Taşyünü Asma Tavan

Taşyünü (Karolem) Asma Tavan

Taşyünü (Karolem) Asma Tavan
Taşyünü (Karolem) Asma Tavan

Önceden bir evin dekorasyonu yapılırken tavanla ilgili bir yenilik pek düşünülmezdi. Şimdilerde ise en tercih edilen trendlerden değişik modelleriyle asma tavanlardır. Öyle ki artık düz ve pürüzsüz halde bir tavan için elbette ki eski, bunaltıcı ve sıkıcı diyebiliriz. Artık her çeşit dekorasyona uyum gösteren şık, modern ve estetik asma tavanlar tasarlanabiliyor. Bu yazımızda size asma tavanların bir türü olan taşyünü asma tavan hakkında bilgiler sunacağım.

Taşyünü asma tavan ile ilgili öncelikle nasıl oluştuğundan söz edelim. Bazal taşının ezilip parçalanıp toz haline getirilip, değişik kimyasal malzemeler ve geri dönüşümlü atık malzemelerle bir araya getirilmesiyle taş yünü asma tavan oluşur.

Taşyünü asma tavan, kullanıldığı ortamlarda bir hayli estetik bir görünüm yaratmakla beraber ısı yalıtımı yapma işlevi görmesi en genel özelliğidir. Taş yünü asma tavanlar mekânların üst bölümlerinin daha şık ve estetik zenginliği yüksek bir görünümde olması için yapılır. İç bölüme taş yünü materyaller döşetilmesi ile oldukça başarılı bir şekilde ısı yalıtımını sağlar.

Ayrıca bu iç bölüme taş yünü malzemeler döşenmesi ile tavana yapılacak dekoratif işlemler için uygun ve üzerinde işlem yapılabilecek düz ve pürüzsüz bir yüzey sağlar. Ayrıca Taşyünü asma tavan yangına, aleve ve çok yüksek sıcaklıklara karşı dahi oldukça dayanıklıdır ve yüksek mukavemet gösterir. Türkiye gibi bir deprem ülkesinde bilhassa inşa ile ilgili bir durum söz konusu olduğunda akıllara gelecek soru da bellidir. Depremden ne kadar etkilenir, çöker mi, zarar verir mi, verirse ne derecede ve de binanın hareketine uyumlu bir özellik gösterir mi? Hemen cevap veriyorum: taş yünü asma tavan oldukça hafiftir. Dolayısıyla bize zarar vermez ve binanın hareketine uyum gösterir. Yani canınızı seviyorsanız ve olası bir depremden minimum hasarla sağlıklı ve daha önce ‘sağ’ çıkmak genel önceliklerinizden ise size gönül rahatlığıyla taş yünü asma tavan öneririz.

Ayrıca bu tavanların yapıldığı mekânlarda hem estetik zenginlik hem de gelişmiş akustik özellikler mevcuttur. Tamamı ile sağlıklı olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim çünkü asla insan yaşamına herhangi bir şekilde ve derecede zarar verebilecek özelliği bünyesinde bulundurmaz. Kanserojen diyebileceğimiz maddelerde başı çekecek olan asbest isimli kimyasalı içermeyen standartlar göz önünde tutularak hazırlanan panellerle sağlığınızı bozmayacak bir tavana sahip olabilirsiniz.

Taşyünü Asma Tavan Modelleri

Taşyünü Asma Tavan Modelleri
Taşyünü Asma Tavan Modelleri

Asma tavanlarda son zamanlarda bir hayli değişik, dikkat çekici ve göz alan modeller yapılmaya başlanmıştır. Bunlar içinde taşyünü asma tavan modelleri pek çok çeşitte mekânlarda kullanılmaktadır. Oteller, okullar, dershaneler, hastaneler, kültür merkezleri, ofisler, alışveriş merkezleri, eğlence yerleri, sağlık ocakları, spor merkezleri, konferans salonları, bankalar, havalimanları gibi hem ısı yalıtımının başarıyla ve sıkı bir şekilde yapılması gereken hem de dekoratif işlemler yapılacak olan ortamlar için kullanılmaktadır. Alt tavana taş yünü döşenir. Üst ve görünmekte olan kısma da mekânın özelliğine ve yapısına uygun olan dekorlar işlenmektedir.

Sağlıklıdır.%70 , %95 ve % 100 oranlarındaki rutubete ve neme dahi mukavemet gösterir. Sesi yalıtma özelliğiyle mekândaki ses ve tınıları netleştirir.
Taşyünü asma tavan, üzerinde tadilat yapılacak bir durum oluştuğunda ise yapılacak olan tadilat işlemlerine çok büyük bir kolaylık sağlar. Ayrıca monte değildir, gereken bir durum söz konusu olduğunda taşınabilir. Mevcut rengi ise beyazdır fakat arzularsanız özel renkleri de yaptırılır. Canınız istediği zaman boyanabilir özelliği sayesinde dilediğiniz renk ve boyayla da boyayabilirsiniz.

Taşyünü Asma Tavan Nasıl Yapılır?

Taşyünü Asma Tavan Nasıl Yapılır
Taşyünü Asma Tavan Nasıl Yapılır

Taşyünü Asma Tavan Nasıl Yapılır? Sorusunu yanıtını verecek olursak, Taşyünü asma tavan sistemlerinin işlemleri yapılırken, önce uygulamanın işleneceği alanın lazer veya hortum terazi ile kodu kaydedilir bilgisini vererek söze başlayabiliriz. Bu kodların üstüne T-24 köşe profili montelenir. 360 santimetre uzunluğu olan ana taşıyıcı maddeler, başlangıç duvarından en fazla 60 santimetre mesafede olacak biçimde tavana çelik dübel, askı teli ve çift yaylı maşa desteği ile asılmaktadır. İkinci ana taşıyıcı birinciden 120 santimetre uzak bir mesafede olacak bir biçimde aynı sistemle uygulanır. Ana taşıyıcıların irtibat noktaları, 120 santimetrelik tali taşıyıcıların 60 santimetrelik mesafelerle döşenmesi ile yapılır. Daha sonra tavanda oluşmuş olan 60×120 ebadındaki dikdörtgenler, 60 santimetrelik tali taşıyıcı ile bölünmeye uğrayarak 60×60 santimetrelik kareler yaratılır.60×60 santimetrelik bu bölgelere AMF taş yünü panelleri döşenerek tavan tamamı ile kap

elparsdekor.com


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219