Bosch bulaşık makinesi tuz göstergesi

Bulaşık makinesindeki tuz göstergesi neden yanıyor?

Herhangi bir marka bulaşık makinesinde tuz göstergesinin yanması birçok kullanıcı için endişe vericidir. Talimatları almak ve bu göstergenin amacı ve ne zaman açık ve ne zaman yanıp söndüğü hakkında bilgi almak en iyisidir. Eldeki talimatların olmaması nedeniyle bu yapılamıyorsa, makalemizi okuyun. Ondan bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz.

Nasıl çalışıyor?

Bulaşık makinelerinin büyük çoğunluğunda, tuz göstergesi üç durumda kalabilir: dinlenme, yanıp sönme, yanma. Bu gösterge, iyon değiştirici tankında bulunan tuz sensörü ile ilişkilidir. Sensör tetiklenir tetiklenmez gösterge, ayarlanan programa göre etkinleşmeye başlar. Göstergenin durumuna daha yakından bakalım.

bosch bulaşık makinesi göstergeleri,Bosch bulaşık makinesi arıza göstergeleri
 1. Barış. Gösterge yanmıyor veya yanıp sönmüyor, yani her şey yolunda, kullanıcının herhangi bir şey yapmasına gerek yok.
 2. Yanıp sönüyor. Gösterge, kullanıcıyı tankta çok az tuz kaldığı ve yeniden doldurulması gerektiği konusunda uyarır, aksi takdirde kısa sürede biter.
 3. Yanma. Bu gösterge sürekli yanıyorsa, tanktaki tuzun bittiği anlamına gelir, bulaşık makinesinin daha fazla çalışmasının iyon değiştiriciyi “öldürdüğü” konusunda uyarır. Hemen tuz ekleyin.

Bulaşık makinesindeki tuz, iyon değiştiricideki reçinenin yenilenebilmesi ve cihazın işlevini yerine getirebilmesi için gereklidir.

Sensörün yanmasını görmezden gelirseniz ve bulaşık makinesine tuz dökmezseniz, hemen hiçbir şey olmaz. 7-10 yıkamadan sonra bile özel bir şey olmayacağını düşünüyoruz, ancak gelecekte iyon değiştirici reçinesiz kalacak ve zamanla yıkanacaktır. Makine hızla kireçlenmeye başlayacak ve arızalanacaktır. Tuz göstergesinin ana görevi, kullanıcıyı zamanında tuzun bittiği konusunda uyarmak ve ardından “ev yardımcısı” için üzgün olup olmadığını kendi başına düşünmesine izin vermektir.

Rezervuar tıkanması

Tuzu doldurdunuz mu ve ışık hala yanıyor mu? Bir tıkanıklık veya kısa süreli bir sistem arızasıyla uğraşıyor olabilirsiniz. Bulaşık makinesini yeniden başlatarak ikinciyi kontrol edelim. Önce makinenin fişini düğmeden çekin ve ardından güç kablosunu prizden çekin. Makineyi 15 saniye enerjisiz tutuyoruz ve ardından açıp göstergeye bakıyoruz. Tekrar yanarsa, elektronik değildir.

Kullanıcı en kaliteli PMM tuzunu kullandığında bile hazne tıkanabilir. Herhangi bir ön hazırlık yapılmadan tanka sıradan bulaşık makinesi tuzunun eklendiği durumlar hakkında ne söyleyebiliriz . Burada tıkanma kaçınılmazdır. Gösterge, iyon değiştiricinin ve tuz deposunun tıkanmasına yanarak tepki verir. Tankı temizleyelim.

 1. Önce güvenlik nedeniyle makineyi kapatın ve suyu kapatın.
 2. Bulaşık makinesini açalım ve bulaşıklar için alt sepeti çıkaralım.
 3. Tuz kabının kapağını sökün.
 4. Bir armut veya büyük bir şırınga ile tanktaki suyu dışarı pompalayın.
 5. Depoya temiz su dökün, kalan içeriği tahta bir çubukla karıştırın ve tekrar pompalayın.
 6. Hazneye tekrar biraz su dökün, tuz ekleyin ve bulaşık makinesini çalıştırmayı deneyin.

Çoğu durumda, bu kadar basit bir temizlik yardımcı olur ve gösterge yanmayı durdurur. Sorun devam ederse, tuz sensörünün kendisi olabilir ve değiştirilmesi gerekir.

