Orkide bakımı için basit adımlar

Orkidelerinizin bakımı tüm yıl boyunca eviniz için çarpıcı bitkiler anlamına gelir.

Birçok insan orkide dünyasına dalmaktan heyecan duyuyor, ancak genellikle göz korkutucu bakım yöntemlerinin fısıltılarıyla biraz ertelendi. Korkma! İhtiyaç duyduklarını anladıktan sonra büyümeleri kolay olduğundan orkidelere nasıl bakılacağını öğrenmek kolaydır. 

Orkide BAKIMI ve çoğaltılması
,
Orkide BAKIMI SARIMSAK
,
Yazın orkide bakımı
,
Yazın orkide Bakımı
,
Orkide BAKIMI SARIMSAK
,
Beyaz orkide bakımı
,
Orkide yaprak bakımı
,
Kokulu orkide bakımı
,

Dikkat edilmesi gereken ilk şey, orkidelerin normal saksı bitkileri gibi olmadığıdır. Kir içinde büyümezler! Orkide ağaçların kabuğuna asılır ve orman zeminlerinin topraklarında doğarlar.

İyi haber, orkide bakımı için birkaç ipucu var ve zor değil. Bu bitkiler çarpıcı görünüyor ve aylarca çiçek açan ve iyi bakılırsa sonsuza kadar yaşayabilen mükemmel ev bitkileri için yapıyorlar.

Orkidelere nasıl bakılacağı hakkında hatırlanması gereken ana şeyler

  • Orkide gerçekten sadece haftada bir kez sulanmalı
  • Doğuya veya batıya bakan parlak bir pencere üzerinde en mutlular
  • Haftalık gübre beslemesi ile mükemmel olacaklar
  • Çiçek açtıktan sonra büyüdükçe onları sakla

Orkide bakımı nasıl yapılır

880’den fazla farklı orkide türü vardır, onları en büyük ve en çeşitli çiçekli bitki aileleri yapar. Orkide ailesinin ne kadar çeşitli olduğu göz önüne alındığında, herkes için geçerli olan bir dizi bakım kuralını kilitlemek zordur. Bu kısmen, onları hayatta tutmada zorluklar konusunda bu kadar korkunç bir damgalamaya sahipler.

Çoğu durumda, fidanlıklarda veya çiçekçilerde bulacağınız orkide türü, benzersiz bir renk, koku ve bakım kolaylığı için farklı türleri geçerek oluşturulan melezlerdir. Bu, orkidelere nasıl bakacağınızı öğrenmeyi çok daha kolay hale getirir! Modern orkide melezi, büyümesi kolay ve harika görünen, ödüllendirici bir ev bitkisidir.

Optimal büyüme ortamları 

Orkide, bol su veya tam kuruluk zamanlarının yaygın ve seyrek olduğu ormanlarda doğdukları için nispeten esnektir. Sonuç olarak, psödobulb adı verilen kalın gövdeleri, suyun uzun süre depolanmasına izin verir. 

Modern orkidenin adapte olduğu tipik bir ev ortamını düşündüğünüzde bu gerçeği dikkate almanız gerekir. Orkide hala ışık, su, hava hareketi ve ideal bir sıcaklık gerektirir, ancak en iyi dengeyi bulmak için ortamınıza bağlı olarak bazı deneyler yapmanız gerekir.

En iyi orkide durumu sağlıklı drenaj ve iyi hava akışı sağlar. Orkidelerin kir içinde büyümediğini unutmayın, bu nedenle orkide türüne ve yetişme koşullarına uyan özel ortamlara ihtiyaç duyarlar. Açık, havadar ve doğru miktarda nem sağlayabilen bir karışım seçin. 

Saksılarda orkide bakımı nasıl

Açıkçası, orkide vahşi doğada saksıda yetişmiyor. Bir tencere ortamı kesinlikle insan rahatlığı için ve bitki için garip, ama kötü değil! Orkide kökleri özgür olmayı sever ve saksı dışında büyüyen onlarla ilgili bir sorun yoktur. Bir pot aslında kökler için nemi tutmaya yardımcı olacaktır, bu da sağlıklı bir orkide oluşturur.

Yaprak büyümesinin, orkide söz konusu olduğunda, bir bitkinin sağlık seviyelerini belirlemenin mükemmel bir yolu olduğu durumlarda, kök büyümesinden daha fazla şey öğreneceksiniz. Orkidelerinizi saksıda tutmayı planlıyorsanız, sadece kökleri boğmadığınızdan emin olmanız gerekir. 

