek ve 2) yeni alçıpan parçasını yüzeyin geri kalanıyla karıştırmak ve böylece kesintisiz görünmesini sağlamaktır., Ana Sayfa İpuçları

Alçıpanda düz kesimler yapmak için bir maket bıçağı kullanılır.

Daha derin veya daha büyük delikler için, genellikle bir yedek parçayı destekleyen basit metal klipsleri veya deliğe yerleştirilen ve eklem bileşiği ile kaplarken kendini askıya alan bir çeşit sırtlık içeren alçıpan tamir takımları satılmaktadır.

Yamayı uygulamadan önce, duvardaki deliği, bir maket bıçağı, kılıç testeresi veya testere kullanarak yamaya uyan dikdörtgen bir şekle kesersiniz. Bir maket bıçağı kullanırsanız, alçıpandan sonuna kadar kesmek için bir düzlük boyunca tekrar tekrar puan vermeniz gerekecektir.

Bu yama küçük bir alçıpan parçadan yapılmıştır.

Ayrıca bir parça hurda kontrplak veya alçıpandan kendi backerboard’unuzu yapabilirsiniz. Arka tahtayı derz dolgu macunu ile iyice sürün (bu iç duvar yüzüne “yapıştırır”) ve bileşik kururken yerinde tutmak için bir ip kullanın. Daha sonra ipi kesin ve yukarıda detaylandırıldığı gibi onarımı düzeltmek için daha fazla bileşik kullanın.

Delik derinse, yamanın kurumasını bekleyin, 120 grit zımpara kağıdı ile hafifçe zımparalayın ve spackling bileşiğini tekrar uygulayın. Çok hafifçe zımparalayın ve ardından uygun boya ile rötuş yapın.

Delik çok büyükse, alçıpanı kırılmanın her iki tarafındaki bir saplamaya geri kesmek genellikle daha iyidir. Her bir saplamanın açık yüzüne 2’ye 4 çivi çakmak için bir vida tabancası kullanın ve daha sonra açıklığa uyacak şekilde yeni bir alçıpan parçası kesin. Tüm derzleri yeni alçıpan montajında ​​olduğu gibi bantlayın ve birleştirin. (Alçıpan duvar yüzeyini onarma hakkında daha fazla bilgi için, bkz . Alçıpan Nasıl Onarılır

Yedek parçayı takmanın en iyi yolu, boyutuna ve onu destekleyen duvar saplamalarının olup olmamasına bağlı olacaktır. Yedek parça güvenli bir şekilde sabitlendikten sonra, onarımın farkedilmemesi için yüzeyde karıştırılması genellikle üç alçıpan derz dolgu uygulaması gerektirir. Her uygulamadan sonra alan tamamen kuruması gerektiğinden, bu işlem birkaç gün sürebilir.

Bunu yapmak için, sarf malzemeleriniz hazır karışım birleşik bileşiği içerecektir; Delikli veya örgülü 2 inç alçıpan bant; 4-, 6- ve 10 inçlik boyutlarda bantlar; ve 400 grit zımpara kağıdı ve bir zımpara bloğu.

4 inçlik dişli bıçak bıçağının yaklaşık yarısını derz dolgu ile yükleyin ve bıçağı 45 derecelik bir açıyla tutarak dikişlere uygulayın. İlk kat tamamen kuruduktan sonra, genellikle 24 saat sonra, bir sonraki katmanı 6 inçlik bir bıçakla uygulayın. Üçüncü katman için de aynısını yapın, sadece bu sefer 10 inçlik bıçak kullanın. Son olarak, ıslak bir süngerle tamamen kuruduğunda yüzeyi pürüzsüz hale getirin ve dikişleri zımpara bloğunun etrafına sarılı zımpara kağıdı ile zımparalayın.

Alçıpan Çatlaklarını Sabitleme

Alçıpandaki, özellikle pencere ve kapıların üst köşelerindeki saç çizgisi çatlakları, duvar çerçevesinin biraz yerleştiğini veya hareket ettiğini gösterir – ortak bir durum ve onarılması kolay bir durumdur. Ancak, çatlak düzgün şekilde tamir edilmezse, yeniden ortaya çıkması muhtemeldir.

