Mutfak tavan modelleri

Mutfakta plaka tavanlar: kendi elleriyle yetkili kurulum. Mutfakta alçı tavan Artıları ve Eksileri

Mutfak tavan modelleri  tavanların avantajlarını ve dezavantajlarını düşünün, ayrıca mutfak odası için hangi formu seçmenin istendiği hakkında konuşalım.

kartonla kaplanmış sıvadan oluşan çevre dostu bir malzeme. Böyle bir tavanın montajı, odanın alanına ve görüntünün karmaşıklığına bağlı olarak 1-3 gün sürer. Ancak tavanlar mükemmel derecede pürüzsüz, güzel ve dayanıklıdır.

 • Kurulum deneyimli bir usta tarafından yapılmalıdır. Tasarımdaki herhangi bir hata, düzensiz çerçeve çatlaklara yol açacaktır.
 • Dikiş olmaması için temiz bir son kat boya gerektirir.
 • Yeni binalarda kurulum için hipinet tavanlar önerilmez. Hala büzülme veren ev, çerçevenin iskeletine ve çatlakların görünümüne yol açacaktır.

Bu nedenle, mutfak için alçıpandan yapılmış tavanlar mükemmel durumda. Ayrıca popüler gergi yapıları ile kombine edilebilirler. Modern stiller için, alçıpan kombine edildiğinde kombine tavanlar harikadır. Bu durumda, mobilya renginin altında gergi tavanın rengini seçerek renk paleti oyununu da düşünebilirsiniz veya çelişkili bir şekilde zıt hale getirebilirsiniz.

Alçıpan tavan çeşitleri

Hipinetin çatı tipleri, seviye sayısına göre farklılık gösterir:

Mutfak için bir alçıpan tavan tasarımı seçin.

Tavan şeklinin yardımıyla sadece iç mekanın stilini vurgulamakla kalmaz, aynı zamanda tüm odanın şeklini görsel olarak değiştirebilirsiniz Tavandaki tasarım için kullandığınız şekillerin mutlaka iç mekanda tekrarlanması gerektiğini unutmayın. Tavandaki kıvrımlı düz kıvrımlar ve katı dikdörtgen hatlara sahip mobilyalar gibi kombinasyon, son derece çekici ve çekici görünüyor. Tersine, yumuşak mobilyalar, yuvarlak şekiller varsa, tavanda minimalist bir stile uygun katı bir kare kontrast görünecektir.

İç mekanda bütünlüğü sağlamak için duvardaki tavan desenine devam edebilirsiniz. Örneğin, duvarın tüm hatlarına düzgün bir şekilde akan dalgalı çizgiler, benzersiz bir iç mekan yaratır. Mutfak çalışma alanının üzerindeki yarım daireyi, örneğin yarım daire şeklindeki bir ada kurarak tekrarlamak güzel olurdu. Aynı çubuk akışı, üzerine rafın kendisi gibi bir alçıpan kutu inşa ederseniz vurgulanabilir. Bu arada, bu durumda, tavandaki yerleşik veya hassas lambalar mükemmel aydınlatma sağladığından, lambalara para harcamanıza gerek kalmayacak.

boya seç

Alçı karton, boya olarak kullanılabilen evrensel bir malzeme olarak kabul edilir ve doku sıva, dekoratif modelleme ve hatta freskler ile temizlemek mümkündür.

Bu, daha sık temizlenmesi gereken mutfak olduğundan, en uygun seçenek boyamadır. Hangi boyaların en uygun olduğunu düşünün:

