Farklı Halı Türleri

Evinizde, döşemenizi kaplamak için zeminden başka bir şey istemelisiniz. Halılar ve kilimler harika bir seçim olacaktır. Siz ve ben oturma odası, yatak odası, hatta mutfak gibi birçok oda tipine kurabiliriz.

Burada düşünebileceğiniz halı türlerini tartıştım. Şimdilik halıdan bahsedelim!

Farklı halı türlerinden bazı farklı detaylar vardır. Bazıları diğerlerinden daha tercih edilebilir olabilir, ancak her zaman seçenekleriniz vardır.

Halı çeşitleri iki kategoriye ayrılır; yapıya ve elyaf malzemelere dayanmaktadır. Daha fazla zaman kaybetmeden listeye gelelim!

Yapıma Dayalı

Halıların yüzeyinde dokuma kazıklar vardır ve farklı şekilde inşa edilirler. Konstrüksiyona göre halı çeşitleri ilmek havlı ve kesik havlı olmak üzere ikiye ayrılır.

1. Döngü Yığını

Shaw Zeminler

Döngü tüylü halılar küçük ilmekler halinde bükülür. Bu tür bir yapının iki tür döngüsü vardır, bunlar düz döngü ve çok düzeyli döngüdür.

Seviye döngüsü halı veya genellikle Berber olarak adlandırılan, çok kısa ilmeklere sahiptir. Neredeyse düz hissediyor, çok dengeli. Shaw Floors’un döngü halı galerisinde görebileceğiniz gibi yoğun trafiğe sahip odaya yakışır ve yüksek ilmekli veya havlılara göre yıpranmaya karşı daha dayanıklıdır.

Çok seviyeli döngülerÖte yandan, halıyı daha dokulu hale getirmek için çeşitli ilmek yüksekliğine sahiptir. Yığının farklı ilmekleri de desenli yüzey oluşturmak için tasarlanmıştır.

2. Kazık Kes

Halıların Kesik Havlı konstrüksiyonunun, uçta kesilmiş liflerden oluşan katlı ipliği vardır.

O parçanın kesildiği hissi, yüzeydeki yumuşak histir. İşte farklı dayanıklılığa sahip farklı türdeki havlı halılar.

Peluş Halı
Kuzey Katları

Bir Peluş halının lükslüğüne ve yoğun dokumasına bakıldığında kolayca fark edebilirsiniz. Geri dönüştürülmüş malzemeden üretilmiştir, çevre dostu halılardan biridir.

Ancak örgünün yoğunluğunun yüksek olması nedeniyle vakumlama ve temizleme için daha uzun süreye ihtiyaç vardır. Ayrıca bu halının yüzeyinde de ayak izlerinden leke ve izi net bir şekilde görebilirsiniz.

Saksonya Halı

Bu tip bir halı kesik bir havdır. Uniq zeminin görüntüsünde görebileceğiniz gibi, halı çok yoğun. Ayrıca, ayaklarınızın altında o sıcak ve yumuşak his vardır.

İnsanlar bazen bunu pelüş halı olarak yanlış anlıyor. Bunun nedeni, ayak altı hissinin ve bu tür halıların lüksünün benzer olmasıdır, ancak Saksonya daha yoğun.

Saksonya halısı yatak odanız veya oturma odanız için uygundur. Ayrıca dekorasyona bazı değerler katabilir.

İyi olanı zaten duydun. Olumsuz tarafı için, Saksonya halısı, ayak izlerinden izler ve ayrıca vakumlandıktan sonra izler bırakır.

Dokulu Halı

Dokulu halı, yüzeye kabartma desenler sağladığı için en popüler olanlardan biridir. Kesik havlı ve bükülmüş elyaf, dokulu halının yapıldığı şeydir.

Bu nedenle dokulu halının kirli görünmesi pek olası değildir. Bu, yüksek trafiğe sahip oda için iyi bir haber sanırım.

Bununla birlikte, halıya bir paspas veya tozlu herhangi bir şey yerleştirmek halıyı daha koyu ve soluk gösterebileceğinden, düzenli olarak temizlediğinizden emin olun. Bu nedenle profesyonellere güvenerek çok iyi kurmanız gerekiyor.

Friz Halı

Burada friz halımız var. Frieze halı, 70’ler filminde gördüğünüz halının modern versiyonu gibidir.

Ayrıca, Frieze halı oldukça dayanıklıdır çünkü az bakım gerektiren bükülmüş liflere sahiptir. Ancak elbette düzenli temizlik her zaman gereklidir.

Son olarak, bir friz halı seçmeden önce bilmeniz gereken bazı dezavantajlar var. Frieze halı, görüyorsunuz, kolay kolay leke bırakmıyor.

Bununla birlikte, lekelendiğinde ve biraz ezik olduğunda, friz halının temizlenmesi oldukça zor olacaktır.

Fiber Malzemelere Dayalı

1. Naylon

Halı çeşitleri - naylon

Naylon halı sentetik halı elyafıdır. Bu halı türü, en esnek ve çok yönlü halı malzemesi türü olarak kabul edilir. Bu yüzden halı malzemeleri satan hemen hemen her yerde naylon halı bulacaksınız.

Naylon aynı zamanda çok kolay renklendirebileceğiniz halıların en dayanıklı malzemelerinden biridir. Naylon elyaf, ilmek veya kesik tarzda da mevcuttur.

2. Olefin

Olefin Halı Malzemesi

Olefin halı suya dayanıklı bir malzeme anlamına gelen ve suyu emmeyen polipropilen bir halı malzemesidir. Polipropilen malzemeye sahip olmasıyla olefin lekeye, kimyasala ve solma sürecine karşı dirençlidir.

Bununla birlikte, olefin genellikle daha az renk seçeneğiyle gelir. Bir diğer son nokta ise bakımı ve temizliği kolaydır.

3. Akrilik

Akrilik Halı

Naylonun yanı sıra akrilik, halıların bir başka sentetik elyafıdır. Bu halı, şeffaf plastik anlamına gelen akrilonitrilden yapılmıştır. Akrilik, yün halıya en benzer doku, his ve görünüşe sahip tiptir. Akrilik yine de maliyet olarak daha ucuzdur.

Akriliğin güzel yanı parlak bir renge sahip olması ve yüksek güneş ışığı altında bile solmamasıdır. Ayrıca akrilik, temizlenmesi en kolay elyaflardan biridir. Ancak akrilik, yağlara ve kimyasallara kolayca lekelenir.

4. Yün

Halı çeşitleri - Yün

İşte tam size göre, doğal ekip! Yün, halı elyaflarının en doğal malzemesidir, ancak bazen imalatçı onu naylon elyafla da karıştırır. Yine de bu, halıya dayanıklılık değeri katabilir.

Bu aynı zamanda en lüks görünüme sahip halıdır. Bununla birlikte, maliyet aynı şekilde konuşuyor. Bu nedenle hangi tip halıyı kullanmak istediğinizi seçmeden önce birçok şeyi göz önünde bulundurmanız gerekir.

Bu kadar düşünmeniz için bu biraz ev ödevi gibi gelebilir. Ancak, sizin için belki de daha çok tercih edilen bu farklı özelliklerden alabileceğiniz dezavantajı ve avantajı öğrendikten sonra, bunların hepsine çok değer.

Halı fikirleriniz için en iyi türü aldığınızda, o zaman gidin ve halıyı yerleştirmek için yaratıcılığınızı ortaya koyun. İşe almak isteyebileceğiniz profesyoneller için bir yedek bütçeye sahip olmak her zaman iyidir.

Bir cevap yazın

elparsdekor.com


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219