Bodrum Katlar İçin En İyi 6 Döşeme Seçeneği

Bodrum, nem, küf ve hatta sel riski en yüksek olan odadır. Bodrum alt katın altında yer aldığından, su bodrum katına birçok şekilde kolaylıkla girebilir.

Hava kuru olmasına rağmen, içindeki nem nedeniyle büyüyen küfün hala birçok olasılığı vardır.

Bu nedenle, bodrum için doğru döşemeyi seçmek, bodrumunuzu suya erişimden ve sizi ve ailenizi rahatsız edebilecek olası kalıntılarından korumak için çok önemlidir.

Bodrum Döşemesini Seçmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bodrum, alt katta inşa edilmiştir. Bu nedenle aynı zamanda zemin altı zeminli bir oda olarak da kategorize edilir.

Sınıfın altında olması, kötü kaliteli, ucuz veya bu tür tanımlara sahip olduğu anlamına gelmez. ‘Derece’ kelimesi zemini ifade eder.

Bu terminoloji genellikle profesyonel inşaatçılar veya müteahhitler tarafından bodrum gibi zemin altı odalara kurulacak döşeme tipini aramak için kullanılır.

Yer altı döşemenin döşenmesi, dikkat etmeniz gereken bazı koşullara sahiptir.

Alt döşemenin temeli, zemine çok yakın yerleştirilmesi ve odayı nemlendirebilecek küf oluşumu, su taşması ve zeminden gelen buharın en yüksek riske sahip olmasıdır. Özellikle zemin daha da yüksek.

İşte not almanız gereken birkaç şey:

  • Organik veya doğal malzemeler yerine sentetik malzemeler seçin. Organik olanlar, eğrilmiş su ve büyüyen küf nedeniyle kolayca çürür. Sentetik malzemenin de küfü olması muhtemeldir, ancak bunda çürümez. Vinil, sentetik döşeme örneklerinden biridir.
  • Tek katmanlı döşeme yapmak, kurulum ve bakımda da daha kolaydır. Tek katmanlı döşeme suyu hiçbir yerde çözmeyecek.
  • Alt döşemeye bir miktar alt döşeme döşenmesi gerekir. Bununla birlikte, bir kısmı doğrudan beton bir döşeme üzerine kurulabilir. Bu makale, bodrum katınız için her döşeme tipinde bunu tartışacak.
  • Her döşeme türü, bodrum için en iyi döşeme versiyonunuzu seçmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken farklı koşullara sahip olabilir.

Bodrum için En İyi Döşeme Seçenekleri

Artık zemin altı döşeme için bir döşeme türü seçmenin temellerini biliyorsunuz, hangisinin bodrumunuz için en iyi olduğunu seçerken dikkatli olmalısınız.

Bazı ev sahipleri, evlerinde başka bir misafir odası inşa etmek için bodrum katlarını kullanabilir. Bazıları bodrumlarını dinlenme odası, çocuk oyun odası ve hatta çalışma alanı olarak kullanabilir. Bu farklı amaçlar, farklı döşeme türleri de gerektirir.

Bu nedenle, bodrum katınız için hangi döşeme seçeneğinin amacınıza en uygun olduğu konusunda dikkatli olmanız gerekir. İşte bodrum döşemeniz için en iyi seçeneklerin listesi!

1. Vinil

Vinil döşeme üç farklı biçimde sunulur. Levha ve tahta / fayanslardır. Her ikisinin de farklı ayrıntıları vardır, bu da bodrumda farklı artı ve eksilere yol açar.

Bu nedenle, onları ayrı ayrı tartışacağız.

a. Vinil levha

Levha vinil, insanların sulu odalarında veya örneğin bodrum gibi yüksek nem seviyelerine sahip odalarında olmaya güvendikleri eski döşeme türlerinden biridir. Levha vinil muhtemelen en su geçirmez döşeme seçeneklerinden biridir. Levha vinil, döşemenizi çok kusursuz hale getirir.

Karo vinil ile karşılaştırıldığında, kurulduktan sonra her bir döşemenin kenarında potansiyel olarak bir ek yeri olabilir. Ancak levha vinil için değil, neredeyse kusursuz. Bodrumunuza levha vinil yerleştirmek iyi bir fikir çünkü bu nemli alanları koruyabilir.

Daha da iyisi, tercihlerinize ve bodrum katının amaçlarına göre ayarlayabileceğiniz birçok farklı tasarıma sahiptir. Ayrıca, vinil levha diğer döşeme türlerine kıyasla nispeten ucuzdur.

Bununla birlikte, DIY dostu değil, zor. Kurulum profesyonel bir işlem gerektirir. Zeminin önceden yenilenmesine ihtiyacın olacak, böylece yüzey pürüzsüz olacak.

Zemin hazırlığı yapılmazsa, plakalı vinil zemininizi kaplamada dengede olmayacaktır. Bu hiç şüphesiz ayaklarınızın üzerinde hissetmek istediğiniz duygu değil.

b. Vinil Tahta veya Fayans

Hem tahta hem de fayans vinil benzer biçimlerde ancak farklı boyutlarda gelir. Katmanları ve bileşimleri aynıdır, ancak boyutları farklıdır. Bu yüzden aynı tartışmada onlar hakkında konuşuyorum.

