50 Gizli Işıklı Tavanlar

Tavan Aydınlatması & Gizli Işık Tavan

Evinizi ışıksız hayal edebiliyor musunuz? Sadece işlevsel olsaydı, gün içinde lambaların ve aydınlatma armatürlerinin ortadan kaybolması için bir yol tasarlardık ama ışıklar da estetik bir işleve sahipti. Armatürler açısından, görev ve çevre ışıklarından sorumlu lambalar gibi hareketli armatürler ile mobil armatürler ve hareketli armatürler arasında bölünebilir ve tavan ışıkları gibi ikincisi ortam ışığından esas olarak sorumludur.

Asma tavanların montajı ve aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli aydınlatma armatürlerinin genişletilmesi kolaydır. Tavan lambaları üç alt kategoriye ayrılabilir: gömme lambalar, gömme lambalar ve asma lambalar. Seçenekler kafa karıştırıcı olabilir, bu yüzden temel tavan lambası tiplerine giriş.

Gömme Işıklar

Işığı görmeden bir odayı aydınlatmanız gerektiğinde, ihtiyacınız olan şey bir asma tavanı inşa etmek ve gömme ışıklar kurmaktır. Adından da anlaşılacağı gibi, gömme ışıklar bir odanın asma tavanına inşa edilenlerdir. Gömme ışıklar, nasıl monte edildiğine bağlı olarak hem doğrudan hem de dolaylı aydınlatma sağlayabilir. Gömme ışıklar, alçak tavanlı alanlar için idealdir.

Standart gömme ışıklar

Standart gömme lambalar, alçak tavanlı kompakt bir odanız olduğunda ve ışık kaynağını görmeden ışığa ihtiyacınız olduğunda en iyi seçimdir. Bu ışıklar genellikle bir ızgara düzeninde düzenlenir veya merkezi bir asma ışıkla veya koy ışıklarıyla birlikte kullanılır. Günümüzde otel odalarının çoğu bunları gizli ışık tavanlarında tavan lambası olarak tercih etmektedir.

Standart gömme ışıkların konutlar, troferler ofisler ve laboratuarlar içindir. tavan sistemi gibi modüler bir düştü tavan ızgarasına uyan dikdörtgen ışık fikstürleridir. Bunlar, standart flüoresan tüp lambalarını ve hatta LED lambaları içerecek şekilde tasarlanmıştır.

Standart gömme ışıklar, her yöne düzgün bir şekilde doğrudan aydınlatma sağlar. Gimbals, belirli bir alana odaklanmak için ayarlanabilen gömme spot lambalardır. mutfak gibi alanlarda veya aydınlatmaların oda ışıklarından ziyade odaklanma ışıklarında görev aydınlatması için daha uygundur.

aydınlatması, bir odaya yalnızca sıcak bir parıltı vermeniz gerektiğinde veya düştü tavandan oluşturulan bir bölümü vurgulamanız gerektiğinde idealdir. Işık kaynağı, tüm açılardan görülemeyecek şekilde kesonlu bir ışık girintisine monte edilir. Işık yukarı doğru yönlendirilir ve tavandan zıpladığında odaya yumuşak ve sıcak bir parlaklık verir. Alternatif olarak halatlı ışıklar girintili girintiye, düşmüş tavanın kenarlarını aydınlatacak şekilde yerleştirilir.

  1. floş ışıkları

Gömme ışıklar, basitten çok süslü bir ürüne kadar çeşitlilik gösterir ve değişken iç mekan stilleriyle eşleştirilebilir. Gömme ışıklar, maksimum 10 feet yüksekliğe sahip odalara uygundur. Bu armatürler oldukça hafiftir ve bu nedenle asma tavanlı odalarda iyi çalışır. Asma tavan yüksek tavan odalarındaki tavan yüksekliğini düşürmekle kalmaz, tüm kabloları da görüşün dışında tutar.

a. Tam floş

Tam gömme armatürler, tavan ile armatür arasında bir boşluk bulunmadığı yerlerdir. Gömme aydınlatma armatürleri basit ve göze çarpmayanlardan daha süslü tasarımlara kadar çeşitlilik gösterir. Tam gömme armatürler, tavan yüksekliği 8 fit veya daha az olan odalar için idealdir.

b. Yarı floş

Tavan ile armatür arasında azami birkaç inç kadar hafif bir boşluk bulunan tavan armatürlerine yarı düz armatürler denir. Bu armatürler hem doğrudan hem de dolaylı ışık sağlar. Doğrudan dolaylı aydınlatmanın oranı, armatürün tarzına bağlıdır.

