Mükemmel özgeçmiş nasıl yazılır

Bu kullanışlı özgeçmiş hazırlama ipuçlarıyla kendinizi başarıya konumlandırın.

Özgeçmişin nasıl yazılacağını öğrenmek, herhangi bir yeni iş rolü için hazırlığın çok önemli bir parçasıdır. Çoğu durumda, bu potansiyel işvereniniz tarafından görülen ilk şey olacaktır ve beğen ya da beğenme, ilk izlenimler sürer, bu yüzden iyi bir tane yapmak istersiniz.

Çoğu insan özgeçmişlerini aşırı karmaşıklaştırır, bu da belgenin hazırlanmasını zorlaştırmakla kalmaz, aynı zamanda kalitesini de düşürür. Bazı durumlarda, daha azı daha fazladır!

Tüm temel unsurların öne çıkmasını sağlamak için özgeçmişin nasıl oluşturulacağını anlamak, okunması kolay ve iyi görünüyor, başarının anahtarlarından biridir ve yeni kariyerinizde harika bir başlangıçtır. Bir sonraki iş rolünüz için kapıda sabit bir ayak sağlayacak özgeçmişin nasıl oluşturulacağına bakalım.

Özgeçmişiniz ne kadar olmalı?

Tek sayfalık özgeçmişlerin devam etmenin yolu olduğu teorisi tamamen yanlış değildir, aynı zamanda ikisinde de yer almaz. Fikir, potansiyel işverenler her başvuru sahibi için küçük bir romanı gözden geçirmek istemediğinden, işleri özlü ve özlü tutmaktır. Bununla birlikte, bir sayfa onu kesmeyebilir.

ResumeGo adlı bir özgeçmiş hazırlama hizmeti bir çalışma yürüttü ve işe alma yöneticilerinin tek sayfalık bir sayfa üzerinde iki sayfalık özgeçmiş başvuru sahibi kullanma olasılığının 2,3 kat daha yüksek olduğunu buldu.

Bunların hiçbiri, özgeçmişinizi uzun süre doldurmanız veya önemli bilgileri iki sayfada tutmak için kesmeniz gerektiği anlamına gelmez. Giriş seviyesi çalışanlar için bir sayfalık kural ve diğer herkes için iki sayfalık bir özgeçmiş düşünün.

Kelimeler şekillendirmekten daha önemlidir

Benzersiz görünümlü özgeçmişinizle gurur duyabilirsiniz, ancak işverenler aşırı karmaşık tasarımlardan nefret ediyor. Bir özgeçmişin amacı bilgiyi net bir şekilde iletmektir. Eğer işe yaramazsa ve işveren bunun için avlamak zorunda kalırsa, özgeçmişiniz iyi çalışmaz.

Açıkça işaretlenmiş bölümleri olan temiz bir düzen seçin ve sayfanın sol tarafı ve üst köşeleri boyunca “F-deseninde” en önemli bilgilere sahip olun. Bu, kimin dikkatini daha uzun süre okuduğunu koruyarak belgeleri gözden geçirme şeklimize uyacak şekilde tasarlanmıştır.

Bir veya iki okunması kolay yazı tipi kullanın, bölümlerin ve başlık başlıklarının, cesur iş başlıkları ve ardından madde işaretli bir başarılar listesi sağlayın, İdeal başlıklar şunları içerir:

 • Eğitim
 • Deneyim
 • özet
 • Beceriler

Metni bölmek ve kendinizin, grafiklerin ve logoların fotoğraflarından kaçınmak için tek bir renk pop ekleyin. İşveren başvuru sahibi içeriğini değerlendirmek için yazılım kullanıyorsa, görüntüler sorunlara neden olabilir.

Özgeçmişinizin en üst üçte biri ana emlaktır ve bir anlık görüntü olmalıdır. İşe alma yöneticisinin orada bilmesi gereken her şeyi öne çıkarın:

 • İletişim Bilgileriniz
 • LinkedIn Profili
 • Profesyonel bir özet
 • En son iş (varsa)
 • Özet açıklama (asansör konuşmanız olarak görev yapan kısa bir paragraf)

Her iş için her özgeçmişi uyarlayın

Her iş için genel bir özgeçmiş kötü bir fikirdir. Özgeçmişinizi her bir işe göre uyarlayın ve iş reklamında kullanılan anahtar kelimelerle eşleşen kelimeleri ekleyin. Bu, potansiyel işvereninize aradıklarını ve rolünü anladığınızı gösterir.