Keskin bir bıçağı olan bir maket bıçağı kullanarak , çatlağı alçıpan içinde genişletin, böylece bileşiği kolayca kabul edecek V-şekilli bir profile sahip olun.

Geniş uçlu bir macun bıçağı kullanarak , derz dolgu malzemesini oluğun üzerine yayın, böylece alanı doldurur ve her iki tarafta bir veya iki inç kaplar. Bileşiği düzeltin ve sonra kurumasını bekleyin.

3 Oluğun üzerine kendinden yapışkanlı cam elyaf derz bandı uygulayın .Ördek Markası

Fiberglas Derz Bandı

5 inçlik bir alçıpan bıçak kullanarak , bandı ikinci bir kat derz dolgu macunu ile tamamen kaplayın, bileşiği önceki katın birkaç inç ötesine düzgün ve eşit bir şekilde “tüylendirin”. Kurumasını bekleyin.kırmızı şeytan

5 inç Bantlama Bıçağı

Alanı ince zımpara kağıdı ile pürüzsüz bir şekilde zımparalayın. (Bandı zımparalamamaya veya çevresindeki duvar kaplamasının kağıt yüzeyini çizmemeye dikkat edin.)

6 Eşleştirmek için boyayla rötuş yapın (veya tamamen sorunsuz bir onarım için tüm duvarı yeniden boyayın ).

Alçıpan Köşelerinin Onarımı

Alçıpan köşeleri, bir evdeki trafikten etkilenmeye ve kırılmaya karşı savunmasızdır. Köşeyi örten ve bitiren birleşik bileşiğin altında, dik açılı veya kavisli bir profile sahip hafif metal bir “köşe boncuğu” uzunluğu vardır. Amaç, bu bükülmüş metal parçasını düzeltmek ve alçıpan bileşiği ile yeniden örtmektir. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

1 Hasarlı alandaki gevşek alçıpan bileşimini kesmek için bir maket bıçağı kullanın .

2 R, çukur köşe profil eshape. Düzleştirilmiş veya bükülmüş alanları şekillendirmek için bir cıvatayı veya baş aşağı bir çiviyi bir çekiçle hafifçe vurun.

3 Gevşek metal köşe boncuğunun bir kenarını alçıpan çivilerle sıkıştırın.

Macun bıçağı kullanarak , mevcut tüm gevşek derz bileşenlerini çıkarın.

Sabitlemek için metal köşe boncuğunun diğer kenarını sıkıştırın.

6 inç genişliğinde bir alçıpan bıçak kullanarak köşenin bir tarafını doldurun ve pürüzsüz olması için dışarı çekin. Bileşiğin kurumasını bekleyin.

Köşenin diğer tarafını doldurun , düzeltin ve bileşiğin kurumasını bekleyin.

8 Bir bloğun etrafına sarılı ince zımpara kağıdı ile hafifçe zımparalayın . Gerekirse ikinci bir kat ile doldurun ve tekrar zımparalayın.

Sabitleme Soyma Alçıpan Bant

Alçıpan bant çeşitli nedenlerden dolayı soyulabilir – kötü uygulama, yüksek oda nemi, tırnak popları, hatta yıkıcı çocuklar ve evcil hayvanlar. Kolayca onarım yapabilirsiniz, ancak nemi devam ettiren bir odaya nem giderici yerleştirmek gibi nedeni ortadan kaldırmadıkça bu devam edebilir.

Sorun küçük bir alanla sınırlıysa, yeterli bir iş yapmak için profesyonel alçıpan becerilerine ihtiyacınız yoktur, ancak bant birkaç yerde veya belirgin görünürlük alanlarında duvarlardan soyuluyorsa, bir profesyonel size kaliteli sonuçlar verebilir. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

1 Bandın her iki ucunu hasarlı alanın bir ayağına kadar kesmek için keskin bir tıraş bıçağı kullanın . Kurutulmuş alçıpan bileşiğinin kalan sırtlarını orta derecede kaba bir alçıpan zımpara tabanı ile zımparalayın. Neredeyse alçıpan yüzeyine zımparalayın (çok ileri gitmek ve alçıpan kağıda kesmek istemezsiniz) ve tozu süpürün.

