Banyo asma tavan modelleri

Banyo asma tavan modelleri nasıl seçilir

Zaten XIX yüzyılda, Banyo asma tavan modelleri düzenli hijyen prosedürlerinin bir lüks olarak kabul edildiğini ve sıradan bir konutta bu ihtiyaçlar için özel olarak tasarlanmış bir oda olmadığını hayal etmek zor. banyo ters tavan modelleri Ancak ilerleme durmuyor, bu da hijyeni ön plana çıkarıyor. Artık sıhhi tesisat armatürleri ile donatılmış banyo, herhangi bir evin veya dairenin ayrılmaz bir parçasıdır. Burada kişi uyuduktan sonra toparlanır, yürüyüşün sonunda kir ve tozu yıkar, rahatlatıcı bir duş alır. Oda sahibi hakkında çok şey söyleyebilir, bu nedenle herkes kasıtlı olarak iç tasarıma yaklaşır, banyodaki zeminler, duvarlar ve tavanlar için malzemeleri dikkatlice seçer. Tüm ailenin konforu, onarımın ne kadar iyi yapıldığına bağlıdır.

 • Banyo tavanı için temel gereksinimler
 • Popüler banyo tavanları
  • sıva ve badana
  • Vardı
  • tavan duvar kağıdı
  • PVC tavan
  • asma tavan rafı
  • kaset tipi çatı
  • Strafor çatı
  • Seramik karoların montajı
  • germe tavan
  • ayna tavan
  • alçıpan tavan
  • ahşap tavan dekorasyonu
 • Banyoda tavanı dekore etmek için ne renk
 • Tavan ve stil: tavanı dekore etmek için hangi stil
 • Tasarım açısından en iyi tavanlar.
 • Daha pratik tavanlar

Banyo tavanı için temel gereksinimler

Herkes sürekli olarak kendi evindeki yaşam koşullarını iyileştirmeye çalışıyor. Bu amaçlar için yeni ekipman, mobilya satın alınır, iç ve dış onarım önlemleri alınır. Banyo bir istisna değildir, ancak özel dikkat gerektirir. Bu odanın detaylarından kaynaklanmaktadır. Tavanı bitirmek için kullanılan malzemeleri seçerken, onlar için gereklilikler dikkate alınmalıdır:

 1. Nem direnci. Astar sürekli nemli bir ortamda olacaktır. Buhar tavana yükselir, sıçramalar birikir, yoğuşma birikir.
 2. Basit bakım Kaplama tüm kiri toplamamalıdır. Banyonun çok sayıda eşyadan dolayı temizlenmesi zordur. Normal sünger veya bez ile temizlenebilen eşyaları tercih etmelisiniz.
 3. Estetik Odanın genel tasarımı ile uyumluluk çok önemlidir. Bunu odanın bir aksanı yapabilirsiniz.
 4. boy kaybı Alçak tavan seviyesine sahip bir odaya, 10-15 cm yüksekliğe kadar kaldırabilen çok katlı yapıların kurulmasına gerek yoktur.
 5. Hasara dayanıklı. Malzemenin bütünlüğü kaybolursa, hızla işe yaramaz hale gelebilir ve duvarlarda küflenmeye başlar.
 6. Sıcaklık değişikliklerine karşı direnç. Finiş, orijinal niteliklerini ve yapısını kaybetmemelidir.
 7. Dayanıklılık ve görünüm kaybına karşı direnç.
 8. Maliyet, birçok alıcı için önemli bir rol oynar. En pahalı bitiş her zaman en iyisi değildir.
 9. Kurulum işinin karmaşıklığı. Kendi elinizle bir tasarım kurma yeteneği ve ayrıca çekilen uzmanların hizmetlerinin fiyatı parametreye bağlıdır.
 10. ekolojik nitelikler. Hammaddeler insan sağlığına zararlı zararlı maddeler yaymamalıdır.