 • Havuz Emülsiyon Boyası en ekonomik seçenektir. Tavan parlak. Ancak kıyı işareti olduğu ve nemi sevmediği için sık sık yeniden boyamak gerekecektir. Bu seçimin en şüphesiz, geniş bir renk paleti seçimidir. Mutfak tavan modelleri 
 • Su geçirmez boya: neme dayanıklıdır, uzun süre çırpınmaz. Böyle bir tavan nemli bir bezle temizlenebilir. Ayrıca zengin bir renk paletine sahiptir.
 • Akrilik veya lateks taban üzerine boya, alçıpan tavan için mükemmel bir seçenektir. Tavandaki böyle bir boya sayesinde, buhar ve nemi çalan bir kaplama oluşturulur. Yüzey kolayca ıslanabilir.
 • Silikat bazlı boya da neme karşı dayanıklıdır. Ayrıca, böyle bir boya, antiseptik eklemek gerekli değildir.
 • Silikon boya, akrilik ve silikatın en iyilerini emmiştir. Plastik, 2 mm’ye kadar olan çatlakları kolayca örter ve formu koruyucu bir filme uyguladıktan sonra.

Önemli! Resimlerin ve iç tarzın kombinasyonuna dikkat edin. Bu nedenle, klasik stiller daha mat yüzeyleri tercih eder, bu nedenle renklendirme için yumuşak pastel tonların mat boyalarını seçmek daha iyidir. Ancak parlak tavan, mutfağın modern tasarımını mükemmel bir şekilde vurgulayacaktır.

Böylece, alçıpan tavanlar mutfağın içini önemli ölçüde değiştirebilir, şık, işlevsel ve güzel hale getirebilir.

Alçıpan tasarımları pratik, ucuz ve estetik olduğu için hemen hemen tüm modern iç mekanlarda bulunabilir. Herhangi bir tarzda çevreleyen bağımsız olarak oluşturulabilirler. İster klasik ister yüksek teknoloji olsun, formların çeşitliliği, odanın hamlığı olacak mutfakta alçıpan tavanın benzersiz tasarımını tasarlamayı mümkün kılar. Bu malzemenin özellikleri hakkında – makalemizde!

Mutfak için tavan çeşitleri

Alçıpan tavanlar, dekoratif veya pratik amaçlarla kurulan asma yapı tipine aittir. Ancak GLC’nin neme karşı düşük stabilitesi nedeniyle, bu göstergenin yeterince yüksek olduğu banyoya monte edilmesi önerilmez. Ancak mutfak için bu, yüzeyin eksikliklerini gizlemeye veya iletişimi gizlemeye yardımcı olacak mükemmel bir çözümdür.

Açıkçası, sadece bu nedenle değil, GLC ürünleri çok popüler. Gerçek şu ki, kıvırcık ve pürüzsüz bir dekor oluşturabileceğiniz çok plastik, dövülebilir bir malzemedir, karmaşık bir aydınlatma sistemine sahip bölmeleri mükemmel şekilde eşitler. Form, montaj yöntemi ve hedef temelinde, her biri daha fazla olması gereken üç tip alçıpan tavan vardır.

Tek seviyeli alçıpan tavanlar

Bu tür, iç mekanın bağımsız bir unsuru veya daha karmaşık tasarımların temeli olarak hizmet edebilecek en kolay seçenektir.

Mutfakta alçıpandan yapılmış tek seviyeli tavanlar, sıkıca sabitlenmiş, trim ve yerleşik aydınlatma armatürleri olan metal bir çerçeveden oluşur. Onarım işinde yeni başlayanlar bile bunu inşa edebilecekler, asıl şey tabanı sağlam bir şekilde sabitlemek.

GLC levhaları birbirine göre özelleştirilmiştir ve tüm derzler dikkatlice macunlanmıştır – mükemmel pürüzsüz kaplamanın etkisinin yaratılmasına yardımcı olur. Alçıpan ile asma yüksekliğinde ana bölme arasında, yerleşik aydınlatmanın genellikle gizlendiği bir boşluk oluşur.

Genel olarak, sadeliğine rağmen, tek katlı tavanlar oldukça şık görünüyor ve minimalist veya modern stille uyumlu bir şekilde sarkabiliyor. Tasarım yeteneklerini genişletmek için çiçeklerle, desenlerle “oynayabilir”, mat bir kaplama yapabilir, parlak veya duvar kağıdına yapıştırabilirsiniz.