Her işe başvurduğunuzda yepyeni bir özgeçmişle sıfırdan başlamanıza gerek yoktur, işverenin dilini ustaca taklit eden küçük ayarlamalar yapın. Bu, kurşun noktalarınızın reklamdaki belirli gereksinimlere uyacak şekilde yeniden sıralanması veya satış konuşması bölümünüzün yeniden ifade edilmesi olabilir.

Genel bir özgeçmiş genellikle açıktır ve onu okuyanlar için ilginç olmayacaktır. Özelleştirme ayrıca, işverenin bir başvuran izleme sistemi kullandığı durumlarda da yardımcı olacaktır. Bu sistemler alakasız başvuru sahiplerini ayıklamak için belirli anahtar kelimeler aramaya programlanmıştır. Özgeçmişinizdeki ifadeler iş listesini yansıtırsa, bu ilk aşamada reddedilmezsiniz.

Bunu bir adım daha ileri götürmek veya bir dizi benzer rol için özgeçmişinizi özelleştirmek istiyorsanız, istediğiniz konum için üç ila beş liste bulun ve ardından metinlerini ücretsiz bir çevrimiçi kelime bulutu üreticisine yapıştırın. Bu, özgeçmişinize dahil etmeniz gereken anahtar kelimeleri ortaya çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

Özgeçmişte beceriler nasıl listelenir?

İşverenlerin bir özgeçmişte aradıkları en büyük şey, uzmanlığınıza bir örnektir. Bu bir beceri bölümünü hayati derecede önemli hale getirir. Sizinkini özet ifadesinin altına yerleştirin, böylece değerinizi gösteren bilgi görünür olur. Kısa tutun ve listelediğiniz tüm özelliklerin kolayca ölçülebildiğinden veya gösterildiğinden emin olun. Alan için daha nadir veya talep edilen, daha iyi.

Örneğin, kodlama becerisine sahipseniz, uzman olduğunuz her bir dili adlandırın. Belirli şeyleri alakalı tutun ve genel becerileri dışarıda bırakın. Çoğu Microsoft Word’ü kullanabilir; bunun gibi şeyler kimseyi etkilemez. Beceri ve kişilik özelliği arasındaki farkı anlamak da önemlidir. “Yüksek motivasyonlu” olmak mükemmel, ancak özgeçmişinizin farklı bir bölümünde çalışmanın bir yolunu bulun.

Mümkünse, taleplerinizin kanıtını sağlayın

Taleplerinizi yedekleyen ölçülebilir sonuçlar nedeniyle önceki rollerinizde önemli başarılardan bahsetmek önemlidir. Geliri veya verimliliği nasıl artırdığınızı gösteren ölçümleriniz varsa, bunlar işverenin gözünde önemli bir ağırlık taşır.

Varsa, aşağıdakileri ekleyin:

 • Endüstri ödülleri
 • Kültürel gelişmeler
 • Olumlu müşteri geri bildirimi
 • Şirket tanımaları
 • Mentorluk

Herkes bir iddiada bulunabilir, kanıtla desteklemek sizi kalabalığın önüne koyacaktır. İşe alım yöneticileri, sahip olduğunuzu iddia ettiğiniz becerilerin neler yaptığını görmek istemektedir.

Özgeçmişinizden ne bırakmalısınız?

Kısa özgeçmiş iyi bir özgeçmiştir. Yukarıdaki bilgiler, dahil edilmesi gereken unsurları detaylandırırken, yalnızca belgenizi keskin ve noktaya tutmak için değil, başarı şansınızı engelleyebilecek unsurlardan kaçınmak için aşağıdaki noktalardan kaçınılmalıdır.