Popüler banyo tavanları

Banyoda tavan dekorasyonu yaparken nem oranı yüksek odaların gereksinimlerine uygun çeşitli malzemeler kullanabilirsiniz. Oturma odaları için seçeneklerin seçimi öncelikle estetikten etkileniyorsa, o zaman duş ve tuvalet durumunda pratiklik önce gelir. Herhangi bir yolla yüksek kaliteli onarımlar yapabilirsiniz – basit ucuz sıvadan aynalar ve doğal tahtalarla tasarım modellemeye kadar. Her şey kişisel tercihlere, odanın genel tarzına, finansal fırsatlara bağlıdır.

sıva ve badana

Banyo için tavanı bitirmenin en ucuz yolu. Alçı kullanarak, küçük kusurları gidermek, pürüzsüzleştirmek, her boyutta bir yüzeyi dönüştürmek kolaydır. Uzmanların yardımı olmadan neme dayanıklı özel bir karışım hazırlamak ve uygulamak mümkündür. Aşağıdaki çözümler uygundur:

 • Çimento bazlı. Doğru uygulandığında küçülmez. Çözeltiye genellikle kum, kireç eklenir. Karışımın ana dezavantajı, deneyimli bir usta tarafından yüksek kaliteli sıvanın yapılabilmesidir;
 • Polimer karışımı. Plastik malzemenin uygulanması kolaydır, herhangi bir hazırlık gerektirmez. Fiyatı yüksek olduğu için geniş alanlarda kullanmak mantıklı değil. Sıvalı tavanın ayrı bölümlerini onarmak için en iyi seçenek;
 • alçı sıva. Mukavemeti, neme karşı direnci artıran plastikleştiriciler, metal tuzları ve diğer bileşenlerin bir karışımı. Tuğla ve betona iyi yapışır. Yüksek nemli ve yetersiz havalandırmalı banyolar için uygun değildir.

Alçı birkaç kat halinde uygulanır, her biri ovulur ve iyice kurur.Son kat badanalıdır. Çevre dostu bütçe seçeneği antiseptik bir etkiye sahiptir, küfün gelişmesine izin vermez. Eksilerden basit bir temsil edilemez görünüm, karışımın hazırlanmasında ve tavana uygulanmasında büyük işçilik maliyetleri not edilebilir. Banyoda beyazlatma her yıl güncellenmelidir.

Vardı

Ek ücret ödemeden hızlı onarımlar için harika bir seçenek. Boyalı yüzey tavanın yüksekliğini azaltmaz, bu nedenle küçük banyolar için uygundur. Boya için temel gereksinimler nem direnci, ısı direncidir. Genel iç mekanla uyumlu herhangi bir renk tonu eklemek istiyorsanız, yalnızca özel kompozisyonlar kullanabilirsiniz. Duvarları önceden astarladıktan sonra eski moda tavanı bitirme yöntemini kullanabilirsiniz.

Tavanı boyamadan önce banyo en az 24 saat kullanılamaz. Oda, yüzeylerde yoğuşma damlaları olmadan kuru olmalıdır. Tavanın daha kolay temizlenmesi ve temizlenmesi için pürüzsüz bir doku oluşumu ile boya kullanılması tercih edilir. Yüzey pürüzsüz hale getirilebilir veya herhangi bir desen uygulayabilir, şablonlar kullanın.

Banyodaki boya, tavanlara bile uygulanmalıdır. Malzemelerden tasarruf etmeye değmez, küçük bir alan için minimum miktar gerektirecektir. Eksileri: birkaç yıl sonra renkte bir değişiklik, özellikle komşulardan sık sık su basması durumunda, plakaların birleştiği yerlerin periyodik olarak boyanması ihtiyacı.

tavan duvar kağıdı

Bu dekorasyon yöntemi nadiren kullanılır. En dayanıklı neme dayanıklı ve yıkanabilir duvar kağıdı bile banyo tavanınızda uzun süre dayanmaz. Ancak doğru malzemeyi seçerseniz, dekorasyon yöntemi sadece artılardan oluşacak, ilginç bir iç mekan yaratacaksınız.

Banyodaki tavan için kombine bir dekorasyon yöntemi kullanmak daha iyidir. Örneğin, duş kabininin üstündeki alanı plastikle, yüzeyin geri kalanını neme dayanıklı duvar kağıdıyla kaplayın.Bu durumda, mükemmel yapışma ve mantar önleyici özelliklere sahip yapıştırıcı da su geçirmez olmalıdır.

