ALÇIPAN TAVAN MODELLERI

EV İÇİ ALÇIPAN TAVAN MODELLERİ

Alçıpan modelleri için söylediklerimizi alçıpan tavan modelleri için de söylesek doğru olur. Alçıpan tavan modelleri kullanımalanlarındaenuygunseçeneklerisunmaktadır. Ayrıca şunu da belirtmekte fayda görüyorum o da şu ki cüzdan dostu diyebileceğimiz ekonomik rahatlığı bize sunan bir uygulamadır. Ayrıca zamandan da büyük tasarruf sağlanmaktadır. Alçıpan tavan modelleri kullanım amaçları her ne kadar dekorasyon olsa da yangına dayanıklı yüzeyler oluşturmak amacıyla da uygulanır. Alçıpan tavan modelleri antibakteriyel yani bakterilerin üremesine barınmasına ve de yaşamasına asla izin vermeyen ürünlerdir. Alçının bakteri ve de virüs gibi mikrobiyel canlıların oluşumunu ve üremesini önleyen ve bit, pire gibi daha nice haşerelerden koruyan nimet niteliğinde özellikleri vardır ve bu onları tercih edilmek için belki de neredeyse kusursuz bir malzeme kılar. Alçıpanların üretilmekte oldukları alçı bir hayli hafif ve kolay şekil alan yani işlenebilirliği çok yüksek bir malzemedir. İşlenmesi yani şekil ve bir biçim verilmesi rahat olması nedeninden dolayı alçıpan tavan modelleri evlerde sık sık tercih konusu olmaktadır. Alçıpan tavan modelleri ile ilgili beton ve kiremit gibi daha basit ve daha düşük nitelikteki malzemelerin yerine tercih edildiğini söylesek yanılmayız. Beton ve kiremit gibi basit malzemelere nazaran kurulumu ve taşınması çok daha rahat, çok daha konforlu ve de çok daha kolaydır. Hazır alçıpan kalıpları sayesinde alçıpan ustalarıyla dahi çalışmadan da rahatça alçıpan tavan modelleri yapmanız gayet tabii mümkündür. Bünyesinde nemi tutmayan bu alçıpan tavan modelleri banyo ve tuvalet gibi alanlarda uygulanabilmektedir

Siz sevgili okuyucularımın nadide evlerinin nadide tavanlarını güzelleştirmek, sağlıklı, sağlıklı, temiz, kullanışlı, yüksek estetik görünümde ve de tabi ki en önemlisi ve en gereklisi ekonomik bir yol göstermek için alçıpan tavan modelleri üzerine her şeyi aktardım.

ALÇIPAN MODELLERİ

 ALÇIPAN MODELLERİ
ALÇIPAN MODELLERİ

Günümüzde çeşitli alanlarda özellikle de tavanların yapımında kullanılan alçıpan modelleri mevcuttur. Alçıpan modellerinin tercih edilmesinin sebebi ise alçıpanın yangına, esnek yapısı sayesinde depreme dayanıklı olması, ses ve ısı yalıtımı sağlamaya olanak vermesi, neme dayanıklı olması ve monte işlemlerinin kolay olmasıdır. İşte saydığımız bu faktörler alçıpan modellerinin iş sektöründe de fazlasıyla kullanılmasını sağlamaktadır. Peki, üzerinde bu kadar konuştuğumuz alçıpanın çeşitleri nelerdir, asma tavan modelleri birlikte bakalım Alçıpanlar suya dayanıklı alçıpan, yangına dayanıklı alçıpan ve akustik alçıpan çeşitlerindedir.asma tavan modelleri

BANYO ASMA TAVAN

Asma tavanlar günümüzde iş yeri, büro, spor salonu, alışveriş merkezi, sanayi ile ilgili yerler, konferans salonunda ve benzeri yerlerde yani hem günlük hayatımızın hem iş hayatımızın hem de sosyal hayatımızın pek çok yerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Asma tavanın bu kadar yaygın bir biçimde kullanılmasının sebebi ise söz konusu yerlerin dışarıdan fazlaca ses alarak ortamda gürültü oluşmasını engellemek ve dış ortam sıcak olduğunda mekânın içinin fazla soğuklaşmasını aynı şekilde dış ortamın sıcaklığı yüksek seviyelere ulaştığı takdirde de mekânın içinin fazla ısınmasını engellemektir. Aynı zamanda asma tavanların kullanılma amaçlarından birisi de dekorasyon açısından göze hitap etmesidir.

Ben ise size banyo asma tavan özelinde bilgiler sunacağım. Bana kalırsa günümüzde insanların gün içerisinde evlerinde en çok vakit geçirdiği yerlerden birisi de tuvalet ve banyolardır. Buralar gün içerisinde fazlasıyla kullanılır ve her kullanışta ortamda su birikme ihtimali yüksektir. Bu durum ise banyoda su akışının ve buharlaşmanın fazla olmasına yol açar. İşte tam olarak bu yüzden banyo asma tavanın yapılışı sırasında uygun tavan ve yapı malzemeleri kullanılmadığı takdirde akma ve sızıntı gibi problemlerle karşılaşılma ihtimali yüksektir.

Bu ve bunun gibi durumlarla karşılaşmamak için banyo asma tavan modelleri seçiminden önce banyo duvarının iyice izole edilmesi yani yalıtılması ve hiç su sızdırmayacak biçimde kaplanması gerekir. Bahsettiğimiz işlemlerin gerçekleştirilmesi için kullanılabilecek fazlasıyla malzeme bulunmaktadır ancak bunların arasından en çok kullanılanı alüminyumdur. Banyolarda oluşan buharlaşma ile meydana gelen su buharı tavana doğru yükselir. Tavana yükselen su buharı doğrudan duvar tarafından emilmeye başlar. Islanan tavan zaman içerisinde dökülmeye ve üst kattan da su sızdırmaya başlar.

Son zamanlardaki alüminyum banyo asma tavan panelleri bu tarz durumlara karşı en iyi çözümlerden biridir. Panelleri duvara yerleştirdiğinizde duvarda bulunan alçı malzemenin buharı emmesini engeller. Banyonun kendi kendine kurumasını sağlar. Böylece de tavanınız hiç bir şekilde zarar görmemiş olur. Bu banyo asma tavanlar, çeşitli ışıklandırma sistemleri ile de satışa sunulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

elparsdekor.com