Güzel Eviniz İçin 7 Halı Türü

Evdeki bazı küçük unsurlar, dekorasyona estetik bir değer katabilir veya belirli bir tarzını tamamlayabilir. Halı, satın almayı düşünmeniz gereken küçük unsurlardan biridir. Kilim, halıdan farklıdır.

Genel açıklama olarak, halı, halıya kıyasla daha büyük olasılıkla değiştirilebilir ve hareket edebilir. Halı, çoğunlukla kilimden daha büyük olan zemine veya duvardan duvara kalıcı olarak döşenmiştir.

Kilim ve halı ürünlerinde yapılan malzeme de oda içinde farklı işlev gördükleri için farklıdır.

Doğru halıyı seçmek de bir şey! Kesinlikle doğru bir halı, dekorasyonu mükemmele dönüştürebilir.

Daha da iyisi, size görsel veya fiziksel deneyimde daha fazla rahatlık ve neşe getirebilir.

İşte sevimli eviniz için çeşitli halı türleri hakkındaki küçük araştırmanızın açıklaması.

Yün

Halı çeşitleri - Yün

Yün, kilim yapımında kullanılan doğal elyaf malzemelerden biridir. Yün, en pahalı kilimlerden biridir çünkü çoğunlukla el dokuması ya da el dokuması ile dokunmuştur.

Bununla birlikte, halkın yüksek talebi ve bunu takiben önemli teknolojik gelişmeler nedeniyle, birçok yün kilim artık makinede dokuma tezgahlarında.

Yün halılar, pürüzsüzlüğünden dolayı çıplak ayaklarınızın altında en rahat hissi yaşar. Ayrıca suya dayanıklılık özelliğine sahiptir. Çok pürüzsüz halılara sahip olduğunuzu ama aynı zamanda suya dayanıklı olduğunu hayal edin!

Yün mutlaka suyu itmez, suyu emer ama oldukça uzun bir zaman aralığında. Bu nedenle dökülen su, doğrudan sildiğiniz sürece yüne zarar vermeyecektir. Son olarak yün, doğal yapılı malzemelerinden dolayı havaya zararlı bir gaz yaymaz.

Yün halılar, kirliyse kürkün altına hapsolabilecek alerjenler nedeniyle günlük olarak süpürmeniz gereken zorlu bakımlara sahiptir.

Ayrıca, yün halıların pürüzsüz yüzeyi de dökülür ve üst üste yığılmaya meyillidir. Bu nedenle vakum ve düzenli temizlik gereklidir.

İpek veya Viskon

Halı çeşitleri - viskon

İpek kilimler çok yönlüdür. Bir tür saten malzeme hissine sahiptir. Genel olarak, ipek veya viskon halılar sentetik malzemelerden yapılmıştır.

İpek halıların yüzeyde kademeli olarak parlak bir etkisi vardır. Bu, başka hiçbir kilimin sahip olmadığı etkidir. Ayrıca, oldukça hafiftir ve sadece yerde bir aksesuar olarak bile odanıza lüksün değerini katabilir.

Sentetik olması, çok dayanıklı olduğu anlamına gelmez. İpek halılar pek dayanıklı değildir. Bu nedenle insanlar karışık olanları tercih ediyor.

Pamuk

Halı çeşitleri - pamuk

Pamuklu kilimler yün veya ipekten daha hafif malzemeden yapılmıştır. Yüzeyde benzer yumuşaklığa sahip ahşap veya ipekten daha ucuza satıldığı için yün veya ipek kilimlere alternatif olabilir.

Temizlemesi çok kolaydır. Temizlemesi oldukça zor olan kilim veya halıların çoğundan farklı olarak, pamuklu kilimler çamaşır makinesinde bile yıkanabilir.

Daha da iyisi, pamuklu kilimlerin daha ucuz olmasıdır. Benzer bir yün veya ipek yumuşaklığına bu kadar ucuza sahip olabilirsiniz.

Eksileri

Eksileri

Pamuklu kilimler kolayca lekelenir. Bu nedenle birkaç yıl içinde pamuklu kilimleriniz daha koyu bir renge sahip olabilir. Ayrıca, pamuklu kilimler yünden farklı olarak su tutmaz.

Deri veya Post

Halı çeşitleri - deri

Deri veya postlar hayvanların derisinden veya postlarından yapılır. Bu, evinizde çok lüks ve çok katmanlı halılar üretebilir.

Deri kilimler nihayet dağıtıma hazır olduğunda, temizlemesi çok kolay olan pürüzsüz ve cilalı bir yüzeye sahip olacak. Hayvanların derisinden gelen doğal tabaka ayaklarınızın altında da çok iyi hissediyor, her tür odada çok yönlü.

Olumsuz yönleri için, bu tür bir halı kenar tarafında kıvrılabilir veya hatta dökülebilir. Bu, zaman geçtikçe daha da genişleyebilir.

Bunu düzeltmek için, düşük ısıda baş aşağı ütülemeniz gerekecek.

Son olarak, deri halıların yüzeyi bir gün o kadar kirli görünebilir ki, parlak ve cilalı yüzeyi solacaktır. Düzenli olarak sallamanız ve yıkamanız tavsiye edilir.

Jüt veya Bambu

Halı Çeşitleri - Jüt Halı

İşte başka bir doğal halı türü. Bambu veya jüt, lif veya siyalin alındığı ve tek bir ince halıya dokunduğu ana malzemedir.

Görünüm çok doğal, size plajın yakınında bir tür Hawaii titreşimi veriyor.

Bu fikir göz önüne alındığında, evin bazı benzersiz tarzını zeminde bir dekorasyon olarak tamamlayabileceğinden eminim.