Kağıt bazlı duvar kağıtları, belirli bir odanın kısmi olarak yapıştırılması için bile uygun değildir. Vinil bazlı malzeme kullanmak daha iyidir. Buhar ve su ile uzun süreli teması tolere ederler. Sıvı duvar kağıdı, banyo için mükemmel bir çözümdür. Kurulum yöntemi ile sıvaya benzerler. Ek koruma için verniklenebilirler. Ayrıca cam ipliklerin eklenmesiyle metal duvar kağıdı da kullanabilirsiniz. Ancak havanın geçmesine izin vermediklerini, odanın genellikle havalandırılması gerektiğini dikkate almalıyız.

PVC tavan

Banyo için en popüler kaplama türlerinden biri. Kurulumu kolay, hafif PVC paneller, yüksek nem ve sıcaklık koşullarında prezentabl bir görünüm sağlar. Plastik parçalar, herhangi bir şiddet derecesine sahip komşulardan gelen su baskınlarına dayanabilir; onarım maliyetleri minimum olacaktır. Uygun fiyata pratik malzeme, küçük bir alanı görsel olarak genişleten iyi bir yansıtıcı yüzey sayesinde düzensiz tavan sorununu kolayca çözer.

Güvenli termoplastik polimer mükemmel performansa sahiptir. PVC paneller uzun şeritler şeklinde üretilmekte olup, tavan seçenekleri ağırlık olarak farklılık göstermektedir. Banyoda kurulum için 8 mm’den ince olmayan malzemeler uygundur. Aksi takdirde, spotlardan gelen ışık yapıyı şeffaf ve çirkin hale getirecektir. Avantajlarına ek olarak, ıslak bir odadaki PVC ürünlerinin bazı dezavantajları vardır: tavanı birkaç santimetre daha düşürürler ve panellerin derzlerinin temizlenmesi zordur.

asma tavan rafı

Banyodaki yüzeyleri dekore etmenin modern yolu, sesten yalıtkan estetik bir yüzey oluşturmanıza olanak tanır. Asma tavan sistemlerinin arkasına boru, kablo tesisatını gizlemek ve herhangi bir aydınlatma cihazı monte etmek kolaydır. Dar ve uzun elemanlar plastik veya metalden yapılabilir.Kaplin, özel kavisli kenarlar nedeniyle çeşitli şekillerde gerçekleştirilir: açık, kapalı, boşluksuz. Herhangi bir kavisli yüzeye kolayca monte edilirler.

Asma rafın yapısının detayları katı veya delikli olabilir. İkinci seçenek özellikle hava sirkülasyonu gerektiren yüzeyler için uygundur. Çeşitli malzemeler, şekiller, ray boyutları nedeniyle, tavanın görünümü herhangi bir iç mekanın tasarımına mükemmel uyum sağlar.

Tavanı bitirmek için ahşap ızgara elemanlarının kullanılması gerekiyorsa, özel koruyucu bileşiklerle ön işleme tabi tutulmaları gerekir.

kaset tipi çatı

Askıya alınan parçaların ilginç tasarımı, yüksek nemli odalarda kendisine verilen görevle başa çıkıyor. Kaplama malzemesi, mikro iklimin özellikleri dikkate alınarak seçilmelidir. Çeşitli boyut ve şekillerdeki kaset modülleri, banyo asma tavan modelleri bunları hava sirkülasyonu için yerleşik fanlarla birleştirmenize olanak tanır.

Dekoratif paneller metal bir çerçeveye kolayca monte edilir. Banyo, tuvalet için pleksiglas, akrilik, çelik, mineral bileşenler, alüminyumdan yapılmış modüller kullanmak daha iyidir. Hafif kasetler, çeşitli desenlerle düz, renkli olabilir. Her iki eleman da hasar gördüğünde kolayca değiştirilir. Eksileri: yüksek maliyet, tavan yüksekliğini 15 cm azaltır.

