Alüminyum Asma Tavan

Alüminyum Asma Tavan 1
Alüminyum Asma Tavan 1

Herhangi inşa edilen bir binada, tavana yangın alarmı, kamera, ışık yani aydınlatma tesisi, ses sistemi, havalandırdı, ısıtıcı ve ya soğutucu konmak istendiğinde estetik açıdan tavana asılan tavana sabitlemiş olan bu araçlar görüntüyü bozmaktadır. Mekân ne kadar güzel tasarlanmış olursa olsun tavandan sarkan bir kamera ile mekânın bütün güzelliği bütün güzel tasarımı yok olur. Buna çözüm olarak geliştirilen asma tavan; normal binanın tavanının üzerine montaj edilerek yapılır.

Görüntü açısından mekâna göre ayarlandığından bir uyumsuzluk olmaz ve tavana yerleştirilmek istenen araçları kapattığı için son derece estetik ve ferah bir kullanım sağlar. Oldukça fazla çeşitli vardır. Görünüş olarak, özellik olarak, yapıldığı madde olarak değişiklik gösterir. Bunlar kullanım alanına göre değişir ve sayısız model ve çeşit meydana gelir. Alüminyum asma tavan da bu çeşitlerden biridir.

Alüminyum asma tavan nedir? Sorusunu sorduğumuzda ilk olarak alüminyum asma tavanın özellikleri ile ilgili bilgi vermemiz gerekir.  Alüminyum asma tavanlarda ise şu özellikler olmalıdır: panel tavanlarda paneller en az 0.50 mm kalınlığında ve tam sert alüminyum levhalardan oluşturulan roll-from yöntemi ile üretilmelidir. Genelde en sık olarak 85, 100, 125, 200 genişliğinde ve en çok 6 metre uzunluğunda olacak şekilde ayarlanır. Bu alüminyum asma paneller tavana isteğe göre özel kullanılan elektrostatik tarzında boyama yöntemi ile istenilen renge boylanabilir. İsteğe göre düz, delikli, dar, geniş olarak farklı çeşitlerde farklı renklerde ve farklı modellerde yapılabilir.

Alüminyum Asma Tavan

Alüminyum Asma Tavan Nasıl Yapılır
Alüminyum Asma Tavan Nasıl Yapılır

Alüminyum asma tavan nasıl yapılır? Sorusunun yanıtını şu şekilde verebiliriz. Öncelikle Alüminyum Asma Tavanın uygulanacağı alanın kodunun alınması gereklidir. Kodu aldıktan sonra terazi denilen araç kullanılır. Lazerler ve hortum terazi ile kodları alınarak tavanın yapılacağı alanın köşelerine sabitlenir. Taşıyıcı sistem, taş yünü ve metal gibi kaplamalardan oluşur ve bunların her birinin farklı uygulanışı, farklı malzeme kullanımı, farklı madde kullanımı gibi farklılıklar görülür. Örneğin ana taşıyıcı malzemeler için asma tavanda 1 metrede atılırken taş yünü tavanda ise 1.20 cm de atılır. Taşıyıcı malzemeler atıldıktan sonra ki iş ise alçıpen tavanda diğer malzeme 60 cm de bir klips kullanılarak taşıyıcı malzemeye sabitlenir. Taş yünü tavan yapımı ise 120 cm ve 60 cm lik metal parçalar birbirine geçirme denilen sistem kullanılarak sabitlenir. Daha sonra arora adı verilen 60 a 60 ebatındaki levhalar demirlerin içine konur ve asma tavan yapma işlemi bitmiş olur. Bir diğer asma tavan çeşitli olan alçıpan tavanda ise alüminyum asma tavan yapımı ise demirden aksamın alt kısmına alçıpanlar vidalanarak sabitlenir. Eğer ek yerleri varsa derz bandı ve ya alçı kullanılarak bir işlem daha uygulanır. En son da boya işlemi yapılır ve alüminyum asma tavan yapma işi bitmiş olur. Gayet dekoratif görünüm sağlayan ve bunun yanında ses ve ısı yalıtımı sağlayan işlem işte böyle yapılır.

Alüminyum Asma Tavan Montajı Nasıl Yapılır?

Alüminyum Asma Tavan Montajı Nasıl Yapılır
Alüminyum Asma Tavan Montajı Nasıl Yapılır

Alüminyum Asma Tavanın avantajları, evde kullanılacak ise odaları çok estetik ve çekici bir görünüm elde edebilirsiniz. Ayrıca tavana gömülen spot aydınlatma sistemi kullanmak isterseniz, asma tavanın içine kolayca kabloları saklayarak görüntü kirliliğini yok edip, daha estetik daha hoş bir görüntü elde edebilirsiniz. Bu aydınlatma sistemi yapımı aşamasında normal tavana delik açılması gerekir ise bu işlemin dikkatli, düzgün ve mümkün olduğunca bir kırıcı veya delici alet kullanılması gerekir. Alüminyum asma tavan nasıl yapılır? sorusu sorulduğunda şüphesiz asma tavan yapıştırıcısına değinilmelidir. Asma tavan montajında kullanılan özel bir yapıştırıcı vardır. Bu yapıştırıcı oldukça sağlam ve konforludur. İsteyerek çıkarmaya çalışılmadıkça asma tavanın montajına bir zarar gelmez ve kesinlikle düşme ve yerinden çıkma, oynama yapmaz. Montaj işlemi kısaca şu şekilde olur; öncelikle iskelet tavana ve ya kriş denilen kısımlara sabitlenmelidir. Ardından dikey şekilde olan direkler alttan destek verilerek sabitleştirilir. Sonrasında duvarlardaki desteklerin ve iskelet sisteminin elemanları sabitlenir. İzolasyon işlemi uygulanır. Panellerin boylarından uzun olan varsa uygun olacak şekilde boyu ayarlanır ve kesme işlemi yapılır. Ardından bütün iş bittikten sonra en son olarak ek yerlerine derz uygulanır. Bu işlem sırasında spatula kullanmak gerekir. Ek yerlerinin tamamen kapandığında emin olduktan sonra kurumaya bırakılır ve işlem sonlanmıştır.  Hem kolay uygulanışı hem de yapıldığı alana özel tasarımlarla ilgili detaylı bilgi almak  için bize ulaşın..

 

elparsdekor.com


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219