Tek seviyeli alçıpan tavanların diğer çeşitlere göre bir takım avantajları vardır. Birincisi, Tohum Vakfı sayesinde bile türlerini kaybetmezler. İkincisi, özellikle küçük boyutlu mutfaklar için geçerli olan odanın yüksekliğini azaltmak yerine, orijinal bitişi görsel olarak hizalamanıza olanak tanır. Üçüncüsü, daha iyi katı yalıtım sağlayarak çok gürültülü komşulardan koruyacaktır. Basit tasarım için basit çözüm.

Çok seviyeli alçıpan tavanlar

Tek katmanlı bir yapının nasıl oluşturulacağını öğrendikten sonra, onu durdurabilir ve daha karmaşık bir görünüm için ikinci veya üçüncü bir katman (daha küçük boyutlu) “bağlayabilirsiniz”. İkinci seçenek, GLC’nin çok seviyeli tavanlarına atıfta bulunur ve Yaratıcıda biraz beceri gerektirir.

Aşağıdaki alçıpan seviyeleri sadece doğrudan değil, aynı zamanda bir çerçeve ve özel figürlü levhaların kullanılması gereken kavisli şekiller de olabilir. Aynı zamanda, mutfağa ziyaretçi vermemek, mekanı deforme etmemek için her seviyeyi dikkatlice düşünmek gerekir. İstenen etkiye bağlı olarak, yalnızca üçü olan belirli bir çok seviyeli tavan türü seçilir:

1. Çerçeve. Bu, odanın tüm çevresine yerleştirilmiş basamaklı bir kutu türüdür. Odanın merkezi en yüksek nokta olur, bu nedenle daha geniş görünür. Düzeyler simetrik veya asimetrik olabilir, bu da uzaysal geometriyi tamamen değiştirir. Baskı, spot aydınlatma ile geliştirilmiştir.

2. Çapraz tasarımlar. Mutfağı iki bölüme ayırmaya yardımcı olur, bunlardan birini görsel olarak vurgular. Bu, şu şekilde yapılır: bölümün bölümü, bir tarafında çıkıntılı bir parça bulunan ve diğer tarafında olmayan açıdan köşeye geçer. Sonuç olarak, farklı seviyelerdedirler. Daha büyük bir etki için renkler veya kaplama türleri ile denemeler yapabilirsiniz.

3. Bölge görünümü. Aynı anda birkaç bölgeyi birleştiren odalar için uygundur. Bir yemek odası ve bir oturma odası ile birleştirilmiş mutfaklar için geçerlidir. İkinci seviyeyi üzerine istediğiniz şekilde inşa ederek odanın herhangi bir bölümünü seçebilirsiniz. Bir raf veya yemek masası bulunan çubuğun üzerindeki böyle bir tavan, bu bölümü ek olarak aydınlatacak şekilde şık görünecek.

Bu nedenle, montaj işinin karmaşıklığı ile birlikte, alçıpandan yapılmış çok seviyeli tavanların işlevleri de karmaşıktır. Yardımı ile mutfağın boyutunu görsel olarak değiştirebilir, daha hacimli hale getirebilir, belirli fonksiyonel parçaları vurgulayabilirsiniz. Ama asıl mesele – iç mekanınız daha çeşitli ve benzersiz olacak.

Alçıpan Tavanlar

Bu tür tavanlara, tasarımcıların karmaşık fikirlerinin uygulanması için birkaç türü aynı anda hizalayabildikleri için birleşik modeller bile denir. Bu sadece pürüzsüz eğriler ve net şeritler değil, mutfağın merkezi nesnesini oluşturan karmaşık figürlerdir. “Topun kuralı” benzersiz fikirlerinden bu yana, burada pratik olarak net bir sınıflandırma yoktur. Ancak, birleşik tasarımların yeteneklerini göstermesinin ana nedenlerini vurgulamaya çalışacağız.

– Tuval üzerindeki çizim gibi, alçıpan figürler bağımsız bir tasarım öğesiyle konuşan tek seviyeli bir tavanda “büyür”. İç mekan konseptine bağlı olarak çiçekler, hatta canlıların silüetleri olabilir. “Görüntüyü” daha güçlü ortaya çıkarmak için kenarlarda vurgulanır.