Strafor çatı

Banyodaki tavanı çeşitli basit köpük malzeme türleri ile bitirebilirsiniz. Kabartmalı yüzey, birçok iç mekan stiline uygun rahat bir atmosfer yaratır. Tavan yüzeyine yapıştırıcı ile yapıştırılır. Gerekirse, hafif ve havadar bir kaplama periyodik olarak boyanabilir. Banyo için gözenekli malzemeden çeşitli ürünler kullanılır:

 • Ekstrüde kiremit. Modüllerin kalınlığı 3 mm’dir. Koruyucu bir filmle kaplanmış genleşmiş polistiren kütlesinden yapılmıştır;
 • Damgalama Kalınlığı 8 mm Gevşek bir yüzeye sahiptir. Genişletilmiş polistiren bloklarına basılarak yapılmıştır;
 • Enjeksiyon Kalınlığı 14 mm’dir. Elemanları elde etmek için, hammaddeler eritilir ve bir kalıba dökülür, böylece tavan dikişsiz teknoloji kullanılarak tamamlanır.

Seramik karoların montajı

Özel bir mikro iklime sahip tesisler, yüksek kaliteli, dayanıklı bir kaplamaya ihtiyaç duyar. Seramik karo bu seçeneklerden biridir. Karo herhangi bir sıcaklığa, neme karşı dayanıklıdır, tavanı güçlendirir. Bakımı kolaydır, ara sıra bir bezle silmek yeterlidir, herhangi bir deterjan kullanabilirsiniz. Malzemenin olağanüstü estetik özellikleri vardır, standart karelere ek olarak aynalı ve dokulu karolar kullanabilirsiniz.

Seramik karo döşeme işlemi zaman alıcı ve pahalıdır, ancak oldukça kolaydır. Yüzey özenle hazırlanır: temizlenir, sıvanır, astarlanır. Ardından fayans yapıştırıcısı uygulayın ve birkaç saat kurumaya bırakın. İşaretler yapın ve fayansları yerleştirin.

germe tavan

Germe tavanlar sadece iyi havalandırmalı banyo için uygundur. Kumaş esaslı kumaşlar, PVC havanın geçmesine izin vermez, nem buharlaşmaz, bu nedenle mantarın görünümü basitçe sağlanır. Ondan kurtulmak çok zahmetli olacak. En ufak bir sel bile büyük sorunlara, renk ve küf oluşumuna neden olacaktır.

Dekorasyon özel bir evin geniş banyosunda yapılırsa, banyodaki gergi tavan, plastik levha seçeneklerine mükemmel bir alternatif olabilir. Çeşitli renklerde parlak ve mat yüzeyler, odanızda kendi tarzınızı yaratmanıza olanak sağlayacaktır.

Spot ışıkları yansıtıcı yüzeylere yerleştirmemek daha iyidir. Oda ameliyathane gibi görünecek ve aydınlatma gözlerinizi kör edecek.

ayna tavan

Birçok tasarımcı tarafından kullanılan zarif çözüm. Orijinal ve pratik astar, her boyuttaki odada iyi görünecek.Yansıtıcı elemanlar alanı genişletir, nemi aktarır, aydınlatmayı iyileştirir. Onların yardımıyla benzersiz bir tasarım oluşturabilirsiniz, diğer kaplama malzemeleriyle birleştirmek kolaydır. Eksileri: kırılgan, ağır ağırlık, yüksek maliyet.

Dekorasyon için çeşitli yansıtıcı elemanlar kullanabilirsiniz: özel kaplamalı faset, desen ve polistiren plakalı katı cam parçaları. Her seçeneğin montaj yöntemi farklı olacaktır, kendinden kılavuzlu vidalar, özel yapıştırıcılar kullanın.

alçıpan tavan

Nem oranı yüksek odalarda bitirme işlemi ancak su geçirmez GKL malzemesi ile mümkündür. Hidrofobik katkı maddeleri içerir, tüm karton katmanlar özel bileşiklerle işlenir. Bununla beraber, pürüzsüz ve kavisli yüzeyler, aksesuar kutuları oluşturabilirsiniz. Kurulum minimum zaman alır. Eksileri: kırılganlık, çerçeve ihtiyacı, ek dekorasyon.

Çerçeveye alçıpan takıldıktan sonra levhalar sıvanır, temizlenir. Son kaplama olarak neme dayanıklı duvar kağıtları, leke tutmaz, köpük karolarla yapıştırma ve diğer ucuz seçenekler kullanılır.

ahşap tavan dekorasyonu

Banyoda tavan kaplaması çeşitli ahşap malzemelerden yapılabilir. Daha sık doğal bir kaplama kullanın. Gelecekteki tasarımın tüm unsurları, doğal renklerini ve aromasını uzun süre koruyacaktır. Panel, nem emilimine izin vermeyecek, yangından, diğer olumsuz faktörlerin etkilerinden koruyacak özel bir emprenye ile ön uygulanır.

