Halıdan çay lekesi nasıl çıkar meltem açıkel

İyi bir halıyı lekeden daha fazla mahvedemez. çay lekesi nasıl çıkar meltem açıkel Sonuç neredeyse her zaman çirkin olsa da, karşılaşabileceğiniz birçok olası leke türü vardır. İster düzeltmeniz gereken bir lekeniz olsun, ister gelecekte bir tane için hazırlanmak isteyin, halınızdaki lekeleri geçmişte bırakmak için birçok çözüm mevcuttur.

halıdan çay lekesi nasıl çıkar meltem açıkel, çay lekesi nasıl çıkar , çay lekesi halıdan nasıl çıkar , halıya dökülen çay lekesi nasıl çıkar , halıdaki çay lekesi , kurumuş çay lekesi halıdan nasıl çıkar , çay lekesi nasıl çıkar halıdan , çay lekesi ne ile çıkar , bambu halıdan çay lekesi nasıl çıkar , çay dökülen halı nasıl temizlenir , cay lekesi nasil cikar , cay lekesi nasıl çıkar , halı yıkamada çay lekesi çıkar mı , halıdaki çay lekesi nasıl gider,

Yöntem 1 Suda çözünen lekeleri çıkarın

 1. 1Lekeyi nemli bir bezle kurulayın. Suda çözünen lekeler, genellikle suyun etkilerine karşı savunmasız olduklarından, düzeltilmesi muhtemelen en kolay olanlardır. Bunlar, diğer birçok öğenin yanı sıra gıda boyası, soda, süt ve çoğu alkollü içeceği içerir.  Öncelikle, bir bezi veya kağıt havluyu biraz ılık suyla yıkamalısınız. Oradan bezi lekenin üzerine sıkıca yerleştirin. Ilık su, lekenin bir kısmını emmeye yardımcı olur.
  • En kısa zamanda yapman daha iyi. Kuruduktan sonra lekenin emilmesi daha zor olacaktır.
 2. iki32 ons suya yarım çay kaşığı ağartıcı olmayan deterjan (veya beyaz sirke) ekleyin. Tutarlı bir çözüm elde edene kadar her iki malzemeyi karıştırın. Bununla, bu tür lekeleri yok etmek için ideal bir ev yapımı bileşiğiniz olacak. 
 3. 3Çözeltiyi lekeye uygulayın. Yeni bir bulaşık bezi alın, ev yapımı solüsyona batırın ve lekeli alanın üzerine yerleştirin. Oradan, gerekli yüzey temasını sağlamak için lekeye oturmasına izin vermeli veya hafifçe bastırmalısınız.
  • Bir kaşığın dışbükey tarafıyla düzleştirmek ve baskı uygulamak, bu durumda kullanmak için iyi bir püf noktasıdır. Bu, lekeyi gereğinden fazla yaymadan hafif bir baskı sağlayacaktır.
 4. 4Lekeyi bir kağıt havluyla tekrar kurulayın. Etkilenen bölgedeki temizleme solüsyonuyla, lekeyi daha da kurutmak için kağıt havluyu başka bir çarşafla değiştirin. Çözüm, lekeyi nispeten daha iyi kaldırmaya çalışacaktır. Bu nedenle kurutma ikinci seferde nispeten etkili olacaktır.
 5. 5Ilık suyla durulayın. Suda çözünen lekelerle en iyi şekilde daha fazla ılık su kullanılarak mücadele edilir. Her ihtimale karşı etkilenen bölgeye biraz su ekleyin.
 6. 6Gerekirse işlemi tekrarlayın. Söz konusu lekenin boyutuna ve ciddiyetine bağlı olarak bu adımları tekrarlamanız gerekebilir. Çoğu leke için bir veya iki kez yeterli olsa da, leke gidene kadar işlemi tekrarlayın.
 7. 7Halıyı kurutun. Halıyı 24 saatten fazla ıslak bırakırsanız, bakteri geliştirme riski taşır, bu nedenle işlemin sonunda kuru olduğundan emin olmak iyi bir fikirdir. Bir saç kurutma makinesi veya banyo havlusu alın ve tatmin olana kadar bölgeyi kurulayın. Bununla sonunda lekeyi çıkarmış olacaksın.

