Düşük Işıkta Manzara Fotoğrafçılığı için 15 Resimler le İpucu

Düşük ışıkta sahneleri yakalamak, fotoğrafçılığın en zorlu yönlerinden biri olmaya devam ediyor, ancak iyi uygulandığında sonuçlar gerçekten büyüleyici olabilir. İster enerjik bir şehir manzara resimleri, ister ruhani bir deniz manzarası olsun, olasılıklar sonsuzdur. Başlamadan önce dikkate almanız gereken birkaç önemli nokta aşağıda verilmiştir.

Manzara resımlerı

 1. Alacakaranlık saatinden önce bir saldırı planı oluşturmak iyi bir fikirdir, bu yüzden başka bir ışık varken bir pozisyonu araştırın ve sahnenizin çalıştığından ve dikkat dağıtıcı nesnelerden uzak olduğundan emin olmak için birkaç çekim yapın. Şehir manzaraları en iyi bir mesafeden izlenirken, deniz manzaraları kıyıya daha yakın yerlerde daha çarpıcıdır. Ölçek, ilgi ve bağlam eklemek için kompozisyon unsurlarını düşünün. Alacakaranlık meydana geldiğinde, yalnızca yaklaşık 20-30 dakikalık optimum çekim süresine sahip olacaksınız, bu nedenle tüm olasılıklar için hazır olun.
 2. Düşük ışıklı bir sahneyi çekmek için en iyi zaman, gün batımından yarım saat önce başlar ve koğuşlardan yarım saat sonra başlar, çünkü bu gökyüzünde güzel bir renklenme yaratacaktır; pembeler, morlar, kırmızılar, portakalların görüntüsünde rezonansa girerek sonunda esrarengiz bir maviye dönüşüyor. Bu gökyüzü gölgesi, gece gökyüzüne göre daha kullanışlıdır, çünkü pozlama süreleri, sahnedeki nesnelerin tanımlanmasına yardımcı olursa azaltılabilir.
 3. Kusursuz düşük ışıklı çekimlerin anahtarı uzun pozlamadır, bu da düşük deklanşör hızları anlamına gelir, bu nedenle sağlam bir tripod tartışmasız en önemli aksesuarınızdır. Manfrotto ve Gitzo, manzara resmi çekimleri için ideal olan sağlam ancak hafif ürünler üretir. Bununla birlikte, her zaman taşınabilir ve inanılmaz derecede esnek olan gorilapod, yaratıcı açılar veya pozisyonlar istendiğinde büyük bir nimet olabilir. Kameranızı destekleyerek hassasiyeti azaltabilir ve gürültüyü azaltabilirsiniz, ancak deklanşörü bulanıklık endişesi olmadan gerektiği kadar uzun süre açık bırakabilirsiniz.
 4. Tripodunuz yoksa ancak bir yakalamaya karşı koyamıyorsanız, bir duvarın üstü, bir çöp kutusunun üstü, bir çit, zemin, sırt çantanız ve hatta ayakkabınız gibi başka bir destek şekli arayın. – bu sorunu aşmanın birçok yolu vardır. Kitinizi alttan destekleyecek gerçekten hiçbir nesne yoksa, bunun yerine bir binaya veya güçlü bir yapıya yaslanmayı deneyin ve kamerayı içine bastırın ve elinizin altından olabildiğince sakin bir şekilde destekleyin.
 5. Bu nedenle, kameranızı sağlam bir tripoda yerleştirerek ve isterseniz üniteyi manuel veya enstantane önceliğine getirerek başlayın. ISO’yu 100’e düşürün (bazı DSLR’ler için bu değeri bulmak için bir alt menüye erişmeniz gerekebilir) ve 15 ila 20 saniyelik bir deklanşör hızı çevirin (bu, optimum değeri bulmak için biraz deneme yanılma sürecektir). Diyafram açıklığı açısından, sahnenizdeki uzaktaki öğelerin odakta kalmasını sağlamak için daha uzun bir alan derinliği yakalamak isteyeceksiniz, bu nedenle f9 ile f14 arasında değişmeyi deneyin.
 6. Lenslerle ilgili olarak ne kadar hızlı olursa o kadar iyi ve sağlıklı bir geniş açı tüm sahneyi içine çeker, 12-24 mm veya 10,5 balık gözü gibi bir şey heyecan verici sonuçlar verebilir. Bununla birlikte, şehir manzarasını çekerken ufuk çizgisinin bazı bölümlerini çekmek veya perspektifle oynamak için yakınlaştırma lensi yararlı olabilir.
 7. Otomatik beyaz dengesi kullanmak parlak renklerin olmamasına neden olabilir, bu nedenle beyaz dengenizi manuel olarak ayarlayın veya 5500k değerini çevirin, çünkü bu ortalama gün ışığı rengidir. RAW formatında çekim yapmanız önerilir, ancak gerekirse işleme sırasında WB’yi her zaman değiştirebilirsiniz.