– Modern tarz için popüler motif: soyut desenler mutfağı gizem ve benzersiz kılar. Örneğin, spiral şeklinde deforme olmuş bir yapı oluşturabilir ve boyama yaparken birkaç ton uygulayabilirsiniz.

– Mutfak UFO’larında kaldırma etkisi, tabana özel bir şekilde tutturulmuş trim manşonları ve metal pimler kullanılarak elde edilebilir. Alçıpan konstrüksiyon tavan yüzeyi ile temas halinde değil de havaya yükseliyormuş gibi bir his yaratılır.

Alçıpan tavanın şeklini belirlemek bunlardan biridir. Ancak tüm dekoratif potansiyeli tam olarak ortaya çıkarmak için aydınlatma sistemini de düşünmek gerekir.

Tavanların arka ışığı için iki seçenek vardır:

1. Açık tip, lambalar deliğe monte edildiğinde veya asıldığında, üst düzeneğin ayrı parçasını oluştururlar.

2. Lambalar, alçıpan levhalar ile orijinal yüzey arasındaki özel nişlere gizlendiğinde gizli tip. Bu, göze çarpmayan yumuşak bir ışığın yanı sıra yükseltilmiş bir tasarımın etkisini yaratan daha popüler bir seçenektir.

En ilginç olanı, lambaları seçerken başlar, çünkü menzilleri ve fırsatları yeterince geniştir.

– Yer. Asma tavanlara yönelik en yaygın lamba türü. Daha pahalı olmalarına rağmen ışığın yönünü kontrol etme işlevine sahip modeller var.

– LED şeritler. Yeterince ortaya çıkan nişlere monte edilmiştir. Özel bir kontrolör kullanarak aydınlatmanın gücünü ve yoğunluğunu kontrol edebilirsiniz. Bu türün avantajı, ısıyı ayırt etmedikleri için aletlerin göreceli güvenliğindedir. İç mekandaki atmosferi iyileştirmek için çok renkli bir arka ışık satın alabilirsiniz.

– Neon. Esneklik nedeniyle kavisli bir şekil alabilen, olağandışı hafif GLC’nin figürlerini sorunsuz bir şekilde özetleyen bir neon tüp.

– Avize. Kurulumu ile birlikte, muhtemelen herhangi bir sahibi bulunan olağan aydınlatma türü. Alçıpan tavanlar için aynı prensip kullanılır. Aynı zamanda avizeler genellikle topluluğun ortasına yerleştirilerek diğer aydınlatma seçenekleriyle birleştirilir.

Mutfak için en iyi alçıpan tavan aydınlatmasını seçerken, pratik görevlerin çözümünün dekoratiften daha önemli olduğunu unutmayın. Çoğu zaman tatilde geçirdiğimiz oturma odasının aksine, bu alanda yemek pişirme sırasında rahatsızlık yaratmadan çalışma alanının mümkün olduğunca yüksek olması önemlidir. Işığın gücünü ayarlayabilme özelliği oldukça kullanışlı bir özelliktir.

Küçük mutfak sahipleri, muhtemelen bu alanın minimum sayıda eşya ile yapılması, minimal dekorla dekore edilmesi ve açık renklerde “boyalı” olması gerektiğini biliyorlar. Ancak tavanın tasarımı aynı zamanda sayaçları da alabilir veya tam tersi – tasarruf edin.

Tabii ki, alçak tavanlı odalar için, yüzeylerine ek öğeler yerleştirmeniz önerilmez. Ama ya mükemmel değilse? Tek seviyeli alçıpan tavanlar, tüm problemler için mükemmel bir çözümdür.