Çok dayanıklıdır. Dokunduğundan beri. dökülmesi veya parçalanması muhtemel değildir. İç mekanınızın bununla daha iyi görünebileceği doğal bir görünüme sahiptir. Aynı zamanda muhtemelen kilimdeki en dokusal malzemelerden biridir.

Bazılarınız halıdaki dokusal yüzeylerden hoşlanmayabilir, bu nedenle bazıları daha pürüzsüz olanı tercih eder.

Dahası, kilimlerdeki bambu, jüt veya sisal malzemeler diğer halı türlerinden daha kabadır. Bazen küçük lifler çıkar ve bir şekilde kaşıntılı hisseder.

Sahte kürk

Halı çeşitleri - kürk

Bazı halı türleri el dokuması veya el dokumasıdır, bu da ürünün daha pahalı satılmasını sağlar.

Suni kürk halılar ise makine ile dokunmaktadır. Yüzey ve tabanda sentetik karışımlar ve akrilikten yapılmıştır.

Gerçek hayvan postuna sahip olma fikrinden hoşlanmıyorsanız veya bütçeniz kısıtlıysa, sahte post veya suni kürk halı türü harika bir alternatiftir.

Bu tür halıların bir dezavantajı, özellikle yeni olduklarında dökülmeye eğilimli olmaları ve temizlemelerinin gerçek anlaşma kadar kolay olmamasıdır.

Sahte kürk halıların yumuşaklığı çok daha hafiftir ancak yine de ipek, yün ve pamuk kilimler gibi çok yumuşaktır. Odanızı tamamlamak için seçebileceğiniz çeşitli renklere sahiptir. Suni kürk halıların görünümü çok lüks ama aynı zamanda çok hafif.

Daha önce birkaç kez okuduğunuz gibi, suni kürk pürüzsüz ama çok daha hafiftir. Yüzeydeki bu açık tüy dökülmeye çok yatkındır.

Çoğu durumda, suni kürk halılar, daha yeni satın aldığınızda, daha uzun süre orada olduğundan daha fazla dökülüyor.

Bu tür halıların temizlenmesi de zordur çünkü kürk bir şekilde savunmasızdır, ya yüzeye zarar verirsiniz ya da leke yıkanarak solmaz.

Olefin (Polipropilen)

Halı çeşitleri - polipropilen

Bu, piyasada birçok kez bulabileceğiniz en popüler halı türüdür.

Polipropilenden yapılan olefin kilim üretimi bu tip kilimi çok sayıda üretmektedir. İçeride veya dışarıda pek çok evde bulabilirsiniz.

Olefin halıların sentetik malzemelerden yapıldığına dikkat edin, insanların yoğun trafiğinde bile çok dayanıklıdır. Su tutmaz ve leke tutmaz.

Sentetik malzeme onu daha ince hale getirir, ancak ayaklarınızın altında hala yumuşaktır. Daha iyisi ve olefin halılarını piyasada başarılı kılan şey, bunun uygun fiyatlarla gelmesidir.

Olefin halıları yapmak için kullanılan malzeme esnek bir elyaf değildir, bu nedenle büyük olasılıkla olefin halılarının hasarını bir kez oluştuğunda düzeltemezsiniz. Bu olduğunda, fırlatırsın, değil mi?

Doğada, bu tür malzemeler bu kadar kolay, hatta çok zor ayrışmaz. Çevreci bu konuda çok endişeli olabilir.

Mikrofiber (Polyester)

Halı çeşitleri - mikrofiber

Polyester halılar da oldukça popülerdir çünkü çok dayanıklıdır ve her türlü odaya konulabilmesi için çok yönlüdür. Özellikle çözelti boyalı sentetik malzemelerden yapılmıştır.

Üreticilerin bir kısmı% 100 polyesterden mikrofiber veya polyester halı yapıyor, bazıları yapmıyor. Yine de hem% 100 hem de değil görünümü çok benzer olacak.

Bu halı, suyu itme, renk solmasına karşı direnç, hatta ağartma gibi birçok şeye dayanacak kadar güçlüdür. Bu kadar yoğun trafikte bile çok dayanıklıdır. Bazı insanlar onu ön verandalarına da koyarlar.

Polyester malzemenin boyanması oldukça zordur, bu nedenle rengi ve tasarımı çok sınırlıdır. İnsanlar bunun monoton olduğunu düşünür, ancak bazıları basit olduğunu düşünür.

Son önemli dezavantajı, polyester halıların yağa dayanıklı olmamasıdır. Polyester halılara yağ içeren bir sıvı döküldüğünde, leke kalıcı olarak orada kalacaktır.

Naylon

Halı çeşitleri - naylon

Naylon, başka bir sentetik elyaf halı malzemesidir. Naylon halının yüzeyi de oldukça yumuşaktır ve naylon halının çoğu odanın ortasına yerleştirilmek üzere daha geniş bir boyutta üretilir.

Bununla birlikte, naylon genellikle asitle boyanır. Bu, solmaya ve diğer uzun vadeli sorunlara yol açabilir.

Naylon kilim malzemesi nedeniyle bana sorarsanız neredeyse sınırsız sayıda tasarım, renk ve desene sahip. Bu onu görsel olarak çok çekici kılıyor.

Naylon halıları kolayca temizleyebilirsiniz çünkü naylon toza, kire ve kırıntılara dayanıklıdır. Yoğun trafikli ana odaya koymanıza rağmen çok dayanıklıdır.

Bununla birlikte, naylon halı aside duyarlıdır. Asit içeren bir sıvı veya naylon halıların yüzeyine herhangi bir şey döküldüğünde, renk solmasını onarmanız neredeyse imkansız olacaktır.

Bir cevap yazın

elparsdekor.com


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219