  1. Asma Işıklar

Birkaç inçten daha fazla süreyle asılı kalan ışıklara asılı ışık denir. Bu ışıklar yüksek tavanlı odalar için idealdir. Ancak, asma lambalar köşe masa lambaları veya başucu lambaları olarak da kullanılmıştır.

a. Avizeler

Avizeler asma lambaların en bilinenleridir. Avizeler büyüklük, tarz ve sahip oldukları ampullerin sayısına göre değişir. Avizeler ideal olarak bir odaya tekil özellikler olarak yerleştirilir, ancak daha küçük avizeler kullanıldığında, aynı odaya iki tane yerleştirebilirsiniz. Avizelerin ağır olduğu ve bu nedenle onları asma tavanda kullanıyorsanız, alçı panelden değil tavan kirişlerinden askıya aldığınızdan emin olun.

b. Ada Işıkları

Ada ışıkları da avizelere benzer, ancak avizelerin doğada genellikle radyal olduğu yerlerde ada ışıkları biçim olarak doğrusaldır. Bunlar en çok yemek masaları ve mutfak adalarının üzerinde kullanılır.

c. Parça ışıkları

Ray ışıkları, doğrusal bir rayda düzenlenen bir dizi spot ışık olarak kolayca anlaşılabilir. Bu ışıkların her biri, aynı anda birden fazla noktaya odaklanacak şekilde değişen açılara ayarlanabilir. Ray ışıkları mutfaklar ve galeri alanları için idealdir.

Güzel Bir Tavan ve LED Aydınlatma İçin Modelleri.

Bir odada daha fazla ışığa veya tavanın tasarımında çekici bir aksana ihtiyacınız varsa, dolaylı bir LED tavan aydınlatması oluşturmayı düşünün. Gömme aydınlatma ve LED şeritleri, daha geleneksel aydınlatma armatürlerinde olduğu gibi yer kaplamayan modern ve zarif bir tamamlayıcı aydınlatmadır.

Oturma odasında dolaylı LED aydınlatmalı tavan
LED şerit

Tavanda, tümü odanın büyüklüğüne ve işlevine bağlı olan dolaylı LED aydınlatması için birçok farklı fikir vardır. Mutfağın karanlık köşelerini aydınlatabilir, salondaki duvardaki sanat eserine odaklanabilir veya çarpıcı bir etki için yatağın arkasında güzel ışık efektleri oluşturabilirsiniz. Dolaylı aydınlatma tavan boyunca bir ray gibi yanar ve açılmadığında göze çarpmaz.

Odadaki dolaylı LED tavan aydınlatması

 
Dolaylı LED tavan aydınlatması mükemmel çalışıyor. Modern tasarıma büyülü efektler ve yaratıcılık dokunuşu getiriyor. Tavanlar şu anda bir eğilim ve herhangi bir yaşam alanına taze enerji getirebilen benzersiz bir dekoratif unsur. Ana şeridi eklediğinizde, yumuşak bir şekilde parlayan ışıkla alanı güzel bir şekilde artıracaktır. Işıklar görünmez olmaya devam eder ve bu da modern iç ve mimaride gizemli ve büyülü etkilerini geliştirir.

Duvar panellerinde gizli lambalar

Bu tip tavan aydınlatmasının bir başka avantajı, pürüzsüz yüzeylerdeki büyüleyici 3D efektidir. Eğrileri yana veya tavan panellerine vurgulayın, mavi, kırmızı veya sıcak sarı gibi farklı renkler kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

elparsdekor.com