Mutfak asma tavan modelleri

MUTFAKTA ALÇIPAN TAVANLAR, ÇEŞİTLERİ VE TASARIMI

Mutfak asma tavan modelleri farklı seviyelerde ise ve ayrıca girintiler ve düzensizlikler varsa, alçıpan tavanların kullanılması en başarılı çözüm olacaktır.

Ek olarak, iletişimin yerleştirilmesiyle ilgili sorunların çözülmesine yardımcı olacak ve ilginç bir aydınlatma şeması oluşturma fırsatına sahip olacaksınız. Ek olarak, mutfakta en çeşitli alçıpan tavan tasarımlarını oluşturmak mümkündür: oval, düz, bükülmüş ve hatta yuvarlak. Mutfak alçıpan asma tavan modelleri | Dekor Mimarı

Mutfakta alçıpan tavanlar

Herhangi bir iç mekan stiliyle mükemmel bir şekilde birleştirilirler ve teknik veya estetik nitelikteki çeşitli sorunları çözmek için kullanılabilirler.

 • 1 Mutfakta alçıpan tavan kullanmanın avantajları ve dezavantajları
 • 2 Alçıpan tavan tasarımları nelerdir
 • Mutfakta 3 seviyeli alçı sıva tavanlar
 • 4 Mutfakta iki seviyeli alçıpan tavanlar
 • Mutfakta 5 çok seviyeli alçıpan tavan
 • Aydınlatma ile mutfakta 6 Alçıpan tavanlar
 • 7 Mutfak için alçıpan tavan tasarımı
 • 8 Boya seçimi
 • Küçük mutfaklar için 9 alçıpan tavan
 • Uzmanlardan 10 İpuçları ve tavsiyeler
 • 11 Sonuç
 • 12 Fotoğraf galerisi – mutfakta alçıpan tavanlar

Mutfakta alçıpan tavan kullanmanın avantajları ve dezavantajları

Alçının kalbinde, üzerine karton astar uygulanan sıva vardır ve bunun sonucunda bu malzeme tamamen çevre dostudur. Bu tasarımın kurulumunu tamamlamak, mutfağın boyutuna ve görüntünün karmaşıklığına bağlı olarak bir ila üç gün sürecektir. Ancak her durumda, çıktıda ideal olarak pürüzsüz, güzel ve dayanıklı bir tavan elde edilecektir.

Avantajlar:

 • Neme dayanıklı alçıpan kullanımı, nemin veya düşük sıcaklıkların ona zarar vereceğini düşünmemenizi sağlar.

Alçıpan tavan sıcaklık değişimlerine karşı dayanıklıdır

 • Ayrıca, bu tür tasarımlar çeşitli iletişimleri gizlemek için idealdir.
 • Tavanın düz olmayan tabanı da alçıpan tavanın arkasına kolayca gizlenir ve düzleştirilmesine gerek yoktur.

Alçıpan konstrüksiyon tavanın tüm düzensizliklerini gizleyecektir

 • Mutfağı imar etme prosedürü basitleştirilmiştir.
 • Alçıpan ile ana tavan arasındaki niş içerisine ısı ve ses yalıtımı yerleştirilebilir.
 • Kurulum kolaylığı. Alçıpan, kesinlikle herhangi bir yapı oluşturmak için kullanılabilir, bunun sonucunda en cesur tasarım çözümleri bile uygulanabilir. Ek olarak, bu tür tavanlara armatür takma prosedürü basitleştirilmiştir. Mutfak için asma tavan modelleri 

Alçıpan herhangi bir tasarım yapmanıza izin verecektir

 • Kolay bakım, gerekirse farklı bir renge kolayca boyanabilir.
 • Mekanik hasara karşı direnç. Ağır nesnelerin ona zarar verebileceği açıktır, ancak bıçak kolayca sökülebilir ve yenisi takılabilir.

Alçıpan tavanlar mekanik hasara karşı dayanıklıdır

Dezavantajları:

 • Kurulum işleminin kendisi önerilmez, çünkü tasarımda küçük bir hatanın varlığı bile çatlak oluşumuna neden olabilir.
 • Derzleri gizlemek için boya mümkün olduğunca temiz olmalıdır.
 • Yeni binalardaki apartman sahipleri, evin küçültülmesinden sonra tavanın iskeleti deforme olabileceğinden ve içinde çatlaklar oluşabileceğinden, mutfağa ve diğer binalara alçıpan tavanlar kurmaktan kaçınmalıdır.