Tuz sensörü kırılması

Tank temizlendikten sonra bile tuz sensörü neden sönmüyor? Belki de sensörün kendisinin bir arızası veya tıkanmasıdır. PMM kasasının yan duvarını çıkarmak (sağ veya sol makinenin modeline bağlıdır), tuz sensörünü sökmek ve bir multimetre ile kontrol etmek gerekir. Bu yayının paragrafına eşlik eden resimde bu sensörün nasıl göründüğünü görebilirsiniz.

Basit bir test, bu sensörün çalışıp çalışmadığını gösterecektir. Sensörün kendisi düzgün çalışıyorsa, onu temizlemeyi deneyebilir ve aynı zamanda ona güç veren kabloları kontrol edebilirsiniz. Arızalı sensör değiştirilmelidir.

Bu nedenle, yukarıdaki tüm önlemler, yanma sensörü problemini çözmek için tasarlanmıştır. Yukarıdaki tüm manipülasyonlardan sonra sorun çözülmediyse, sihirbazla iletişim kurmaya değer. Belki de mesele, arızayı ağırlaştırmamak için kendi başınıza tırmanmamanız gereken kontrol panosunun yanmış veriyolunda veya yanıp sönen bellenimindedir. Kalifiye bir teknisyen tanılama yapacak ve ardından onarım yapacaktır. Neyse ki, bu tür ciddi arızalar nadirdir, asıl şey her şeyi olduğu gibi bırakmamaktır. Yanan göstergeyi göz ardı etmenize gerek yoktur, aksi takdirde her şey daha ciddi arızalara neden olabilir.

Farklı Bulaşık Makinesi Sembolleri Ne Anlama Geliyor?

Her bulaşık makinesi farklı olsa da, sembollerin çoğu farklı bulaşık makinesi marka ve modellerinde benzerdir.

Bu yazıda, aşağıda listelendiği gibi, önerilen en iyi 4 bulaşık makinesi markamız tarafından kullanılan resim ve simgeleri kullanarak farklı bulaşık makinesi sembollerini ve ne anlama geldiklerini açıklayacağız:

 • En İyi Masa Üstü Bulaşık Makinesi –
 • En İyi Ayaklı Bulaşık Makinesi –  
 • En İyi Entegre Bulaşık Makinesi –  Indesit DIF 04B1
 • En İyi İnce Bulaşık Makinesi (Dikili ve Entegre modeller) –  Bosch Serie 2 SPS24CW00G  /  Bosch Serie 2 SPV25CX00G 

Ayrıca yukarıdaki bulaşık makinelerinin her birinde görüntülenebilecek farklı hataları ve bu uyarı ışıklarının ne anlama geldiğini açıklayacağız.

İçindekiler

 • Bulaşık Makinesi Sembollerinin Açıklaması
  • Bulaşık Makinesi Programı Sembolleri
  • Bulaşık Makinesi Gösterge Sembolleri
  • Diğer Bulaşık Makinesi Uyarı Işıkları
 • Klarstein Amazonia 6: Bulaşık Makinesi Sembolleri Ve Hata Kodları
 • White Knight DW1460WA: Bulaşık Makinesi Sembolleri Ve Hata Kodları
 • Indesit DIF 04B1: Bulaşık Makinesi Sembolleri Ve Hata Kodları
 • Bosch Serie 2 SPV25CX00G: Bulaşık Makinesi Sembolleri Ve Hata Kodları

Bulaşık Makinesi Sembollerinin Açıklaması

Her modele geçmeden önce, programlar ,  göstergeler ve diğer  uyarı tipi ışıklar arasındaki farkın ne olduğunu anlamak için örnek olarak kullandığımız 4 bulaşık makinesinin her biri için kontrol paneli ekranına hızlıca bakmak en kolay yoldur  .

Aşağıdaki her bir arayüze bir göz atın:

Şimdi sırasıyla bunların her birini inceleyelim:

Bulaşık Makinesi Programı Sembolleri

Her bulaşık makinesi, makineyi çalıştırabileceğiniz farklı bir program yelpazesi sunar ve her programın, o program döngüsünü temsil eden belirli bir sembolü vardır.

En yaygın bulaşık makinesi programları aşağıda gösterilmiştir.

Not : Bu sembollerle ilgili diyagramlar ve daha fazla bilgi, makalenin ilerleyen bölümlerinde farklı bulaşık makineleri için görülebilir.

