Mutfakta alçıpan tavan tasarımı +60 tasarım fotoğrafları

Güzel alçıpan tavanlar herhangi bir iç mekanı iyileştirebilir.mutfak asma tavan Bu nedenle, gittikçe daha fazla sahip, bu oturma odası dekorasyon yöntemini tercih ediyor. Ayrıca alçıpandan ve mutfakta şık ve aynı zamanda kullanışlı bir tavan yapabilirsiniz. Bunu yapmak için, sahiplerin görünüşte en uygun yapı tipini, montaj detaylarını seçmeleri gerekecektir.

asma tavan mutfak
,
mutfak asma tavan
,
mutfak asma tavan fiyatları,

Yetkin bir yüzey oluşturmada önemli bir faktör, kaplama panelleri için armatür seçimidir: alçıpan ile çalışmak için kullanılan birçok kaplama türü vardır. Ayrıca, takılan lambaların tipine ve özel lambaların takılmasına ilişkin kurallara özel dikkat gösterilmelidir. Mevcut alçıpan tavan tiplerinin ayrıntılı açıklamalarını kullanarak, kurulumlarının özelliklerini ve belirli bir odada üretimlerine ne kadar izin verdiklerini dikkate alarak, herhangi bir mutfağın şık bir iç tasarımını kolayca oluşturabilirsiniz.

Mutfakta alçıpan tavan: artıları ve eksileri

Birçok mal sahibi arasında mutfakta montaj için alçıpan tavan seçimini etkileyen önemli avantajlardan biri malzemenin ucuzluğudur. Ancak karmaşık yapıların montajı ile bu bitirme işleminin maliyeti biraz artabilir. Ancak alçıpan tavanların tartışılmaz avantajları şunları içerir:

 1. Düz olmayan tavanları tesviye etme kolaylığı (tabakaların altında küçük düzensizlikleri ve paneller arasındaki belirgin derzleri gizler).
 2. Kablolama tasarımı altında konum kolaylığı (herhangi bir sayıda lambanın bağlantı kolaylığı, mutfaktaki diğer nesnelerle bağlantı kolaylığı sağlar).
 3. Yüksek montaj ve demontaj hızı.
 4. Çeşitli üretim seçenekleri (tasarıma ve şekle bağlı olarak).
 5. Tavan lambaları seçmenin rahatlığı (alçıpan konstrüksiyonun arka planına karşı, herhangi bir aydınlatma uygun olacaktır).
asma tavan mutfak , mutfak asma tavan , mutfak asma tavan fiyatları,
asma tavan mutfak , mutfak asma tavan , mutfak asma tavan fiyatları,

Dezavantajları düşük nem direncini içerir. Donanımlı mutfakta yüksek kaliteli bir davlumbaz takılmalıdır. Ayrıca bu odaya kurulum için neme dayanıklı levhalar seçmek daha iyidir.

Hala küçülen yeni binalarda alçıpan tavanlar tavsiye edilmez: en ufak bir yer değiştirme nedeniyle levhalar deforme olabilir.

Çeşitli tasarım türleri

Sahiplerin, alçı tavanın en iyi versiyonunu seçmelerine yardımcı olmak için farklı yapı türlerinin özelliklerini incelemelerine yardımcı olunacaktır:

Alçıpanın askılara sabitlenmesi için temel profillerin kurulmasını içerir. Böylece, GKL’nin kendisi ile iletişimi gizleyebileceğiniz tavan yüzeyi arasında oldukça büyük bir boş alan oluşur.

Montaj klipsleri için süspansiyon olmadığında bu tip yapı arasındaki fark: profiller doğrudan ahşap zemin ve tavan panellerine tutturulur. Bu özellik, minimum tavan tavanı sağlar ve küçük mutfaklarda uygulama için idealdir.

Havalandırma ve asma yapılarını kendileri birleştirirler (gergi kumaşıyla birlikte de kullanılabilirler). Çok seviyeli sert bir yapı oluşturmanıza olanak sağlar. Bu kurulumla farklı yapı türlerinin düzenlenmesi herhangi biri olabilir. Örneğin, asma kısım tavanın çevresine monte edilir ve etek doğrudan ortaya çıkan çerçevenin ortasına yerleştirilir.