Buna göre mutfakta alçıpan tavan kullanmak mümkündür. Ayrıca diğer çok popüler gergi yapıları ile kombine edilebilirler.

Alçıpan tavan tasarımları nelerdir

Alçıpanı tavana sabitlemenin yollarını belirlemek gerekir.

 • Asma yol Her şeyden önce, tavana braketler, çubuklar, kalın tel ile temsil edilen bir süspansiyon sistemi bağlanır. Bundan sonra, daha sonra alçı levha plakaların monte edildiği metal çerçeve sabitlenir. Bu yöntem, askıların yüksekliğini kullanarak mutfakta alçıpan tavanların yerleşim seviyesini düzenlemeyi sağlar.

Alçıpan Asma Tavan İnşaatı

 • Kılıflı. Çerçevenin doğrudan levhalara sabitlenmesiyle karakterize edilir, bu da yapının sertliğini ve direncini arttırmaya izin verir.

Alçıpan tavanın yapımı

 • Kombine. Bu durumda hem kolye hem de dosyalama yöntemi kullanılır. Çoğu zaman bu varyasyon, çok seviyeli tavanların düzenlenmesi sırasında ortaya çıkar.

Mutfakta kombine alçıpan tavan

Farklı malzemelerin kombinasyonuna izin verilir. Örneğin, kutu alçıpan olabilir, ancak tavanın orta kısmını kesmek için bir ağaç kullanabilirsiniz. Bu çözüm, çatı katı veya ülke tarzında tasarlanmış mutfaklar için uygundur.

Mutfakta kombine asma tavan

Modern stiller, alçıpan ve germe tavanların bir kombinasyonu yapıldığında, kombine tavanların kullanımında farklılık gösterir.

Mutfakta tek seviyeli alçı sıva tavanlar

Bu tasarım çok basittir ve her yerde kullanılabilir. Sıvama ve müteakip boyamaya izin verilir, bunun sonucunda tavan kendi avantajlarını kaybetmeden geleneksel olandan pratik olarak ayırt edilemez.
Ayrıca tavanlar arasındaki nişte iletişim, kablolama veya monte edilmiş armatürler bulunabilir.

Mutfakta tek seviyeli alçıpan tavan

Mutfağın görsel imarını vurgulamak için ayırma gerektiren alanlara farklı bir renk veya farklı bir doku uygulanabilir. Örneğin, çalışma alanını vurgulamak için doygun tonlar kullanabilirsiniz, ancak yemek masası alanı daha açık renklerle boyanmıştır. Bu renk, iç mekana hakim olacak yemek alanına dikkat çekecek.

Alçıpan renkli tavan ile imar mutfak

Ayrıca mutfakta, bu bölgelerin sınırları boyunca yerleştirilmesi gereken armatürlü alçıpan tavanlı alanları ayırt etmek mümkündür. Işık aşağı doğru yönlendirilirse, mutfakta çeşitli bölgeleri etkili bir şekilde tahsis etmenin mümkün olacağı bir tür “ışık perdesi” olacaktır.

Aydınlatmalı imar alanı

Mutfakta alçıpan tavan tasarımında üç boyutlu çizimlerin kullanılması onu gerçek bir şaheser yapacaktır. Aynı zamanda, bunları bağımsız olarak yerine getirmek oldukça mümkündür. En çok beğendiğiniz deseni seçmeniz, sıvı kağıtla çizmeniz ve kurutmanız yeterli. İlerleyen zamanlarda alçı levhalar yer yer güçlendirilir ve renkleri alışılmış şekilde olur.

Alçıpan tavandaki resim

Mutfakta iki seviyeli alçıpan tavanlar

Tasarımın yürütülmesi sırasında iki seviye kullanılırsa, bu, uyumlu bir iç mekan elde etmek ve teknik sorunları çözmek için büyük fırsatlar sunar. Çıkıntılı parçalar sayesinde büyük iletişim unsurlarını gizlemek mümkün olacaktır.

