İç Mekan Bitkileri

Yeşil bir duvar veya oturma duvarı, içeride veya dışarıda var olabilen dikey bir bahçeyi ifade eder. Kentsel bir ortamda yaşarken beton, gürültü, trafik ve kirlilik sabittir. Bu zararlı maruziyet, zihinsel ve fiziksel sağlığınız üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Modern, somut bir ormandayken, umutsuzca doğa ile manevi bir bağlantıya ihtiyacınız var ve kapalı bitki duvarı tam da bunu sağlar. Yeşillik dokunuşunun tüm varlığınız üzerinde rahatlatıcı bir etkisi vardır, rahatlamanıza, odaklanmanıza, fikir üretmenize ve problem çözmenize yardımcı olur.

Ayrıca ne kadar etkili bir sanatsal yeşil duvar üretkenliğinizi artırmaya katkıda bulunur. Estetik olarak tasarlanmış bir bitki duvarı oluşturmak, donuk görünen iç mekanlara hayat ve karakter kazandırmak istediğinizde işe yarayacaktır. Üstelik iç mekanınıza yapılan bu ilavenin de görsel olarak çekici ve ilham verici bir etkisi vardır.

Bu dikey duvarlar, doğrudan duvara tutturulmuş bitki kaplarından veya raflardan oluşur. Bitkiler, havanın serbestçe akmasını sağlayacak şekilde yerleştirilmelidir. Ayrıca, yeşil duvarınızdaki her bitkinin gelişmesi için gereken ışığı ve suyu almasını sağlamanız gerekir.

Bitki duvarlarının iç mekanda kurulmasının birçok sağlık yararı burada sıralanmıştır:

Hava Kalitesini İyileştirir

Bitkiler kirleticileri emer ve bazı türler bunu daha etkili bir şekilde yapar. Hava sistemleri ve kanallardan zehirli dumanlar iç mekanlarınıza nüfuz eder. Pek çok bitki bir iç mekan duvarına yerleştirilebilir ve bunlar birlikte mevcut toksinlerden kurtularak içerideki hava kalitesini iyileştirmeye yardımcı olur.

İç Mekanda Sağlıklı Bir İklim Yaratır

Yeşilliklerle çevrili olduğunuzda baş ağrısı, göz tahrişi, yorgunluk ve boğaz ağrısı sıklığınız önemli ölçüde azalır. Canlı duvarınızın varlığından kaynaklanan sağlıklı iç mekan iklimi, nadiren hastalanmanızı sağlar.

Bitkiler kan basıncınızı, kas gerginliğinizi ve kalp aktivitenizi kontrol altında tutar. Bitkiler, moralinizi neşeli tutarak ve beyin işleyişinizi geliştirerek üretkenliğinizi olumlu yönde etkiler.

Stresi Körfezde Tutar

Sadece yeşilliklerle dolu bir duvara bakarak rahatlayabilir ve huzurlu bir ruh hali elde edebilirsiniz. Stresli olsanız veya fiziksel ve zihinsel olarak bitkin olsanız bile, canlı duvarların sağladığı iyileştirme ortamı bir sağlık hissi uyandırır.

Doğanın eşsiz sunumları ile çevrili daha fazla zaman geçirdikçe stresiniz eriyecek. Bitkilere maruz kalmak, endişenizi azaltır ve size bir rahatlık hissi vererek içinizde olumlu duygular oluşturur.

Yakın zamanda tıbbi bir prosedür geçirdiyseniz, yeşilliklerle daha fazla etkileşim kurduğunuzda muhtemelen daha hızlı iyileşeceksiniz. Bitkiler, ilaçların yerini tutmasa da, sağlığınız üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Fiziksel, zihinsel, ruhsal ve duygusal varlığınız üzerindeki güçlü etkilerini küçümserseniz, birçok faydasını elde edemezsiniz.

Bitki örtüsü, yüksek frekanslı sesleri doğal olarak engelleyebilir. Ayrıca, iç mekan bitki duvarınızın bulunduğu yer düşük frekanslı gürültüyü azaltır. Bu yeşil duvarlar akustik enerjiyi emerek gürültü seviyelerini de önemli ölçüde azaltır.

Bir bitki uzmanı, o bölgenin güneş ışığına ve neme maruz kalmasını göz önünde bulundurarak duvarınız için en iyi çeşitleri önerebilir. Bitkiler konusunda tutkulu olan ve bahçenizi içeriye taşımanıza yardımcı olan bir uzmana danışın.

(68 kez ziyaret edildi, bugün 6 ziyaret)

Bir cevap yazın

elparsdekor.com


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219