 • Tüm kariyer geçmişinizi listelemeyin, en son ilgili bilgilere uymayın ve 15 yaşındayken sahip olduğunuz fast-food konserlerini dışarıda bırakmayın
 • Mezuniyetiniz veya sertifikasyon yılınız 20 yıllık notun üzerindeyse, gereksiz yere tarih yazabileceğinden,
 • Posta adresini atla
 • Talep edilene kadar referansları bırakın
 • Başvurduğunuz rolle doğrudan alakalı olmadıkça sosyal medya hesap adreslerini bırakın
 • Zamirleri ortadan kaldırın; tüm özgeçmişler sessiz birinci şahısta yazılmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Nasıl özgeçmiş başlatırsınız?

İşe alımcıları açılış pozisyonu ile bağdaştırın. Orijinal iş ilanıyla başlayın ve deneyiminize uygun iş tanımına bakın. İş ilanı, açılışınızda ve özgeçmişinizde hangi özgeçmiş anahtar kelimelerine başvurabileceğinizi ve muhtemelen eklemeniz gereken diğer bilgileri belirler.

Önemli bilgileri en üstte tutun ve iletişim bilgilerinizi, LinkedIn profilini, profesyonel bir özeti, en son işinizi (varsa) ve asansör konuşmanız olarak görev yapan kısa bir paragraf olan bir özet bildirimini ekleyin.

Özgeçmişinizi nasıl sonlandırırsınız?

Modern bir özgeçmişi sonlandırmanın en iyi yolu, “Talep Üzerine Profesyonel Referanslar” ifadesini eklemektir. Bu, işverenin, özgeçmişinizi iletişim bilgilerini ekleyerek (gereksiz olabilir), belgedeki bilgileri doğrulayabilen profesyonel referanslara sahip olduğunuzu bilmesini sağlar. Bu bildirim, profesyonel iletişim bilgilerinizin hazır ve beklemede olduğunu gösterir.

Bu biraz formalite; Birçok işverenin, ikinci veya üçüncü görüşme turundan sonra gelebilecek rol için ciddi bir şekilde değerlendirilmediğiniz sürece bilgi istemeye niyeti yoktur. Bu ifadenin dahil edilmesinin ana nedeni budur; Eklenen diğer bilgiler başvuru sürecinin ilk aşamasında ön görünebilir.

Güçlü bir özgeçmiş ne yapar?

Güçlü, yüksek kaliteli bir özgeçmiş, okuyucuyu rollerini doldurmak için röportaj yapmaları gereken aday olduğuna ikna etme işidir.

Bunu yapmak için özgeçmişiniz aşağıdakileri yapmalıdır:

 • Eşsiz değerinizi özetleyin 
 • Açık ve güvenle iletişim kurun 
 • Rolle alakalı dili içerir (anahtar kelimeler) 
 • Kısa ve öz olun
 • Becerileriniz için kanıt sunun
 • İletişim bilgilerinizi sunun

İyi bir özgeçmiş, değerlendirmekle görevlendirilen kişi için işleri zorlaştırmadan gerekli yönleri iletmek için doğru miktarda ilgili bilgi sunar. Kendinizi mümkün olan en iyi ışıkta, açık ve dürüst bir şekilde sunarsanız, özgeçmişiniz sizi yeni bir rol için iyi konumlandıracaktır.

Mükemmel özgeçmişiniz olduğundan emin olmak ister misiniz?

Güvenli oynamak ve kalabalığın arasından sıyrılmak için mükemmel bir özgeçmişiniz olduğundan emin olmak istiyorsanız , bir özgeçmiş yazma uzmanının yardımına başvurun  . LinkedIn profilinizin sıfırdan emin olma konusunda uzman olan Tasker’ı  ve dikkat çekici bir kapak mektubuna  sahip olduğunuzdan emin olabilecekleri bulabilirsiniz  .

Eğer kendiniz için mükemmel bir kapak mektubu yazma konusunda bazı ipuçları istiyorsanız,   bazı kullanışlı bilgiler için kapak mektubu yazma ve bugün yeni işinizi yapma konusunda beş ipucumuza göz atın!

Bir cevap yazın

elparsdekor.com


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219