Kurulum ile zorluklar ortaya çıkmayacak. Siding, çubukların taban çerçevesine düzensiz çivilerle tutturulmuştur. Zamanla çatı görünümünü kaybederse, yeniden kaplamaya gerek yoktur. Levhalar boyanabilir, leke ve vernik ile kaplanabilir.

Banyoda tavanı dekore etmek için ne renk

Tavan tasarımı, herhangi bir iç mekan yaratmanın ana koşullarından biridir.Doğru seçilmiş bir palet, rahat bir atmosfer elde etmenize, rahatlamanıza ve sıcak bir banyoda rahatça rahatlamanıza yardımcı olur. Uygun bir gölge seçerken, aşağıdaki gereksinimler karşılanmalıdır:

 1. psikolojik etki. Bazı renkler sakinleşebilir, diğerleri ajitasyona, saldırganlığa neden olur:
 • Yeşil Sakinleştirici etkisi vardır, yorgunluğu giderir ve sinir sistemini yatıştırır.
 • Mavi Baskıyı azaltmaya, rahatlamaya, kaygı duygularını gidermeye yardımcı olur.
 • Mavi Voltajı dağıtır. Büyük miktarlarda kullanmayın, tam tersi, olumsuz sonuçlara yol açacaktır – depresyon, ezilmiş bir duruma daldırma.
 • Sarı Refah yanılsaması yaratır, tonlar, sinir sistemini hafifçe heyecanlandırır.
 • Kırmızı Vücudu harekete geçirir, harekete geçirir, saldırganlığı kışkırtır.
 • Beyaz Nötr renk Bir yandan sakinleştirir, diğer yandan izolasyon, kopma, hayal kırıklığı hissine neden olur.
 1. Odanın yüksekliği. Alanı görsel olarak artırmak için, azaltmak için soğuk ışık tonları kullanmanız gerekir – karanlık.
 2. Genel stil Duvarların rengi, sıhhi tesisat armatürleri, odaya kurulu ekipman ile kombinasyon.
 1. Doğal ve yapay aydınlatmanın varlığı ve yoğunluğu. Loş ışıklı odalarda koyu tonların kullanılması önerilmez.

En yaygın tonlar beyaz ve sütlüdür. Herhangi bir renkle birleştirilirler. Deniz tarzında bir banyo yaratmak istiyorsanız mavi, açık yeşil, turkuaz rengi kullanmalısınız. Farklı tonları birbiriyle kombinleyebilir, monokrom ve çok renkli seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Tavan ve stil: tavanı dekore etmek için hangi stil

Tavanın stili, banyonun iç tasarımına uygun olmalıdır. Bunu seçerken, renk paleti, monte edilen nesnelerin şekli ve türü, duvar ve zemin kaplamaları için kullanılan malzemeler, mevcut veya planlanan yüzeylerin dokusu dikkate alınmalıdır. Modern tasarımda bulunabilecek birçok farklı yön vardır. . Birkaç popüler tasarım seçeneğini göz önünde bulundurun:

 • Loft Yüksek tavanlı bir oda yaratmanın iyi bir yolu. Kaba sıva malzemeleri kullanmaz. Çıplak beton duvarlar bırakabilirsiniz. Orijinal görünüm, tuğlayı taklit eden bir kaplama olan ahşap kirişler olacaktır.
 • Minimalizm Yüzey son derece pürüzsüz olmalıdır. Çizimlere veya süslemelere izin verilmez. Uygun plastik, seramik, aynalar. Ana şey titizliği gözlemlemektir. Aydınlatma armatürlerinin sayısı en aza indirilmelidir. Şekillendirirken 1-2 ton kullanmak daha iyidir. Standart beyaz ve gri renklere ek olarak sarı, mavi, yeşil kullanabilirsiniz.
 • İskandinav Ana gereksinim, pürüzsüz ve hafif bir tavandır. Macun, su geçirmez beyaz boya, PVC filmden yapılmış gergi tavanlar dekorasyon için uygundur. Aydınlatma için yerleşik lambalar kullanılır.
 • Modern Renk şeması altın, altın siyah, beyaz, inci, kahve, bejden oluşur. Asma yapılar, neme dayanıklı alçıpan, boya kullanılmaktadır. Lambalar çiçek, yaprak şeklinde kullanılır.