Dekorasyon için, duvarların birkaç tonu olan parlak tonların seçilmesi önerilir. Tavan sınırları oluşturan, onu ve mutfağı küçülten çizimlerden, desenlerden veya çizgilerden kaçının. “Daha az, daha iyi” ilkesiyle hareket ederek, GLC kurulumlarının tüm avantajlarını kullanabilir ve iç mekanı dönüştürebilirsiniz. Alçıpan tavanlar, mutfak için mükemmel bir çözümdür, bu da yüzey kusurlarını gizlemeye veya odanın tasarımcısının haysiyetine dönüşmesine izin verir. Bazıları inşaat seçeneklerinin çeşitliliği karşısında şaşırabilir, ancak aslında daha da fazlası var. Bunun kanıtı ve ek bir ilham kaynağı: fotoğraf seçimimiz. Mutlu seyirler!

Alçıpan mutfak tipi tavan, mükemmel malzeme kalitesi, çevre dostu olması, neme ve yangına karşı dayanıklılığı, hafifliği ve esnekliği nedeniyle mutfak tavanını kaplamak için en iyi çözüm olacaktır.

Mutfakta alçı tavanın artıları ve eksileri

Mutfakta alçıpan tavanlar büyük potansiyele ve birçok avantaja sahiptir:

 • İletişimi gizleyebilir veya gizleyebilirsiniz: kablolama ve borular;
 • Tavanın kusurları ve düzensizlikleri de görünmeyecektir;
 • Bu, mutfak alanını bölgelere ayırmanın harika bir yoludur, çalışma ve yemek yeme, özellikle ilgili tavan imarları ve stüdyo daireler;
 • Mutfağınızın iç kısmında vurgu olabilecek herhangi bir tavan tasarımı ile karşılaşabilirsiniz;
 • Alçıpan levhaları monte ederken, derin yalıtımlı ve yalıtımlı da olabilir;
 • Mutfak aydınlatmasını yeniden üretebilirsiniz: aydınlatma için nişler oluşturun, çalışma alanına kurun ve şimdi moda olduğu gibi yemek masasının üzerine bir avize asın;
 • Alçı levhalar oldukça dayanıklıdır, bu nedenle tavan veya duvarların hareketi nedeniyle tavan tasarımı çılgın olmayacaktır.

Alçıpan tavanın dezavantajları:

 • Ne yazık ki, en az 7 cm yükseklik kaybedersiniz, bu da bu tip bitişin sığmayacağı anlamına gelir;
 • Ek olarak, asma alçı tavanın (özellikle iki seviyeli ve karmaşık bir tasarıma sahip) kendi ellerinizle montajı, zamanın yanı sıra araçların, ortak yardımlarının ve kuvvetlerin varlığını da gerektirir;
 • Zamanla, çatı eğilebilir, derzlerde çatlayabilir.

Tasarım hakkında düşünün

Alçıpan iki seviyeli tavanların oluşturulacağı doğru tasarımı seçmek için aşağıdaki kriterleri tahmin etmeniz gerekir:

 • Oda konfigürasyonu ve boyutları;
 • Genel iç çözümde izin verilen bitirme yolları;
 • Renk ve doku;
 • Kullanılan aydınlatma cihazları;
 • Uygulanan dekoratif eklemeler.
 1. Mutfak alanında, pişirme yüzeyli bir huff kullanılmalıdır. Bu cihaz için gerekli olan hava kanalı, bu kısımda azalan tavanın altına daha iyi gizlenmiştir.
 2. Orta kısmı aynı seviyede bırakarak tavanın tüm çevresini düşürebilirsiniz. Bu seçenek simetriyi takdir edenler için uygundur: nokta lambalar için yüksekliği azalan elemanlar kullanılabilir. Bu tür aydınlatma cihazları, mutfak alanını imar etmek kolaydır.
 3. Olumlu bir etki yaratmak için mutfağa arka ışık eklenebilir.
 4. Renge gelince, asma yapılar için sessiz, pastel tonları seçmek daha iyidir. Ve parlak dokuların kullanılması, odanın daha geniş olmasına yardımcı olacaktır.

Mutfakta alçıpandan asma tavan çeşitli şekillerde yapılabilir. Bu, tek seviyeli bir düz tasarım olabilir, sıradan tavandan farklı değildir. Böyle geleneksel bir tasarım, herhangi bir iç mekana sığacaktır.

