Metal Asma Tavan Nedir?

Dekorasyon denilince aklımıza ilk gelen şeylerden biriside asma tavanlardır. Asma tavanlar uygulanmış oldukları yerlerde şıklığı ve modernliği beraberinde getirir. Şıklık ve modernliğin öncülerinden birisi olan asma tavalar, günümüzde dekorasyon konusunda ilk tercihlerdendir. Asma tavan çalışmasının asıl amacı, tavanın daha bakımlı görünmesi ile birlikte, daha şık bir görüntü elde etmektir.

Günümüzde birçok yerde uygulanan asma tavanların çeşitleri de bulunmaktadır. Asma tavan sistemi uygulanırken olabildiğince ince işçilik gereklidir. Aynı zamanda asma tavan yapımında kullanılacak malzemenin kalitesi de oldukça önemlidir. Herhangi bir yerde (ev, ofis v.s) tavanda ya da tavan arasında genel olarak bulunan takım tesisat, elektrik hatları, kanallar gibi karmaşık görüntüleri engellemek amacı ile de asma tavan sistemleri tercih edilebilir. Yapılan asma tavan işlemi sayesinde mekanın ferah bir hava kazanmasına katkıda bulunulur. Asma tavan uygulaması mekânsal değişimin öncülerinden olsa da uygulandığında birçok özelliği beraberinde getirmektedir.

Türkiye’de genel olarak asma tavanlar konutlarda çok sık bir şekilde kullanılmasa da, ofislerde ve kamu dairelerinde sıklıkla kullanılır. Ofisler ve kurumsal mekânlarda tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden birisi ise, ses yalıtım özelliğine sahip olmasıdır. Ses yalıtımı özelliğine sahip olan asma tavanlar, mekânın şuhluğunu ve sakinliğini muhafaza altına alarak ısı kaybını da engeller. Uygulanacak olan ortamın düzenlenmesini ve olduğundan daha şık görünmesini sağlayan asma tavanların montajı da oldukça kolaydır.
Tavandaki birçok kirliliği ve tesisata bağlı olarak sarkan kabloların düzenlenmesini gizlenmesini sağlayan asma tavan bloğu ise oldukça hafiftir. Birçok ortamda ve birçok durumda tercih edilebilen asma tavanlarında temizliği kolaydır. Sizde dekorasyon konusunda yeniliğe gitmek istiyorsanız, işe uygun fiyatlı asma tavan yaptırarak başlayabilirsiniz.


Günümüzde uygulandığı ortamın ferahlamasını sağlayan asma tavanlarda kullanılan malzemenin kalitesi oldukça önemlidir. Kaliteli yapılmış ve gerçekten ince işçilik kullanılmış asma tavanlar, tavanlarda bakteri oluşmasını da engellemektedir. Asma tavan sadece belli büyüklüğe sahip olan tavanlarda değil, isteğe uygun olmakla birlikte, mutfaklarda, yatak odalarında, salonlarda, banyolarda, hatta tuvaletlerde de kullanılabilmektedir.

Birçok modele sahip asma tavan doğru kombin ile uygulandığında küçük bir odaya dahi farklı bir hava katabilir. Genel olarak yatak odalarında ağırlıklı olarak ahşap ve alçı asma tavan modelleri tercih edilir. Ahşap modelin tercih edilmesindeki en büyük sebep ise, ahşap maddesinin doğal ve sağlıklı bir materyal olarak bilinmesidir. Bununla birlikte yatak odalarında dahil birçok odada da metal asma tavan tercih edilebilmektedir. Metal asma tavan sistemi, led ışıklarla süslenerek hoş bir görüntü elde edilebilir.


Asma tavanlar uygun fiyatlı olmakla birlikte şık, modern ve zengin gösteren küçük detaylardan birisidir. Hem dekoratif anlamda şık durması, hem de işlevsel olarak birçok özelliği beraberinde getirmesi, asma tavan sistemlerinin popülerliğini arttıran en önemli unsurlardandır. Asma tavan seçimi yaparken öncelikle malzeme kalitesi göz önünde bulundurulmakla birlikte, seçimin yanında renk seçimi de oldukça önemlidir. Minimal açık renk tonlarına sahip olan bir salonun dekorasyonunu yine ayı renk tonlarına sahip beyaz gibi açık renk tonları bulunan asma tavan tamamlayabilir. Birbirini tamamlayıcı renklerde seçmiş olduğunuz asma tavan, yapımına başlandığı andan itibaren farklı hava katabileceğini size hissettirecektir.


Ayrıca genel olarak asma tavan sistemlerinde led ışıklandırma sistemi çokça tercih edildiğinden, ışıklandırma sistemini kullanmanız, asma tavanı tamamlayan bir başka unsur olacaktır. Dekorasyon sistemlerinde birbirini tamamlayan unsurlar tercih edilmektedir. Sizde asma tavanınızı bu şekilde değerlendirerek modern ve şık ortamlara sahip olabilirsiniz
.

1 thought on “Metal Asma Tavan Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

elparsdekor.com