Aşağıda ek bir satır bulunan Tencere/Tava sembolü  – Bu sembol, çok kirli bulaşıklar için kullanılan Yoğun programlar için kullanılabilir. Çözülmeleri daha uzun sürer ve daha fazla enerji kullanırlar.

Tencere/Tava sembolü  – Bu sembol tek başına Normal/Standart program için kullanılabilir.

ECO sembolü  – Bu sembol, çevre dostu bir yıkama için kullanılır. Bu program normal bir yıkamadan daha fazla zaman alır ancak daha az enerji kullanır. Ortalama Eko döngüsünün yaklaşık 3 saat sürmesini bekleyin.

Cam sembolü  – Bu sembol, genellikle daha hızlı olan ve standart yıkamalar kadar sıcak olmayan daha hafif bir yıkama için kullanılır. Bu, bir partiden sonra bardaklarla dolu bulaşık makinesi gibi çok kirli olmayan yükler için idealdir.

90 / Saat sembolü  – Hızlı bir yıkamayı temsil etmek için genellikle bir saat sembolü kullanılır ve sayı (çoğu durumda 90) döngünün ne kadar sürdüğünü belirtir. Döngü genellikle bulaşık makinesinin Normal programına çok benzer, ancak toplam süreyi azaltmak için her aşama daha hızlıdır.

Serpme  – Hızlı durulama veya ön yıkama programı için serpme sembolü kullanılabilir. Bu program en iyi şekilde bulaşık makinenizi doldurmak günler alıyorsa ve kirlerin pişmesini önlemek için bulaşıkları hızlı bir şekilde durulamak istiyorsanız kullanılır.

Bulaşık Makinesi Gösterge Sembolleri

Buradaki en yaygın göstergeler,  tuz doldurma  ve  parlatıcı doldurma  göstergeleri veya  gecikme zamanlayıcılarıdır .

Tuzu ilave göstergesi sembol gevşek bir ‘S’ temsil eden iki oklar olarak gösterilmiştir. Bu ışık yandığında bulaşık makinenizin tuz seviyesini tamamlamanız gerekir .

Parlatıcı miktar göstergesi bir ‘ışıltı’ / kar tanesi simgesi gibi sembol görünüyor. Bu ışık yandığında, bulaşık makinenizin parlatıcısını doldurmalısınız .

Gecikme zamanlayıcıları genellikle 3h, 6h, 9h gibi bir simgedir. Bu simgeler, bulaşık makinesini kaç saat gecikmeye ayarladığınızı göstermek için kullanılır. Örneğin, bir programı 13:00’te başlatır ve 3 saat ertelerseniz, o zaman 16:00’da başlayacaktır.

Diğer Bulaşık Makinesi Uyarı Işıkları

Ayrıca görüntülenebilecek başka hata kodları veya uyarı ışığı dizileri de vardır. Bunlar, bulaşık makinesi kurulurken daha yaygındır ve bir şey açılmamış veya düzgün bağlanmamış olabilir, ancak daha sonraki bir tarihte görüntülenirlerse bir cihaz arızası da gösterebilirler.

Farklı hata kodlarının veya uyarı ışıklarının tanımı ve ne anlama geldikleri, bu makalenin ilerleyen bölümlerinde listelenen her bir cihazın altında görülebilir.

Klarstein Amazonia 6: Bulaşık Makinesi Sembolleri Ve Hata Kodları

Klarstein Amazonia 6’nın 6 farklı programı var (bu bir tesadüf değil mi?). Bunlar Normal, Yoğun, Eko, Cam, 90 dk ve Hızlıdır.

 • Yoğun  – En ağır kirli bulaşıklar ve normal kirli tencere tavaları bulaşıkları vb. Bu döngü 140 dakika sürer ve 10 litre su kullanır.
 • Normal  – Tencereler, tabaklar, bardaklar ve hafif kirli tavalar gibi normal kirli yükler için. Bu döngü 120 dakika sürer ve 8 litre su kullanır.
 • ECO (*EN 50242)  – Normal kirli sofra takımları için. Bu döngü 180 dakika sürer ve 6,5 litre su kullanır.
 • Cam  – Bardak, kristal ve ince porselen gibi hafif kirli yükler için. Bu döngü 75 dakika sürer ve 7 litre su kullanır.
 • 90 dak  – Az kirli bulaşıklar ve bardaklar için. Bu döngü 90 dakika sürer ve 7 litre su kullanır.
 • Hızlı  – Hafif kirli çamaşırlar ve hızlı yıkama için daha kısa yıkama. Bu döngü 30 dakika sürer ve 6 litre su kullanır.