Tasarım açısından en iyi tavanlar.

Tavan yüzeyini tasarlamak için kullanılan olası malzemeleri göz önünde bulundurarak, bir seçim yapmak, en uygun seçeneği düşünmek zordur. Her şeyden önce, uzmanların tavsiyelerini kullanarak, uygun tasarımın seçileceği hazır örnekler arayarak, evdeki diğer odaların tasarımını düşünmeye değer.

Estetik özellikler açısından yaklaşılırsa, asma tavanlar, alçıpan konstrüksiyonlarda seçimi durdurmak daha iyidir. Birincisi, iç dekorasyona düzenli bir yatırım yapmaya hazır olduğunuzda tercih yapmaktır. Asma yapılar, komşuları yukarıdan su basabilecek yükseklikteki odalar için uygundur. İkinci seçenek daha az maliyet gerektirecektir ve montajı kendiniz yapabilirsiniz. Çok seviyeli sistemler, güzellikleri ve çeşitlilikleri açısından şaşırtıcıdır.

Ayrı olarak, aynalı tavanlarda kalmaya değer. Ayna odaya zengin bir görünüm kazandıracak, rahat ve konforlu bir atmosfer yaratacaktır. Başa çıkmak oldukça nadirdir, bu nedenle arkadaşlarınıza gösterebileceğiniz herhangi bir evin veya dairenin en önemli noktası haline gelecektir. Yüzey buğulanmasının neden olduğu rahatsızlıklar, malzeme ile periyodik olarak işlenmesi gereken özel aletler yardımıyla ortadan kaldırılabilir.

Daha pratik tavanlar

Kaplamanın estetik özellikleri önemli bir rol oynar, ancak tüm gereksinimleri karşılayan bir tavan malzemesi seçerken pratikliğine özel dikkat gösterilmelidir. Ne de olsa, çok fazla çaba ve para harcadıktan sonra, hiç kimse bu sorunla tekrar, olası kaza sonucu yüzeye zarar vermek istemez.

En pratik kaplamalardan biri PVC plastik panellerdir. Onları bağımsız olarak her birinin gücü altına yerleştirin. Tek bir elemanın hasar görmesi durumunda, tavan kaplamasının tamamen sökülmesi gerekli değildir; sadece küçük bir parçayı değiştirin. Aynı özellikler plastik, alüminyum, paslanmaz çelikten yapılmış bir ızgara tavanına sahiptir. Bu kaplama daha pahalıdır, ancak pratiklik ve güzelliği birleştirir.

Bazıları hem pratik hem de estetik açıdan en iyi çözümün gergi tavan olacağını savunuyor. Bu görüş, yalnızca astar ile döşeme levhası arasındaki boşlukta olması gereken yüksek tavanlı ve çok iyi havalandırmalı bir odada anlamlıdır. Aksi takdirde böyle bir tasarım ancak insan sağlığına zarar verebilir. Örneğin, bir selden sonra, armatür için öngörülen deliklerden su akabilir ve malzeme ısıtılarak düzleştirilebilir, ancak nemli duvarlar içeride kalmaya devam edecek ve bu da kaçınılmaz olarak görünüm ve küf oluşumuna yol açacaktır.

çözüm

Daha önce, banyoda onarım yaparken tavan yüzeyine çok az dikkat ettiler, sıradan badana kullandılar. Her biri bir takım avantajlara sahip çeşitli malzemelerin ortaya çıkmasıyla birlikte, tavan tasarımına yönelik tutum değişti. Artık odayı dönüştürebilecek, daha rahat, konforlu ve dinlendirici hale getirebilecek güzel bir kaplama seçmek çok kolay. Önerilen dekorasyon yöntemlerinin avantaj ve dezavantajlarını değerlendirdikten sonra, herkes için en uygun seçeneği seçebilirsiniz.

elparsdekor.com


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219