Yöntem 2 Kahve ve şarap lekelerini çıkarın

 1. 1Lekeyi bir kağıt havluyla kurulayın. Kahve ve şarap, evdeki en sorunlu lekelerden ikisidir. Bunlar çok yaygın içeceklerdir ve geride bıraktıkları lekeler çirkin ve korkunçtur. Bu nedenle, onları mümkün olan en kısa sürede tedavi etmek önemlidir. Emici bir kağıt havlu alın ve lekeyi hemen kurulayarak kurulayın. Bu noktada, lekeyi ovalamaktan veya fazla baskı uygulamaktan kaçının, yoksa lekeyi daha da fazla yayarsınız.
  • Hafif bir mutfak havlusu veya banyo havlusu da işe yarar, ancak emici özelliklerinden dolayı kağıt havlu tercih edilir.
 2. iki1 yemek kaşığı amonyağı 1 bardak su ile karıştırın. Suyu ve amonyağı karıştırmak, şarap lekelerini çıkarmak için güçlü bir çözüm üretecektir. Bir kupa içinde karıştırın ve karışımı lekenin üzerinde kullanıma hazır hale getirin. 
  • Amonyak yün halılar üzerindeki yıkıcı etkisiyle bilindiği için, yün halılarda işlem yapıyorsanız amonyağı hafif bir deterjanla değiştirin.
  • Diğer bir seçenek ise limon suyu ve bulaşık deterjanı kullanmaktır. Bu kombinasyon, kahve lekeleri için şarap lekelerinden daha iyi kabul edilir.
 3. 3Çözeltiyi bir süngerin üzerine hafifçe sürün. Bir mutfak süngeri alın ve hafifçe amonyak solüsyonu sürün. Sünger ıslak değil nemli olmalıdır. Halıda gereğinden fazla çözüm olmamalıdır.
 4. 4Süngeri lekenin üzerine sürün. Küçük dairesel hareketlerle nemli süngeri lekeye uygulayın ve etkilenen bölgeyi ovalayın. Lekenin dışından başlayın ve içeriye doğru ilerleyin. Bu şekilde yapmak lekenin yayılma riskini en aza indirecektir. 
 5. 5Fazla nemi başka bir kağıt havluyla silin. Bir kağıt havlu alın ve etkilenen bölgeyi kurulayın. Etkilenen bölgedeki amonyak çözeltisiyle leke gevşemeye başlayacaktır. Bölgeye hafifçe vurmak ve bir kaşığın dışbükey tarafıyla biraz bastırmak, lekeye halıdan kopma şansı verecektir.
 6. 6Gerekirse işlemi tekrarlayın. Lekenin boyutuna ve ciddiyetine bağlı olarak, en iyi sonuçları almadan önce bu adımları birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir. Her ihtimale karşı amonyak çözeltisini hazır bulundurun. Bu şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Yöntem 3 Kan ve idrar lekelerini çıkarın