2 Alçıpan derz üzerineince bir derz dolgu yatağı döşemek için 5 inç’lik bir kesme bıçağı kullanın. Bileşik, boşluk veya büyük hava cepleri olmadan kalınlık ve genişlikte düzgün olmalı ve eklemin her iki tarafında en az 2 inç uzanmalıdır.DAP

Alçıpan Ortak Bileşik

3 Eksik bant bölümünden biraz daha kısa bir parça alçıpan bant kesin . Eklemin üzerine yerleştirin ve yeni bandı bileşiğe pürüzsüzleştirmek için bantlama bıçağını kullanın. Bandın altında hava kalmamasına veya uzunluğu boyunca hiçbir yerde kırışıklık olmamasına dikkat edin.

İkinci ince bir kat derz dolgu macunu bandın üzerine düzleştirin. Bıçak bıçağını düz tutun ve bandın konumunu rahatsız etmemeye dikkat edin. Gece boyunca kurumasını bekleyin.

5 Bileşiğin kuruduğu yüksek noktaları dikkatlice zımparalayın ve kazıyın ve daha sonra tüm onarım alanı üzerine bir başka birleşik bileşik yatağı döşemek için geniş uçlu bir bantlama bıçağı kullanın. İyice kurumasını bekleyin. Bileşiği duvar yüzeyinin geri kalanına karıştırmak veya “tüylendirmek” için aşamalı olarak daha ince zımpara tabakaları kullanarak tekrar zımparalayın.

Kurutulmuş bileşiği, bir alçıpan zımpara bloğu veya giderek daha ince taş veya zımpara kağıdı kullanarak dikkatlice zımparalayın.

Çatlak Alçıpan Çivilerin Sabitlenmesi

Duvar saplamaları ve tavan kirişleri eğildikten ve büküldüğünde, genellikle kurulduktan sonra kuruyan ahşap ile inşa edilen yeni evlerde gerçekleşir, çerçeveleme elemanları alçıpandan itebilir ve çekebilir, bu da alçıpan çivilerinin ahşaptan çıkmasına neden olabilir., Ana Sayfa İpuçları

Patlamış alçıpan çivi yüzey kağıdını puckers.

Bu genellikle en belirgin bükülmenin meydana geleceği tahtaların merkezine yakın bir yerde gerçekleşir. Bu rahatsızlığa bakmak için inşaatçıyı geri çağırmak için çok geçse (nadiren yapısal olarak tehdit edici), onarımı kendiniz yapabilirsiniz.

Herhangi bir onarım işlemine başlamadan önce, daha yeni evler bunun yerine alçıpan vidalar kullandığından, gerçekten çivi olduklarını belirleyin. Patlamış bir çiviyi düzeltmek için:

Patlamış olanın yanında ikinci bir çivi sürün.

Eski çiviyi çekmeyin. Bunun yerine, alçıpanı o noktaya yeniden sabitlemek için her bir tırnağın yanında ikinci bir çivi sürün – ya da daha iyisi, bir alçıpan vidası sürün ve ardından orijinal çiviyi yerine geri itin.

Çiviler yeterince dışarı taşarsa, alçıpan bandını duvardan yırtabilir veya itebilirler. Bu olduğunda, bandı kesip değiştirmeniz gerekir. Sadece gerektiği kadar kesin – hala birleşik bileşiğe sıkıca gömülü olan bandın uçlarının çıkarılması gerekmez.

Çivileri veya vidaları kapatmak için derz macunu kullanın. Kuruduktan sonra alanı zımparalayın, astarlayın ve boyayın.

Bir cevap yazın

elparsdekor.com


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219