Mutfakta iki seviyeli alçıpan tavan

Ayrıca, yüksekliğin farklı kısımlarını kullanırsanız, oda görsel olarak sadece daha hacimli olmaz, aynı zamanda iç mekan görevlerinin çözümüne de katkıda bulunur. Çoğu zaman, üst yapı elemanları mutfağın orta kısmında veya çalışma alanının üzerinde bulunur. Şekli büyük ölçüde genel tasarıma bağlıdır ve oldukça çeşitli olabilir. Mutfakta karton tavan için sık tasarım, oval ve dikdörtgen elemanların birleşimidir, diğer yandan, asma alçıpan tavanların ve elemanların bir kombinasyonunun olduğu bir tasarım kararı not edilebilir. Bu tür çözümler sayesinde iç mekan daha çeşitli hale gelir ve belirli bir “zevk” alır. Mutfak için asma tavan modelleri 

İki seviyeli bir tavanın şekli mutfağın iç kısmına bağlıdır.

Mutfakta çok seviyeli alçı tavanlar

Üç veya daha fazla seviyede bulunan alçıpan yapı elemanlarını kullanan tavanlara çok seviyeli denir. Bu tip tavan düzenlemesi mutfağın çok geniş olduğu, tavan yüksekliğinin 3 metre ve üzeri olduğu durumlarda kullanılır.

Mutfakta çok seviyeli alçıpan tavan

En alakalı şey, bu çözümün, tavan yüksekliğinin 4 metreden fazla olduğu eski inşaat daireleri için olacağıdır. Böyle bir odanın büyük olmadığı ve yüksekliğinin çok büyük olduğu göz önüne alındığında, dışarıdan orantısız görünüyor ve çok seviyeli alçıpan tavan yardımıyla mutfak orantılarını düzeltmek mümkün.

Yüksek tavanlı mutfağa uygun çok katlı tasarım

Bu tür tavanların yardımıyla ciddi yükseklik farklarını, tavandaki kusurları gizlemek, kutu ve kirişleri gizlemek de mümkündür.

Aydınlatma ile mutfakta alçıpan tavanlar

Renk şemaları doğru seçilirse, oda kökten değiştirilebilir, daha geniş olacaktır. Tavana monte spotlar için ana aydınlatma rolünü yerine getirme olasılığına bakabilirsiniz.

Aydınlatma ile mutfak alanını ayarlayabilirsiniz.

Kornişin duvara yapıştırılmasıyla düzenlenen, tavandan birkaç santimetre uzaklaşan, arkasına LED şeridin monte edildiği tavan korniş aydınlatmasından bahsetmeden geçemeyiz. Böyle bir arka ışığın gücünü ve rengini değiştirmek mümkündür.

Alçıpan tavan korniş aydınlatma

Mutfak için alçıpan tavan tasarımı

“İmarlamayı görsel olarak vurgulamak için, mutfak için iki seviyeli alçıpan tavanlar lehine bir seçim yapın – bölgelerin her birinin üzerinde belirli bir yükseklikte olmaları gerekir”

Alçıpan yapının tasarım sürecine başlamadan önce bazı teknik gereksinimlerin dikkate alınması gerekmektedir. Örneğin, çalışma alanında bulunan ekipmanın üzerine kanal yerleştirilmelidir. Armatürler de tavan ile alçıpan yapı arasındaki mesafeye göre yapılmalıdır.

Mutfak için alçıpan tavan çizimi örneği

Her şeyden önce, odanın boyutunu ve tavanın şeklini tahmin etmeniz gerekir. Bundan sonra, stil ve işlevsellik ile başlayarak, seviyelerin sayısı ve nasıl yerleştirileceği belirlenir.

Bir sonraki aşama, tavan yüzeyini bitirme rengini ve yöntemini seçmektir, o zaman bunun için hangi aydınlatma cihazlarının ve dekor elemanlarının kullanılacağını düşünmeniz gerekir.

Alçıpan tavanların şekli, sadece iç mekanın tarzını vurgulamayı değil, aynı zamanda mutfağın şeklinde görsel bir değişiklik elde etmeyi de sağlar.

 • Mutfak kare ise, odanın görsel olarak gerildiği dikdörtgen bir şekil kullanabilirsiniz. Odanın ortasında olabilir ve yardımı ile altında bir mutfak adası veya bir bar tezgahı bulunan tavanın bir bölümünü seçebilirsiniz.