 1. 1Leke kurumuşsa yüzeyi çelik bir fırça ile kazıyın. Vücut sıvıları benzersiz lekelere yol açabilir. Kan belirgin bir kahverengi leke içerirken, idrar hoş olmayan bir koku bırakarak durumu daha da kötüleştirir. Hafif dokunuşla kurulama, yeni lekeleri tedavi etmek için en etkili seçenek olsa da, leke kurumuşsa, malzemenin bir kısmını çelik bir fırça ile yüzeyden kazıyabilirsiniz. Bu, ana lekeyi çıkarmayacak olsa da, en azından sonraki adımlarla çalışmayı kolaylaştıracaktır.
  • Leke hala nemliyse, ılık suyla nemlendirilmiş bir kağıt havlu veya kurulama bezi ile kurulayın.
 2. ikiLekeye bulaşık deterjanı ve su karışımı uygulayın. 1 bardak suya 1 çay kaşığı bulaşık sabunu eklemek, vücut sıvısı lekeleriyle savaşmak için size güçlü bir ajan sağlayacaktır. Malzemeleri bir kase veya kupa içinde karıştırın ve karışımı bir bezle lekenin üzerine sürün.
 3. 3Lekeyi bir kağıt havluyla tekrar kurulayın. Çözelti lekenin üzerinde 5 dakika kaldıktan sonra üstüne başka bir kağıt havlu koyun ve lekeyi emmesine izin verin. Gerekirse işlemi tekrarlayın.
 4. 41/2 bardak ılık suyu 1 yemek kaşığı amonyakla karıştırın. Birçok vücut sıvısı lekesinin tamamen yok olması için bulaşık deterjanından daha fazlasını gerektirir. Lekeniz buysa, 1/2 bardak su alın ve 1 yemek kaşığı amonyak ekleyin. Her şeyi birlikte karıştırın ve karışımı lekenin üzerinde kullanıma hazır hale getirin.
  • İdrar lekesini çıkarmaya çalışıyorsanız, beyaz sirke amonyak yerine uygun bir ikamedir.
 5. 5Çözeltiyi lekeye uygulayın. Amonyak solüsyonunu hazırladıktan sonra bir süngerle lekeye hafifçe uygulayın. Küçük dairesel hareketlerle dışarıdan ovarak başlayın ve yavaş yavaş içeri doğru ilerleyin. Acele etmeyin, çünkü solüsyonun lekeye en fazla zararı verme şansı olduğundan emin olmak için.
 6. 6Tekrar kurulayın. Amonyak solüsyonunu 5 dakika bekledikten sonra lekenin emmesi için üzerine başka bir kağıt havlu koyun. Amonyak çözeltisi işe yaradıysa, kan veya idrarın çıkarılması çok daha kolay olmalıdır. Kurutmanın beklediğiniz gibi gitmediğini düşünüyorsanız, kaşığın dışbükey tarafını etrafına sürmek için kullanmaktan çekinmeyin.
 7. 7Halıyı durulayın ve kurulayın. Biraz ılık su eklemek, halınıza ekstra temizlik dokunuşu vermenin iyi bir yoludur. Daha sonra kuruttuğunuzdan emin olun. Nemli bir halı, bir gün sonra işlenmeden bırakılırsa küf oluşumu riskini taşır.

Yöntem 4 Yağ ve gres lekelerini çıkarın

 1. 1Kör bir bıçakla fazla yağı kazıyın. Yağ ve gres lekeleri çok feci olabilir, ancak nasıl yapılacağını bilirseniz çıkarması inanılmaz derecede kolaydır. Öncelikle, lekeyi temizlemeye geçmeden önce fazla malzemeyi olabildiğince çıkarmalısınız. Bunu halının yüzeyini bir bıçakla kazıyarak yapabilirsiniz. Bu, özellikle leke çok yoğunsa malzemenin bir kısmını kaldıracaktır.
  • Keskin bıçaklar halıyı kesebileceği için keskin olmayan bir bıçak (mutfak bıçağı gibi) kullanılması tavsiye edilir.
 2. ikiBiraz karbonat serpin ve 5 dakika bekletin. Bikarbonat, kimyasal reaksiyonlara neden olma kabiliyetiyle bilinir. Etkilenen bölgeye biraz karbonat koymak, yağ veya gres bazlı lekenin halınıza yapışmasını gevşetecek ve işlemeyi çok daha kolay hale getirecektir. 
  • Bu durumda mısır nişastası, karbonat için işlevsel bir alternatiftir.
 3. 3Lekeli halının üzerine bir havlu üzerine bir elbise ütüsü koyun. Biraz kontrollü ısı eklemek, istenmeyen katı veya sıvı yağların çıkarılmaya karşı çok daha az dirençli olmasını sağlar. Ütüyü düşük veya orta ateşe ayarlayın. Isındıktan sonra 1 dakika uygulayın ve ardından yıkayın.
  • Havluyu ütünün yüzeyi ile halının arasına yerleştirmeyi unutmayınız. Doğrudan uygulanması zemine zarar verebilir.
 4. 4Kuru temizleme solventi içeren bir mutfak havlusu ile silin. Bir bulaşık havlusuna biraz karbonat veya çamaşır tozu koyun. Gres lekesine nazikçe sürün. Birkaç saniye sonra yağın inceldiğini fark edeceksiniz.
 5. 5Sıcak, nemli bir kağıt havluyla hafifçe kurulayın. Dokunarak kurutma, katı veya sıvı yağların sıvı kısmını filtreleyecek ve vakumlamaya en uygun kuru kalıntı bırakacaktır.
 6. 6Etkilenen alanı vakumlayın. Lekeyi temizlemek, artık lekeyi işlemden geçirdiğiniz kimyasalların yağı gevşetmek için bolca zamanı olduğuna göre, fazla kalıntıları emmeye yardımcı olacaktır. Lekeden çıkan katı maddenin emilmesi daha kolay olacaktır. Birkaç saniyeden fazla süpürmeyin. Bu süre içinde birikintileri ememediyseniz, vakumlamaya hazır olmadan önce yağı daha fazla çıkarmak gerekebilir.
 7. 7İşlemi gerektiği kadar tekrarlayın. İlk geçişten tamamen memnun değilseniz, bir tane daha verin. Yağın bir kısmının hala kalması çok olasıdır.