Parlatıcı doldurma göstergesi  sol taraftaki programı semboller aşağıda görülebilir ve  tuz ilave göstergesi  sağ taraftaki programı semboller aşağıda görülebilir.

Klarstein Amazonia 6 Hata kodları

Ön ekranda aşağıdaki hata kodları yanıp sönebilir:

 • E1 (Daha uzun giriş süresi)  – Musluk açılmamış veya su alımı kısıtlı veya su basıncı çok düşük
 • E4 (Taşma)  – Bulaşık makinesinin bazı elemanları sızdırıyor. Taşma meydana gelirse, servis çağırmadan önce ana su beslemesini kapatın. Aşırı doldurma veya küçük sızıntı nedeniyle taban tavasında su varsa, bulaşık makinesini yeniden çalıştırmadan önce su çıkarılmalıdır.

White Knight DW1460WA: Bulaşık Makinesi Sembolleri Ve Hata Kodları

Yukarıdaki şemada 3 numara ile açıklamalı olan kontrol paneline odaklanalım (şaşırmak zorunda kaldığım için özür dilerim ama White Knight’ın daha büyük veya daha kaliteli bir görüntüsü yok!).

En üst sıradan başlayarak soldan sağa doğru toplam 14 sembol vardır:

 • #1 Yarım yük fonksiyonu göstergesi : (1/2 yarım yük fonksiyonunun seçildiğini gösterir)
 • #2 – #7 Programlar : Yoğun, Normal, Eko, Cam, 90 dk, Hızlı
 • #8 Su musluğu göstergesi : Cihaza su beslemesi olmadığını gösterir
 • #9 Parlatıcı göstergesi : Dağıtıcının ne zaman yeniden doldurulması gerektiğini gösterir
 • #10 Tuz ekle göstergesi : Dağıtıcının ne zaman yeniden doldurulması gerektiğini gösterir
 • #11 – #14 Gecikme süresi : 3h 6h 9h 12h olarak çevrilebilen bir gecikme süresinin ayarlandığını gösterir.

Yukarıda açıklandığı gibi diğer düğme işlevleri:

 1. Açma/Kapama Düğmesi : Güç kaynağını açmak/kapatmak için
 2. Yarım Yük Düğmesi : 7 veya daha az yer ayarını yıkarken seçin. Bu daha az su ve elektrik kullanacak
 3. (Daha önce yukarıda belirtildiği gibi)
 4. Gecikme Düğmesi : Mevcut 4 gecikme süresi arasında geçiş yapmak için
 5. Program Düğmesi : Geçiş yapmak ve hangi programın kullanılacağını seçmek için
 6. Başla/Bekle tuşu : Makine çalışırken seçilen yıkama programını başlatmak veya yıkama programını duraklatmak içindir.

Indesit DIF 04B1: Bulaşık Makinesi Sembolleri Ve Hata Kodları

Indesit DIF 04B1, minimum kontrol paneli ekranına sahip entegre bir bulaşık makinesidir.

Yukarıdaki kontrol panelinin görüntüsü, mevcut bulaşık makinesi programlarını aşağıdaki gibi gösterir:

EKO  yıkama döngüsü enerji etiket veri atıfta bulunduğu, standart bir döngüdür. Normal seviyede kirli bulaşıkları yıkamak için kullanılabilir ve bu tip bulaşıklar için enerji ve su tüketimi açısından en verimli döngüdür.

Çok  kirli bulaşıklar ve tavalar (hassas çamaşırlar için kullanılmamalıdır).

Normal  kirli tavalar ve tabaklar.

 Bir sonraki öğünün bulaşıkları ile yükün tamamlanmasını beklerken ön yıkama yapın . Bu program için deterjan gerekmez .

Ana panelde tuz veya parlatıcı göstergesi yok. Bu göstergeler her bir dağıtıcının yanında görülebilir.

Indesit DIF 04B1 Hataları, Bip Sesleri ve Yanıp Sönen Işıklar

Bip sesleri duyulur (bazı modellerde) ve tüm döngü gösterge ışıkları yanıp söner

Şebeke beslemesinde su yok veya su giriş hortumu bükülmüş. Musluğun açık olduğundan ve cihazın birkaç dakika sonra başlayacağından emin olun.