Plank ve karo vinil, Lüks Vinil Plank (LVP) ve Lüks Vinil Karo (LVT) gibi birçok yeni forma dönüşmüştür. Her ikisi de herhangi bir odada ve ihtiyaçlarda seçebileceğiniz en iyi seçimdir.

Su geçirmez zemin arıyorsanız ve görsel olarak çekici olmasını istiyorsanız, LVT ve LVP sizin cevabınızdır. LVT ve LVP, su seline ve ağır neme dayanabilecekleri için% 100 su geçirmezdir.

Ayrıca, ahşap veya taş gibi doğal malzemelerle tamamen aynı görünen çeşitli tasarımlarda gelirler.

Kurulum oldukça basittir, ancak yüzer döşeme yönteminde daha iyi kurulduğu için bir altlığa ihtiyaç duyar.

Doğrudan bir beton levha üzerine monte etmek istiyorsanız, vinil döşemeden önce bir buhar bariyeri gerektirir.

Zira karların erimeye başladığı ve yerdeki suyun yoğunluğunun arttığı baharın başlangıcı gibi belirli bir mevsimde yerden su gelmesini sağlayan hidrostatik basınç olabilir.

Bu, suyun vinil döşeme arasında taban zeminde sıkışmasına neden olabilir. Bu iyi bir ortam değil. Kapana kısılmış su, bodrumda kokuları ve hastalıkları tetikleyebilecek kir veya bakteri lekeleri oluşturabilir.

2. Tasarlanmış Parke Zemin

Tasarlanmış parke döşeme, bir bodrum katına parke döşeme döşemek isteyenler için en iyi alternatiflerden biridir.

Bir bodruma gerçek parke döşemeyi kuramazsınız. Parke döşeme organiktir ve su dökülmesine, sele ve neme karşı dayanıklı değildir. Artı, çok kolay kalıplanıyor.

Ama endişelenme! İşlenmiş sert ağaç bodrum için daha güçlüdür. % 100 organik değildir. Bunun yerine, taban olarak kontrplak ve üst katında ince sert ağaç kaplaması ile inşa edilir ve kaplanır. Yani tamamen su geçirmezdir.

Kurulum da nispeten kolaydır! Yapıştırabilir veya tesviye edilmiş alt zemine çivileyebilirsiniz.

Bundan bahsetmişken, alt zeminin ölçülmesinden ve tasarlanmış ahşap döşemenin eşit olması gerektiğinden, bir profesyonelin kurmasını isteyebilirsiniz.

Ayrıca, mühendislik ürünü parke döşemeyi çok nemli ve nemli bir bodrum katına döşemek iyi bir fikir değildir. Bu nedenle, bodrumunuzun oldukça kuru olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Bunu çok nemli bir bodrum katına kurmanızı tavsiye etmem çünkü bu kadar neme dayanamaz.

Aksi takdirde, bodrumunuz aşırı derecede nemli hale geldiğinde sorun yaşarsınız. Ancak ısrar ediyorsanız, en azından bodrum sıcaklığınızı kontrol etmek için bir nem giderici satın alın.

3. Kauçuk Zemin

Bazılarınız kauçuk yer döşemesinin bir bodrum için çok sportif olduğunu düşünebilir. Ama bunda yanlış bir şey görmüyorum.

Üstelik bodrum katınızda bir spor salonu yapmayı düşünüyorsanız bu harika bir fikir olur. Kauçuk zemin kaplamasının özellikleri, bodrum gibi zemin altı döşeme için uygundur.

Kauçuk döşeme beton bir levhaya monte edilebilir. Bunu dengelemeniz ve düzleştirmeniz gerekir çünkü genellikle kauçuk döşeme ya haddelenmiş ya da birbirine kenetlenmiş olarak gelir.

Bu nedenle, dengesiz veya düzleştirilmemiş taban, döşendikten sonra zeminin dalgalı ve dağınık görünmesine neden olacaktır.

Yine de kurulumu çok kolaydır. Çocuklarınız bile kauçuk döşeme yapmanıza yardımcı olabilir. Kauçuk döşeme, bir bulmaca gibi haddelenmiş veya birbirine kenetlenmiş olarak gelir. Aynı zamanda su geçirmezdir. Silebilir veya çıkarabilir ve dışarıda kurutabilirsiniz. Kuruduktan sonra tekrar yere koyabilirsiniz.

Bununla birlikte, kauçuk döşemenin rengi çoğunlukla koyudur ve bu da bodrumunuzu daha koyu ve daha nemli hale getirebilir.

Parlak bir renge sahip olmalarına rağmen, zaman geçtikçe kir ve ayak sesleri nedeniyle renk hızla koyulaşır. Temizlemek mümkündür ancak yavaş yavaş kirli görünecektir.