Alçıpan tavanların mutfak ve oturma odası için avantajları şunlardır:

 • onların yardımıyla beton zeminlerin düzensizliklerini gizleme ve kabloları, boruları ve diğer iletişimleri gizleme fırsatı vardır;
 • ek ısı ve ses yalıtımı sağlar;
 • malzemenin işlenmesi, montajı ve kendi işletimi kolaydır;
 • alçıpan levhalar, dayanıklıdırlar, mekanik hasar için raflar, refrakter ve neme dayanıklı çeşitler vardır;
 • bu tür tavanlar, birkaç seviye ve odanın karşılık gelen imarını oluşturmayı mümkün kılar;
 • softboard, ahşap, poliüretan, lamine sunta ve diğerleri gibi birçok doğal kaplama malzemesinden daha ucuzdur.

Bitirme işi sihirbazları, alçıpan tavanların dezavantajlarını belirler:

 • onları gizlemek için dikkatli bir şekilde bitirilmesi gereken yapraklar arasında tohumlar kalır;
 • alçıpan çerçeveleme deneyimli bir uzman tarafından yapılmalıdır, çünkü en ufak düzensizliklerde çatlaklar ve diğer kusurlar meydana gelebilir;
 • yeni binalarda, bina hala oturduğundan ve duvarların deformasyonu alçıpan çerçevenin tahrip olmasına neden olabileceğinden, böyle bir bitişin uygulanması önerilmez.

Nasıl seçilir

PLANLAMA Alçıpan tavanın modeli, yalnızca sahiplerin olağandışı yemyeşil bir figür yapma arzusuna veya çerçevenin karmaşık kurulum olasılığına bağlı değildir. Odanın büyüklüğü önemli bir rol oynar. 10 metrekareden fazla olmayan küçük bir mutfak alanında. m. Ortak alandan çalışmaya doğrudan geçişi olan bir seçenek bile çok seviyeli bir düzen oluşturmayın. Küçük boyutlu kentsel apartman dairelerinde, özellikle Kruşçev’de 2.2-2.4 m’lik binaların yüksekliği, birkaç seviyeli büyük çerçeveler için uygun değildir. Bu tür tesislerde, üst üste binmelerin düzensizliklerini gizleyen, tamamlayıcı bir ses ve ısı yalıtımı sağlayacak en basit tek katmanlı modeli yapmak daha iyidir.

12-15 metrekare alana sahip mutfak odaları. m. Veya daha geniş, fantezi göstermenize ve iki katmanlı tavanlar yapmanıza izin verir. Mutfakta yapılan en popüler seçenekler bölgesel, köşegen, çerçevedir. İlk olay, tezgah ve tüm çalışma alanı yan duvarda buluşuyorsa geçerlidir. İkinci ve üçüncü seçenekler ada ocak için iyidir ve yemek pişirmek için pişirme alanı odasının ortasında bulunur.

Büyük boyutlu bir oturma odası için hiçbir şey karmaşık, yüksek, soyut veya desenli bir tavan projesinin oluşturulmasını engellemez. Ancak, kavisli çerçevelerin kurulumunu ve ek aydınlatmayı içeren odadaki böyle bir onarımın özellikle profesyonel gerektirdiği unutulmamalıdır. Bu nedenle, çalışırken uyum sağlamayan deneyimli uzmanların yardımını kullanmak daha iyidir.

Nasıl yapılır

Oturma odasında, normal bir alçıpan sınıfı, gri levhalarını kullanabilirsiniz ve mutfak için neme dayanıklı, yeşil olacaktır. Her durumda, çerçeveyi monte etmek için, bir dübel delici ile dayanıklı vidalarla beton tabana tutturulmuş sert metal profillere ihtiyaç vardır. Çerçeve, alçıpan levhaların ve kaplama malzemelerinin ağırlığına dayanacak şekilde kesinlikle yatay bir seviyede kurulur. Standart boyutlar için genellikle birkaç çapraz köprü kurulur.

elparsdekor.com


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219