 8. Kitin diğer bir önemli parçası, Nikon’un meraklısı fotoğraf makineleri serisiyle çalışan Nikon’un ML-L3 kablosuz kontrolü gibi bir uzaktan kumandalı deklanşördür; D40, D40x, D60, D80 ve D90. Tüm marka ve modeller için birçok sürüm çeşidi vardır; bazı kablosuz diğerleri bağlı. Uzaktan deklanşör bırakmanın faydası, fotoğrafçının pozlama sırasında fotoğraf makinesini yanlışlıkla dürtmemesini sağlamasıdır, çünkü bu çekimde titreme veya bulanıklık olarak görünerek genel netliği ve netliği bozar. Uzaktan deklanşörünüz yoksa kullanabileceğiniz bir başka numara da otomatik zamanlayıcıyı kullanmaktır.
 9. Bir tetik bırakma ayarınız varsa, kameranın ampul ayarı ve ayna kilitleme işlevini kullanarak bu uygulamayı bir adım öteye taşıyın. Aynayı ortadan kaldırmak için önce tetiğe basın ve kalan titreşimlerin azalmasını bekleyin, ardından pozu başlatmak için tetiğe tekrar basın, ancak çekimin sürmesini istediğiniz kadar basılı tutun.
 10. Kamera üreticileri, DSLR teknolojisinin sınırlarını zorlayarak oyunlarını her zaman artırıyorlar, en son ve belki de en önemlisi Nikon’un D3S ISO 200’de etkileyici bir 12.800’e kadar çekim yapabilen D3S’sidir. Ayrıca bu ISO, benzeri görülmemiş bir 102.400’e genişletilebilir. Bu fotoğrafçılar gibi daha yüksek ISO’ları kullanarak, deklanşör hızları yeterince artırılabildiğinden, düşük ışıkta elde tutulan fotoğraflardan örnek alabilirler.
 11. D3S gibi güç santralleri gürültü ile takdire şayan bir şekilde başa çıksa da, aynı şey tüm kameralar için söylenemez. Bu nedenle, bunun yerine Yüksek ISO’yu tercih ederseniz veya üniteyi bir tripod gürültüsüyle desteklemek kaçınılmazdır. Ancak etkiyi azaltmanın yolları vardır. Öncelikle cihazınız bir Gürültü Azaltma sistemi sunabilir, bunu etkinleştirin ve kamera otomatik olarak sahnenizdeki yanlış renkli pikselleri arayacak ve bunun yerine doğru değerleri haritalayacaktır. Bu hiçbir şekilde en iyi fikir değildir, ancak el ile çekim mevcut olan tek seçenekse bir seçenektir.
 12. İlgi eklemek, ölçeklendirmek ve parçayı bağlamsallaştırmaya yardımcı olmak için bir ön plan öğesi ekleyin. Örneğin, doğal ve yapay ışığın birleşimi şehir manzara resimleri, çok dramatik olabilir, yüksek seviyelerde ışık kirliliği gece gökyüzünü renklendirir ve büyük miktarda parlayan küre ışığı sahneye dağıtır, ancak bir köprü, otoyol veya yapı dahil olmak üzere görüntüleyiciyi çerçeveye. Arzu ettiğiniz alacakaranlık manzarasıysa, çapraz bir ağaç sırası, bir çit, bir çit veya çiftlik evi düşünün. Aynı şekilde bir deniz manzarası ile bir deniz feneri, Cliffside veya groyn dahil edin.
 13. Düşük ışıklı sahnenizde bu kadar çok veya çok az şey olup, nerede ölçüm yapacağınızı bilmek bir iş olabilir, bu nedenle kameranızı matrise veya çok segmentli ölçüme ayarlayın ve optimum değeri değerlendirmek için sahnenizdeki öğeleri kullanarak birkaç okuma yapın. . İdeal olarak, vurgular veya gölgeler yerine orta tonla başlamak en iyisidir ve yakınlaştırma lensi kullanıyorsanız, konunun veya nesnenin ayrıntılarını ölçmek için kaydırın ve ardından çekimi oluşturmak için uzaklaştırın.
 14. Bazı düşük ışık tutkunlarının kullandığı bir başka kullanışlı numara da pozlama parantezidir. Sahnenin bir alanından Diyafram önceliğini ve ölçeri kullanın (daha sonra bunu sırayla çeşitli öğeler için tekrarlayın). Doğru sonuçlar elde etmek için pozlamayı çevirin ve histogramı kullanın. Diyafram açıklığını ve ISO’yu baştan sona tutarlı tutun ancak pozun uzunluğunu yarım kademeli artışlarla değiştirin. Daha sonra bunları düzenlemede tek çekimde paketleyebilirsiniz.manzara resımlerı
 15. Dijitalle ilgili harika olan şey anında geri bildirimdir. Tekniğinizin çoğu başlangıçta deneme yanılma olacaktır, ancak pozlamayı kontrol etmek için histogramı kullanın. Çekimin bir kısmının aşırı pozlandığını gösterebilir, ancak bu, örneğin bir şehir sahnesinde parlak ışıklı alanlar olabilir ve bu nedenle tamamen iyidir. İdeal olarak çerçeveniz gün batımı sonrası bir gökyüzü veya mavi alacakaranlık perdesi sunacak, ancak yine de ön plandaki göstergelerdeki binalarda ayrıntı sunacaktır. En önemli şey eğlenmek ve denemektir!

elparsdekor.com


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219