Mutfakta alçı dikdörtgen tavan

 • Oda dar ve gerginse, kare bir alçıpan yapının yemek alanının üzerine yerleştirilmesi, odanın düzeltilmesine yardımcı olacak ve ayrıca bu bölgeye dikkat çekecektir.

Alçı tavan yardımıyla yemek odasının tahsisi

 • Mutfağın merkezine özel dikkat, oval şekilli bir tavan ile yapılmıştır.
 • Odanın yüksekliğini görsel olarak artırmak için “yüzer” bir tavan kullanılabilir, ana fark, alçıpan levhaların duvarların önüne sığmaması, ancak çevreleri boyunca lambalar olmasıdır.

Mutfakta “Yükselen” alçıpan tavan

Tavandaki çizimlerde kullanılan formların iç mekanlarda tekrarlanması ihtiyacını dikkate almak gerekir. Mobilya katı dikdörtgen çizgilere sahip olacaksa ve tavanda düzgün eğriler ve eğriler olacaksa, bu kombinasyon özensiz ve inorganik görünecektir.

İç mekanın bütünlüğü, duvarda bir tavan deseninin varlığını verecektir. Örneğin, çok ilginç bir çözüm, tavandan duvara düzgün bir şekilde akan dalgalı çizgilerdir. Çalışma alanının üzerinde yarım daire biçimli bir tavan kullanılıyorsa, örneğin yarım daire biçimli bir ada kullanılarak aşağıda tekrar edilebilir.

Tavan ve duvar arasında yumuşak geçiş

İmarlamayı görsel olarak vurgulamak için, mutfak için çok seviyeli alçıpan tavanlar lehine bir seçim yapın – bölgelerin her birinin üzerinde belirli bir yükseklikte olmalıdır. Efekti arttırmak için projektörleri bu seviyelerin sınırları boyunca düzenleyebilirsiniz.

Mutfakta çok seviyeli alçıpan tavan

Bununla birlikte, her şeyden önce, mutfakta işlevsel ihtiyaçlarından alçıpan yapıların oluşturulduğunu anlamak gerekir – kutu, ana iletişimin gizleneceği çalışma alanının üzerine yerleştirilmelidir. Tüm yapının inşası sırasında genellikle bir başlangıç ​​noktası rolü oynar. Bu bölge, yalnızca tavan seviyesinin düşürülmesiyle değil, aynı zamanda çalışma alanını uyumlu bir şekilde tamamlayan spot aydınlatmanın kullanılmasıyla da karakterize edilir.

Çalışma alanı aydınlatmasının organizasyonu

Genel tasarım kurallarına göre ihtiyacınız olan rengi seçin. Mutfakta alçıpan tavan tasarımı aşağıdaki noktaları dikkate almalıdır:

 • oda küçükse, açık renkleri tercih edin;
 • mutfak geniş bir alana sahipse, koyu doygun tonlarda harika görünecek;
  pastel tonların kullanılması rahatlık eklemenizi sağlar;
 • parlak ve sert renklerin kullanılması ruh halini ve refahı olumsuz yönde etkileyebilir.

Zıt renklerde alçıpan tavan dekorasyonu

boya seçimi

Alçıpan, boyanabilen, duvar kağıdı kaplanabilen, sıvanabilen vb. çok yönlü bir malzemedir. yüklemeden sonra.
Bina temizliğinin oldukça sık yapıldığı mutfaktan bahsettiğimizi düşünürsek, boyamayı tercih etmek gerekir. En çok tercih edilen boya çeşitlerini tanıyalım:

 • Su emülsiyonu – finansal açıdan en uygun fiyatlı. Kullanımı, tavanın parlaklığını elde etmeyi mümkün kılar, ancak boyanın rengi ve nemin kötü etkileri, tavanın oldukça sık yeniden boyanmasını gerekli kılar. Su bazlı boyaların avantajları arasında çok sayıda renk solüsyonunun bulunması da bilinmektedir.

