ALÇIPAN TAVAN

İki tarafı karton kaplı olup, orta kısmı alçı olan plakalara alçıpan adı verilmektedir. Bu plakalar, standart boyutta ve özel olarak hazırlanmış boyutlarda üretilebilmektedir. Alçıpan uygulamaları, genel olarak yapıların dışında kullanılır. Ayrıca, bitmiş olan binaların iç kısmında kullanılabilmektedir ve kaplama amaçlı olarak uygulanır.

Alçıpan tavan ise tüm dünyada, standartlara uygun olarak, elektrik ve sıhhi tesisat gibi uygulamaların rahatlıkla yapılmasını sağlayan ve bu uygulamalara ait olan kablo ve boruları kamufle eden bir sistemdir. Ayrıca alçıpan tavan yangına karşı dayanıklı olması sebebi ile de yaygın olarak iç mekânların tavanlarında kullanılmaktadır. Sese karşı bir önlem olarak da akustiği sağlamak amacı ile alçıpan tavanlar tercih edilebilmektedir.

Alçıpan tavanlar genel olarak iki farklı şekilde kategorize edilmektedir. Bunlar; alçı levha tavan ve asma tavandır. Alçı levha tavan, preslenerek yapılan alçı sıva panelidir ve iki adet kalın kâğıt yaprağı arasına sıkıştırılır. Halk arasında alçı plaka olarak da adlandırılmaktadır. Kullanım alanları; mekân içi ve iç mekan tavanıdır. Son yıllarda iç mekânda sıvanın alternatifi olarak uygulanmaktadır çünkü uygulanışı oldukça pratiktir ve sağladığı kolaylıklardan dolayı bir sıvadan daha fazla avantaj sunmaktadır. Asma alçıpan tavanlar ise tavanın altına uygulanır ve tavan yüksekliğinin düşürülmesine yardımcı olur. Ayrıca kullanım amaçları arasında tavanda yapılan uygulamaları kamufle etmek ve alandaki akustiği sağlamak yer almaktadır.

Alçıpan

Alçıpan tavan, sistemin uygulanacağı yerin özelliklerine göre fayda sağlamaktadır. Kısaca alçıpan uygulamalarının sahip olduğu özellikler şunlardır:

  • Her türlü iç mekânlarda alçıpan tavan uygulaması gerçekleştirilebilmektedir.
  • Mekanın tavan kısmında yapılmış olan başka uygulamalara ait kablo ve boruları gizleme özelliğine sahiptir.
  • Dekoratif amaç ile uygulanabilir ve hoş bir görünümün elde edilmesini sağlar.
  • Özellikle alçıpan asma tavan uygulamaları, kolay takılıp sökülebilir olduğundan dolayı daha sonra tavanda yapılması gereken işlemler söz konusunda olduğunda avantaj sağlar ve kolaylıkla yerinden çıkartılabilir.
  • Alçıpan tavan malzemeleri hafif bir yapıya sahiptir ve bu nedenle binanın taşıma kapasitesi düşünüldüğünde uygulanmasında bir sakınca yoktur; depreme karşı dayanıklı olan binalarda rahatlıkla bu sistem uygulanabilmektedir.
  • Alçıpan tavan malzemeleri yangına karşı dayanıklıdır. Uygulamanın yapıldığı alanda bir yangın çıkması durumunda, alanın tahliye edilmesi için zaman kazanılmasına yardımcı olur.
  • Ses yalıtımı yapılmak istenildiğinde alçıpan uygulamaları rahatlıkla tercih edilebilir çünkü bu uygulama, sesin dağılmasına engel olur; gürültüyü emer ve mekân içerisindeki seslerin netliğini arttırır.
  • Isı yalıtımı konusunda fayda sağlamaktadır. Alçıpan fiyatları, ısı yalıtımı sayesinde elde edilecek olan tasarruf ile kıyaslandığında daha avantajlı hale gelmektedir. Isı yalıtımı ile sağlanacak tasarruf, alçıpan fiyatları üzerinde yer alacaktır ve bu nedenle uygulamanın yapılması oldukça karlıdır.

Alçıpan sahip olduğu pH değeri nedeni ile uygulandığı alanda bakterilerin üremesine engel olur. Bu özelliği bakımından, sauna, hamam ve çamaşırhane gibi sıcak ve nemli yerlerde kullanımı yaygındır. Dolayısı ile alçıpan uygulamaları sağlık açısından da yarar sağlamaktadır.

Alçıpanların içerisinde su zerrecikleri bulunmaktadır. Bu zerrecikler sayesinde, ortamın nem oranı ayarlanır ve mekân nefes alabilen bir alan haline gelir. Dolayısı ile uygulamanın yapıldığı alanlarda sağlıklı nefeslerin alınması söz konusudur. Eğer bir mekan nemli ev sıcak ise, kullanılması gereke alçıpan; neme dayanıklı alçıpan olmalıdır.

Alçıpan Fiyatları

Alçıpan fiyatları, alçıpan uygulaması yapılacak olan mekânın tavan genişliğine göre, kullanılan malzemenin markasına göre ve uygulamanın tasarımına göre farklılıklar göstermektedir. Firmanın profesyonel alçıpan ustaları, müşterilerinin uygulama yapılmasını istediği alanın koşullarını göz önüne alarak en uygun fiyat fırsatları ile hizmet vermektedir. Alçıpan fiyatları konusunda esas belirleyici olan alan genişliğidir, kullanılacak olan malzemenin markası da fiyata etki eden ikinci bir unsurdur.

Tavana yapılacak olan alçıpan sistemi, alan içerisindeki ısının kontrol altında tutulmasına etki eder. Böylelikle, mevsimsel değişiklikler göz önüne alındığında her mevsim enerjiden tasarruf etmek mümkündür. Alçıpan uygulamaları sayesinde, kışın bu alanlar sıcaklığını korur, kışın ise serinliğini korur; doğalgaz, soba, klima gibi alet ve sistemlerin daha az çalışması sağlanarak tasarruf elde edilir. Bu sebeple alçıpan fiyatları her zaman için tasarrufla elde edilecek olan karın oldukça altında kalacaktır.

elparsdekor.com


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5212

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5212