Yöntem 5 Endüstriyel sıvı lekeleri çıkarın

 1. 1Lekeyi bir kağıt havluyla kurulayın. Endüstriyel sıvı lekeler (mürekkepler veya bazı ev kimyasalları gibi) halınızın görünümü için büyük bir tehdit olabilir. Neyse ki, diğer birçok leke türü gibi, sıvıyı emmesi için etkilenen bölgeye hemen bir kağıt havlu yerleştirirseniz, lekeler önemli ölçüde azalabilir.
 2. ikiLekeyi alkol veya yağsız saç spreyi ile nemlendirin. Mümkün olduğu kadar lekeyi kuruduktan sonra, etkilenen bölgeye bir tutam tuvalet ispirtosu veya yağsız saç spreyi sür. Bu bileşiklerdeki kimyasallar, mürekkebin veya sıvının halıya yapışmasını gevşeterek kalan lekenin çıkarılmasını çok daha kolay hale getirecektir.
 3. 3Süpür onu. Leke kalktığında, etkilenen alanı vakumlamak parçacıkları toplayacak ve uyguladığınız kimyasalların neden olduğu herhangi bir hasarı ortadan kaldıracaktır.
 4. 4Yeniden yumuşak bir deterjan uygulayın. Kalan lekeye biraz hafif deterjan ekleyin ve 1 dakika bekletin. Ardından, bölgenin üzerine bir bez koyun ve lekeyi emmesine izin verin. Bu sefer fazla ilerleme görmüyorsanız, biraz daha tuvalet ispirtosu ekleyin ve bezi değiştirin.
 5. 5İşlemi gerektiği kadar tekrarlayın. Endüstriyel sıvı lekelerin şiddeti ve yoğunluğu değişir. Bu nedenle, sonuçtan memnun kalmadan önce birkaç kez tedavi etmeniz gerekebilir. Leke çıkana kadar kurutma ve solüsyonu uygulama arasında geçiş yapmaya devam edin.