4. Seramik Karo

Seramik karo sırlı veya sırsız olarak gelir. Sırlı olan çok parlak ve parlak görünecek, diğeri ise harika ve çok dünyevi görünecek. Her iki durumda da ikisi de çok dayanıklı ve tabii ki su geçirmez.

Seramik veya porselen karo döşeme, yüksek miktarda su dökülmesine dayanabilir. Su baskını bile fayansı çatlatmayacak veya kırmayacak ve zeminin alt kısmı da iyi olacak.

Bu bakımdan seramik karo döşemenin nem ve küf sorunu yoktur. Bodrumunuz için ne mükemmel bir seçim!

Derz kusurunu en aza indirmek için çimento ile seramik karo döşemeyi doğrudan bir beton levha üzerine döşeyebilirsiniz.

Ancak yüzey çok dengeli ve düzgün hazırlanmalıdır. Aksi takdirde, karo düz olmayan bir yüzeye kurulduğu için çatlayacaktır. Daha sonra keskin parçalara ayrılacak ve canınızı yakabilir. Bu çok tehlikelidir.

Bu nedenle kurulumun bir profesyonel tarafından yapılması tavsiye edilir. Yeni başlayanların bir bodrum katında seramik karo döşemede kendin yap yapmaları önerilmez.

Su geçirmezlik söz konusu olduğunda seramik karo döşeme en güçlü döşeme seçeneği olabilir. Ancak sert yüzeyi soğuyabilir. Dahası, bunu çoğunlukla soğuk olan bodrumunuza yerleştirmek üzeresiniz.

Bodrum katınızı aileniz veya çocuklar için yapmayı düşünüyorsanız, ayaklarınızı oraya bastığınızda soğuk hissini azaltmak için beton levhanın üzerine döşemenin altına bir ısı ışını yerleştirebileceğinizi düşünüyorum.

Ek olarak, bu tür bir zemin çok zordur, adımınız büyük bir gürültü yaratabilir.

5. Beton Zemin Kaplama

Seramik karo döşemeden farklı olarak, beton döşeme bir ham döşeme malzemesidir. Bununla birlikte, bu ham olanın döşemede daha fazla çok yönlülüğü vardır ve buna bir bodrum katı dahildir. Bununla birlikte, bu bazı insanlar için en çok tercih edilenlerden biri.

Bunu tek başına kurmak kolay değil. Düzgün ve dengeli bir beton döşeme yapmanıza yardımcı olması için genellikle bir veya iki tanesine ihtiyacınız vardır. Kurulum işleminin sonunda kapsamlı yamalara ihtiyacınız olacak.

Ayrıca, genellikle insanlar beton zeminlerini boyarlar, değil mi? Boyama, zemindeki yamanın işaretini kapatmak için de gereklidir.

Bodrum potansiyel olarak çok nemlidir ve su baskını ve küflenme riski yüksektir. Beton döşemenin bu sorunla ilgili endişelenecek hiçbir şeyi yoktur. Beton döşeme taşkını kaldırabilir ve hammaddesi nedeniyle küf ve neme dayanabilir.

Bodrumunuza beton zemin döşemek tamamdır. Ancak bodrum katı bir evde biraz özel ve kapalı bir oda olduğu için, beton döşeme gürültüyü ememeyeceği için ayak sesiniz gürültülü olacaktır. Bodrumunuzda bir ev sineması dekore etmeyi planlıyorsanız, bu rahatlatıcı olmayabilir.

6. Mantar

Mantar Döşeme Kurulu

Mantar döşeme organik değil mi? Evet, çok organik ve doğal. Ancak yine de bodrum katınıza monte etmek mümkündür.

Periyodik olarak yeniden mühürleme veya yeniden cilalama fikri ve alt döşeme yöntemleri, mantar döşemenin bodrum katında hayatta kalmasına yardımcı olacak.

Bir bodrum katındaki mantar döşemeyle ilgili endişeleriniz su ile ilgili olmalı, değil mi? Su, mantar döşeme tabakasına girebilir ve tabakaya zarar verebilir.

Mantar döşeme kurulumundan önce alt döşeme kurulumu buna yardımcı olabilir. Alt zemin montajı zeminden gelen suyu engelleyebilir.

Oda ne olacak? Mantar döşemenizi, önerilen zaman aralığında sızdırmazlık ve cilalama yaparak yeniden bitirirseniz, iyi olacaksınız.

Ayrıca, mantar döşeme, biraz su dökülmesi için nispeten güvenlidir. Su taşması söz konusu olduğunda, zemininizin hasar görmesini istemediğiniz sürece suyu hemen silmeniz gerekir.

Sonuçta, bodrum katına mantar döşeme yapmak mümkündür. Ancak, mantar döşemenin, orada su basmaya başladığında zarar göreceğini unutmayın.

Ayrıca mantar döşemenizin uygun olup olmadığını kontrol etmek için bodrumunuzdaki her santim nem alanına dikkat etmeniz gerekir. Yani, güvenli oynamak istiyorsanız, mantar döşemenin bir numaralı öncelik olduğunu düşünmüyorum.

Bir cevap yazın

elparsdekor.com


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219