Tavan seviyeleri ve özellikleri

Alçıpan ile çalışmanın basitliğinden dolayı birkaç farklı seviyede tavan yapmak mümkündür. Dikilecek yapı için seviye sayısını seçmeden önce aşağıdaki nüanslara dikkat edin:

 1. Tavan yüksekliği: 2,7 metre yüksekliğindeki tek ve düz yapılar en iyi çözüm olacaktır; Karmaşık çok aşamalı bir yapının montajı, mutfağı görsel olarak azaltır.
 2. Belirli bir tasarımın maliyeti: Sahipler kendi elleriyle tek seviyeli bir tavan kurabilirlerse, karmaşık yapıların montajı uzmanların katılımını ve yüksek finansal maliyetleri gerektirecektir.
 3. Mutfak stili: Minimalist bir iç mekanda, her türlü tasarım uygun olacaktır, ancak odanın çok sayıda dekora sahip karmaşık tasarımı, farklı yüzeyler en basit tasarımları iki veya iki seviyede tamamlamak için daha iyidir.

Mutfakta kullanılan neme dayanıklı alçı levha levhalar, herhangi bir özel yapıyı birleştirme yeteneğini etkilemez: herhangi bir tavan oluşturmak için uygundurlar.

Bir seviye

Tek seviyeli yapılar en kolay ve en ucuz seçeneklerdir. Tavan yüzeyini hızlı bir şekilde düzeltmenize izin verir. Basit mutfak tasarım stillerine mükemmel uyum: çatı katı, Provence, klasik ve modern. Ayrıca yüksek teknoloji veya art deco iç mekanı uyumlu bir şekilde tamamlar. Asılabilen veya dikilebilen askı yapısı. Tek seviyeli tasarımlar, asma avizelerin, asılı veya baş üstü avizelerin kolay montajı için uygundur. Genellikle boya ile boyanırlar, ancak bazı sahipler alçı kalıplama (veya düşük maliyetli köpük dekor) ile tek seviyeli tavanlar tasarlamayı tercih eder. Doğru, bu tasarıma yalnızca güçlü bir davlumbazlı mutfaklarda izin verilir. Aksi takdirde, seçilen dekor üzerinde sürekli olarak toz ve yağ birikecek ve yakında değiştirilecektir.


Dubleks

İki seviyeli alçı tavanlar, zemin alanında görsel bir azalmayı önlemek için genellikle geniş mutfaklara monte edilir. Tabanı (seviye 1) alçıpandan monte edilebilir, daha sıklıkla ana tavan taban olarak seçilir. İkinci seviye alan olarak 1’den daha küçüktür ve basit bir şekle sahip olabilir ve düşünülebilir. Bu tür bir yapının ana avantajları basit uygulama, erişilebilirlik ve çekici orijinal görünümdür. Bu yapıların en popüler çeşitleri şunlardır:

İkinci seviye, çevre etrafındaki çatı yüzeyini çerçeveler.

İkinci seviye, çatının yarısını veya daha küçük bir bölümünü kaplar ve tabanı (ana açıdan uzak olan) dalga şeklinde olan bir üçgendir.

Bu yapılarda ikinci kat genellikle tavanın 1 / 3’üne kurulur ve spot ışıklarla tamamlanır. Pişirme veya yemek alanını vurgulamanıza olanak tanır.


Çok seviyeli

Çok seviyeli alçı yapılar, karmaşık projelere göre yapılır ve birçok göz alıcı unsur içerir. Seviye kalınlığı, yüzeyin farklı kısımlarına göre değişebilir. Örneğin, tavanın çevresine küçük bir “kaide” yapılır ve ortasına çok seviyeli bir tasarım nesnesi (çiçek, yıldız) monte edilir. Dekoratif tavanlar çok sıradışı ve güzel. İçlerinde, alt katman herhangi bir nesne şeklinde delikler içerir. Bu deliklerden önceki seviyeler görülebilir. Çok seviyeli tavanların alışılmadık görünümüne ve özel çekiciliğine rağmen, tüm mutfaklarda yapılamazlar. Standart dışı tasarıma sahip odalar için uygun değildir. Bunları ve küçük bir mutfak alanıyla seçmemelisiniz: çok seviyeli tasarımlar odayı görsel olarak azaltacak ve iç görünümünü bozacaktır.


Tavan kaplaması: Hangi boyayı seçmeli

Alçıpan konstrüksiyon montajı yapıldıktan sonra dikişler, macun ve yüzey tesviye edilir. Alçıtaşı için renklendirici bileşikler olarak, bu tür boyaları kullanabilirsiniz:

Hoş olmayan bir kokusu yoktur, kullanımı kolaydır ve çabuk kurur. Düşük bir maliyetle geniş bir renk paletinde satılmaktadır. Ancak buharın sürekli etkisinden dolayı çekiciliğini kaybedebilir.