AÇIK/KAPALI gösterge ışığı hızla yanıp sönüyor ve 2. ve 3. yıkama döngüsü gösterge ışıkları yanıp sönüyor

Bip sesleri duyulduğunda herhangi bir işlem yapılmadığından cihaz kilidi etkinleştirilmiştir.

AÇMA/KAPAMA düğmesini kullanarak makineyi kapatın, musluğu açın ve birkaç saniye sonra aynı düğmeye basarak makineyi tekrar açın. Cihazı yeniden programlayın ve yıkama döngüsünü yeniden başlatın.

Bosch Serie 2 SPV25CX00G: Bulaşık Makinesi Sembolleri Ve Hata Kodları

Seri ürün yelpazesinde, Bosch Serie 2’nin en iyi satın alındığı, ancak Bosch Serie 4 ve Bosch Serie 6’nın biraz daha fazla harcamak isteyenler için harika ilaveler olduğu bir dizi farklı Bosch modeli bulunmaktadır .

Bosch Serisi ürün yelpazesinde oldukça açık olan bir şey, bağımsız modellerinin anlaşılmasının çok daha kolay olmasıdır. Bunun nedeni, kontrol paneli alanının çok daha büyük olmasıdır ve bu nedenle Bosch, alanı her düğmeyi etiketlemek ve net bir şekilde aydınlatmak için kullanmayı tercih etmiştir.

Şu anda “Bosch Serisi bulaşık makinesi sembolleri ne anlama geliyor?” diye Google’a bakıyorsanız, makinenin çok daha sınırlı bir alana sahip olan ve bir makineye dayanan entegre versiyonuyla mücadele ediyor olabilirsiniz. her seçeneği açıklayan metin içermeyen yalnızca panel yüzü simgesi.

Bu noktaya kadar makalenin tamamını okuduysanız, muhtemelen yukarıdaki diyagramdaki göstergelerin çoğunu zaten ele almış olmalısınız. Şimdiye kadar ele alınmamış sadece bir çift var (7 ve 8).

Aşağıdaki liste, önceki Bosch Seri 2 şemasındaki her bir düğme ve göstergenin işlevini açıklar:

 1. Açma / kapama düğmesi
 2. Gecikmeli zamanlayıcı ayarla
 3. Ek seçenekler (aşağıya bakın)
 4. Hangi programın seçildiğini görüntüler
 5. Programı seçin (sola döngü)
 6. Programı seçin (sağa dönün)
 7. Cihazın temizlik aşamasında olduğunu gösterir
 8. Cihazın kurutma aşamasında olduğunu gösterir
 9. Başlama butonu
 10. Parlatıcı doldurma göstergesi
 11. Tuz doldurma göstergesi
 12. ‘Su kaynağını kontrol edin’ göstergesi

Bosch Seri 2 Ek Seçenekler (Düğme #3)

Düğme 3 ile tetiklenebilen ek seçenekler aşağıdaki gibidir:

Ekspres Yıkama / Mükemmel Hız / (VarioSpeed)

Bu fonksiyon, çalışma süresini yakl. Seçilen durulama programına bağlı olarak %20 ila %50. Azaltılmış çalışma süresinde optimum temizleme ve kurutma sonuçları elde etmek için su ve enerji tüketimi artırılır.

yoğun bölge

Karışık bir yük için mükemmel. Çok kirli tencere ve tavaları alt sepette, normal kirli bulaşıkları üst sepette yıkayabilirsiniz. Alt sepetteki püskürtme basıncı yoğunlaştırılır, durulama sıcaklığı biraz yükseltilir.

hijyen

Temizleme işlemi sırasında sıcaklık artar. Bu hijyen durumunu artırır. Bu ek seçenek, örneğin kesme tahtaları ve biberonların temizlenmesi için idealdir.

Yarım yük

Yıkanacak birkaç parçanız varsa (örn. bardaklar, fincanlar, tabaklar), “yarım yük”e geçebilirsiniz. Bu su, enerji ve zamandan tasarruf sağlayacaktır. Olan
tam bir yük için daha deterjan kutusu arasında daha az bir deterjan koymak önerilir.

Ekstra kurutma

Son durulama sırasında artan sıcaklık ve uzun kurutma aşaması, plastik parçaların bile daha iyi kurumasını sağlar. Enerji tüketiminde hafif bir artış var.

elparsdekor.com


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219