İstenilen renkte su bazlı boyayı seçmek kolaydır

 • Suda dağılan boya, nem direncinde farklılık gösterir ve yıkanması zordur. Bu tavanı temizlemek için nemli bir bez kullanabilirsiniz;

Suda dağılan boya neme karşı dirençlidir

 • Akrilik veya lateks esaslı boyalar. Bu tür boyaların kullanılması, mutfakta buhara ve neme dayanıklı, yüzeyi kolayca yıkanabilen alçıpan tavan oluşumunu sağlar;

Akrilik boya ile boyanmış tavan yıkanabilir

 • Silikat boyalar ayrıca nem direncinde de farklılık gösterir, ayrıca kullanımları sırasında antiseptik olmadan yapabilirsiniz;
 • Akrilik veya silikat boyada bulunan en iyi özellikler, plastisitede farklılık gösteren, 2 mm’lik çatlakları kapatabilen ve güçlü bir koruyucu film oluşturabilen silikon boyalarda bulunur.

Silikat boya yoğun bir koruyucu film oluşturur

Renklerin iç mekan stiliyle nasıl birleştirileceğini hesaba katmak gerekir.

Küçük mutfaklar için alçıpan tavanlar

Odanın alanı küçükse, bu, tavanda alçıpan kullanımına müdahale etmeyecektir. Sadece mutfakta alçıpan tavanların tipini ve tasarımını doğru seçmek gerekir.

 • Mutfağın yüksekliği küçükse, tek seviyeli tavanlar tercih edilmelidir;
 • karmaşıklığı ve artan verimliliği için, özenle tasarlanmış bir aydınlatma şeması veya korniş arka aydınlatmalı bir varyant kullanabilirsiniz;

Etkili oluklu alçıpan tavan aydınlatması

 • tavanın renklendirilmesi sırasında açık renklerin kullanılması mutfakta görsel bir artış elde etmenizi sağlar;
 • ancak parlak dokuların kullanılması nedeniyle hacim görsel olarak artırılmıştır.

Parlak tavan mutfağa hacim katacak

Küçük bir tavan yüksekliği ve iki seviyeli bir tavan elde etme arzusu ile, ana seviyenin biraz altında bulunan geniş bir korniş ile geleneksel tek seviyeli bir tavanı desteklemek mümkündür.

Uzmanlardan ipuçları ve tavsiyeler

“Mutfak klasik tarzda yapılmışsa, mutfakta alçıpan tavanın bitirilmesi ve tasarımı da sınırlandırılmalıdır”

 • Tavan düşükse, çok katmanlı ve karmaşıklık kullanılmamalıdır.
 • Bu tür tavanlar için doğru seçilen ana şekil, mutfağın şeklinde ve boyutunda görsel bir değişiklik elde etmemizi sağlar: Bir dikdörtgen kullanmak, odayı kare, oval ve merkezine “çekmenizi” sağlar.

Yuvarlak şekilli mutfakta alçıpan tavan

 • Mutfakta tematik bölgelerin seçimi, uygun şekilde yerleştirilmiş aydınlatma ile sağlanır.
 • Mutfağa stil ve verimlilik kazandırmak, karanlıkta elde edilebilen özel bir efekt olan LED aydınlatmanın tanıtılmasıyla sağlanır.

Alçıpan LED tavan lambası

 • Mutfak klasik tarzda yapılmışsa, mutfaktaki alçıpan tavanın dekorasyonu ve tasarımı da sınırlandırılmalıdır, bu durumda mat renklerin tercih edilmesi önerilir.
 • Aydınlatma cihazlarının doğru kurulumuna ve onlar için gerekli parlaklığın yetkin bir şekilde belirlenmesine özellikle dikkat edilmelidir.

Tavan aydınlatmasını doğru bir şekilde kurmak çok önemlidir

çözüm

Alçıpan tavanların yardımıyla mutfakta yerleşim düzenlemesi sırasında, en ilginç fikirlerinizi gerçekleştirme ve kendi potansiyelinizi en üst düzeye çıkarma fırsatına sahipsiniz. Benzersiz tasarımların bileşimi, çeşitli şekil ve desenleri içerebilir: standart dikdörtgen veya kareden ovale. Tüm bunlar, alçıpan ile çalışmanın sadece çok kolay değil, aynı zamanda çeşitli etkilere karşı yüksek bir dirence sahip olması nedeniyle mümkündür. Bu nedenle, alçıpan tavanların dekorasyonundan sonra, en küçük mutfak bile, parlak bireysel tasarıma sahip bir odaya dönüştürülebilir.

elparsdekor.com


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219