Sudan daha uzun ömürlüdür, ancak daha az zengin bir panosu vardır. Ayrıca ucuz kombinasyonlara da bakın.

 • Akrilik ve lateks tabanlı.

Sadece uzun sürmeyen, aynı zamanda tüm çalışma süresi boyunca görünümünü değiştirmeyen (solmayan, solmayan) dayanıklı boya. Doğru, bu araçların oldukça yüksek bir fiyatı var.

Pahalı silikat boyalar neme karşı çok dayanıklıdır, uzun süre hizmet eder. Ancak bileşim nedeniyle, bileşim kuruduktan sonra uzun süre yıpranacak hoş olmayan bir kokuya sahiptirler.

Boya pahalıdır, güvenilirdir, solmaya ve neme dayanıklıdır. Silikat bileşiklere göre daha fazla esnekliğe sahiptir. Kötü kokun yok.

ışık

Mutfaklar için maksimum perdeli basit lambaların seçilmesi önerilir. Bakımı kolay olacak ve iç mekanı göze çarpmadan tamamlayabilecektir. Dikdörtgen, kare veya dairesel üst avizeler, basit gölgeli asma avizeler (yarım küre şeklinde, diğer geometrik şekiller) ana ışık için uygundur. Ek bir aydınlatma olarak, tavan lambaları için spot ışıkları seçmek daha iyidir. Aynı zamanda modern mutfaklarda ve LED aydınlatmada çok popülerdir, bu da yüzer alçı tavanların yapılmasını sağlar. Alt seviyelerin içine (dış kenarın yakınında), kaide ve diğer seviyelerin derinliğini görsel olarak artıran arka ışık monte edilmiştir. Aynı zamanda, LED lambalar herhangi bir şekilde çok seviyeli yapılara yerleştirilebilir: tüm nesnelerin etrafına, çevre boyunca, desenlerin ayrı bölümlerinde. Bu tür bir aydınlatma nedeniyle, alışılmadık bir imar mümkündür: örneğin, yemek alanını şartlı olarak yemek alanından ayırmak veya mutfağın kendisini oturma odasından veya yemek odasından ayırmak (stüdyo dairelerde).


Küçük mutfaklarda alçıpan tavan tasarımının özellikleri Kruşçev

Daha önce detaylı bir proje hazırlamış olan Kruşçev mutfağında uygun bir çok seviyeli alçı tavan yapmak çok kolaydır. Ek olarak, seçilen seçeneğin fizibilitesini değerlendirmek, iç mekanın üç boyutlu algısını tanımaya yardımcı olacaktır. Seçimde, stilde ve en önemlisi, alçıpan Kruşçev’de mutfağı düzgün bir şekilde bitirmek için yanılmamak için şu basit kurallara uymanız gerekir:

 1. Sadece bir veya iki katmanlı çatı kurmak için (çok katmanlı “masif” analoglar küçük bir mutfak yapacaktır).
 2. Tavanın “derinliğini” aydınlatma ile işaretleyin (tavanda ilave bir görsel artışla pişirme veya yemek alanını doğru şekilde aydınlatmak için uygun maliyetli bir çözüm).
 3. Alçıpanı açık renklerle boyayın (sıcak pastel renkli lekeler mümkündür, ancak alanın görsel olarak kısalmasını önlemek için kontrast geçişlerinden kaçınılmalıdır).

Mutfakta Kruşçev alçı, dekor ve baget kullanmamalıydı. Sadece iç kısmı aşırı yükleyecektir.

asma tavan mutfak , mutfak asma tavan , mutfak asma tavan fiyatları,

sonuç

Ucuz ve modaya uygun alçıpan tavanlar, sadece oturma odalarında değil mutfaklarda da uygun malzeme seçimi ile kurulabilir. Tasarım odaları için, herhangi bir incelik ve herhangi bir stil özelliği olan tasarımlar yapabilirsiniz. Ancak bitmiş tavan dekorasyonu, iç mekanın seçilen tarzına tam olarak uymalı ve uyumlu bir ek olarak genel tasarımı aşırı yüklememelidir. Germe tavanların aksine, alçıpan benzerleri gerektiği gibi yeniden boyanabilir, ancak bitmiş yapı uzun yıllar dayanabilecek aşınmaya dayanıklı bir kaplama ile de boyanabilir. Mutfak, armatürler ve armatürler için en uygun alçı tavanı seçme konusunda yukarıdaki ipuçlarını ve önerileri kullanarak, Kruşçev’deki küçük bir mutfağın bile şık bir şekilde yeniden yapımını kolayca yapabilirsiniz.


elparsdekor.com


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219