Yöntem 6 Halıları koruyun ve lekeleri önleyin

 1. 1Halınızı her yıl temizleyin. Lekeler bir yönü olsa da, halınıza bir bütün olarak bakmaya zaman ayırmak, mümkün olduğu kadar uzun süre dayanmasını sağlamaya yardımcı olacaktır. İdeal olarak halınızı 12 ila 18 ayda bir temizleyin. Profesyonel bir temizlik şirketi kiralayabilir veya bir halı temizleme makinesi satın alabilirsiniz. 
  • Genel olarak, masrafı karşılayabiliyorsanız, bir profesyonel çalıştırmanız önerilir. Profesyonel bir iş halınızın olabildiğince temiz olmasını sağlayacak ve komplikasyon riskini en aza indirecektir. 
 2. ikiHalıları en yüksek riskli alanlara yerleştirin. Bir lekeyi çözmenin en iyi yolu ondan tamamen kaçınmaktır. Halıdan farklı olarak, paspas çamaşır makinesinde veya elde kolayca yıkanabilir. Halıları lekelenme riski en yüksek alanlara yerleştirin. Bu, gelecekte size zaman ve stres kazandıracaktır.
  • Evinizin ön kapısı halı koymak için iyi bir yerdir. Sadece evinizin en işlek alanlarından biri değil, aynı zamanda dışarıdan kir ve çamur çekme riski de var.
  • Halıları mutfak ve banyo lavabolarının yanına yerleştirmek, suyu tutmanın iyi bir yoludur. Aynısı küvetler ve duşlar için de geçerlidir, çünkü bunları kullanan herkes çıkarken yanlarında su ve köpük taşıyacaktır.
 3. 3Sık sık vakumlayın. Kiliminiz varsa, süpürmek şarttır. Toz ve kir halıya kapılabilir ve çok hızlı bir şekilde pürüzlü hissetmesine neden olabilir. Her gün veya gün aşırı süpürmek, halınızın her zaman en iyi şekilde görünmesini ve hissetmesini sağlamaya yardımcı olacaktır. 
  • Düzenli olarak süpürmek için zamanınız yoksa, otomatik bir robotik vakuma yatırım yapmak nispeten ucuzdur ve halılarınızı çok fazla zaman harcamadan temiz tutmanın harika bir yoludur.
 4. 4Evinizde bir nem gidericiyi çalışır durumda tutun. 24 saatten fazla bir süre içeride bırakırsanız, ıslak halıda küf ve bakteri gelişecektir. Açıkçası, bunu evinizde istemezsiniz. Nem giderici, evinizin buna eğilimi varsa fazla nemi emer.
 5. 5Tüm olası lekeleri hemen temizleyin. Tedavi edilmezse lekeler çok daha uzun süre kalır. Bunları ortaya çıkar çıkmaz çözerseniz, gelecekte kendinizi birçok sorundan kurtaracaksınız.

Tavsiye

 • Mümkün olan en kısa sürede lekeleri düzeltin. Onları uygun tedavi olmaksızın ne kadar uzun süre bırakırsanız, düzeltmeleri o kadar zor (hatta daha az olası) olacaktır.
 • Bir çözümün halınıza kalıcı olarak zarar verip vermeyeceğini bilmiyorsanız, her zaman yüzeyin göremediğiniz küçük bir kısmında test edebilirsiniz. Çözüme nasıl tepki verdiğini görmek için halının gizli bir bölümünü tedavi etmek, durumu daha da kötüleştirmenizi engelleyebilir.

Uyarılar

 • Lekeyi havlu veya başka bir şeyle ovalamadığından emin ol. Bu onu temizlemeyecek. Aksine, sıvıyı etrafa yayacak ve lekeyi çok daha büyük hale getirecektir.
 • Bazı kilimler, farklı bileşikler ve solüsyonlar için daha uygundur. Bu yazıda size belirli leke türleri ve malzemeler için bazı alternatif çözümler sunuyoruz. Mümkünse, temizlemek istediğiniz halı türü hakkında biraz araştırma yapın.

halıdan çay lekesi nasıl çıkar meltem açıkel, çay lekesi nasıl çıkar , çay lekesi halıdan nasıl çıkar , halıya dökülen çay lekesi nasıl çıkar , halıdaki çay lekesi , kurumuş çay lekesi halıdan nasıl çıkar , çay lekesi nasıl çıkar halıdan , çay lekesi ne ile çıkar , bambu halıdan çay lekesi nasıl çıkar , çay dökülen halı nasıl temizlenir , cay lekesi nasil cikar , cay lekesi nasıl çıkar , halı yıkamada çay lekesi çıkar mı , halıdaki çay lekesi nasıl gider,

elparsdekor.com


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219