Orkidelere nasıl bakılacağını öğrenirken iyi bir nem dengesi önemlidir, bu yüzden açık orkide saksıları çok popüler bir seçimdir. Bu, köklerde neler olduğunu görmeyi çok daha kolay hale getirir. Orkide kökleri, ışığın içinden geçebileceği için açık bir tencereye yardımcı olan fotosentez yapar. 

Orkideleriniz için en iyi saksı köklere rahatça uyan bir bitki ve tesisinizi kurarken destek sağlayacak bir kazık olacaktır. Orkide, küçük bir tencerenin güvenli ortamını tercih eder, bu nedenle kabın artık kökleri tutmadığı bir noktaya gelene kadar saksıdan kaçının. Şeffaf plastik bir tencere bir kez daha bunu kolaylaştıracaktır. Plastik kapların temizlenmesi ve dezenfeksiyonu da çok daha kolaydır, çünkü orkide virüslere ve hastalıklara karşı çok hassastır.  

Bir orkide saksı

Bu süreç aslında olduğundan daha korkutucu geliyor, bize güvenin. Bir orkide saksılamak çok kolaydır! Bir öncekinden bir veya iki inç daha büyük olan yeni bir kap seçin ve saksı karışımınızı kaynar suyla bir kaseye koyun. Suyu oda sıcaklığına soğumaya bırakın, sonra boşaltın.

Bitkinizin köklerini nazikçe yıkayın ve kahverengi veya çürüyen olanları kesin. Orkide, ortamın tepesinde olacak şekilde yerleştirin ve kısımlarını kökler arasında itin. Buradan, bazı yeni kökler görene kadar orkide bir hafta boyunca buğulanır.

Sıkça Sorulan Sorular

Ne sıklıkla bir orkide sulamalısınız?

Orkidelere nasıl bakılacağını öğrenirken anahtar, aşırı su vermemek. Sulama, bakımın en zorlu yönü olabilir, çünkü uygun miktar orkide türüne, içerdiği karışıma ve ev ortamınıza bağlı olarak değişir. Can sıkıcı cevap, orkidelerin çok fazla ve çok az olmayan yeterli su istediği.

Cevabı biraz daha karmaşık hale getirmek için, mevsimlere göre de değişir. Sıcak aylarda, orkide hızla kurur, bu nedenle orkide sulama sıklığınızı, saksısını, karışımını ve hava sirkülasyonunu değiştirmek iyi bir fikirdir. Biraz sabır gerektirir, ancak en uygun dengeyi bulduğunuzda, daha fazla çiçeklenme ile ödüllendirilirsiniz.

Orkide bolca sulayın ve suyun tencerenin dibinden dökülmesine izin verin. Musluğu karışıma batırmak için bırakarak orkide içinde lavaboya sulamanız daha kolay olabilir. Aşırı sulama tesisinizin yok olmasına neden olacaktır. Orkide kuru gibi, daha sonra tekrar sular altında, bu yüzden buna izin veren bir süreç veya program hedefleyin.

Orkide yapraklarım neden sararıyor?

Bu genellikle orkide veya muhtemelen böcek veya bakteri kaynaklı bir problemin ilk işareti olabilir. Bunu fark ederseniz, hasta orkideyi diğer bitkilerinizden hemen uzaklaştırdığınızdan emin olun, aksi takdirde sorun yayılabilir.

Bundan kaçınmak istiyorsanız, bitkinizi etkili bir fungisit olan tarçın ile serpin. Bazı durumlarda, sorun yapraklardan ortama geçebilir ve bu da kökleri riske atabilir. Bitkiniz iyileşmiyorsa, nedeni bu olabilir. Sorun yüzeyin altında saklanıyorsa, yeniden saklamanız gerekebilir. Bazı orkide, ihale orkide kökleri ile beslenen mantar akıntıları adı verilen bir istila geliştirebilir. Bir Doğal Mantar Gnat Kontrolü ve bunun için yardımcı olacak yerel donanım mağazanız veya kreşinizi bulabilirsiniz.

Bir virüs enfeksiyonundan şüpheleniyorsanız, sorun başkalarına geçmeden önce yok etmeniz gerekebilir. Bir sorun görürseniz, bitkinin kültürünü veya hava hareketini gözden geçirmeniz gerekebilir. Birçok olası neden vardır, ancak birincil amaç sorunun çoğalmamasını sağlamaktır.

Çiçekleri düştükten sonra bir orkide ile ne yaparsınız?

Dikkat edilmesi gereken ilk şey, gereken tek şeyin biraz TLC olması ve orkidenizin tekrar tekrar çiçek açması ve önemli miktarda sürmesi. Çiçekler düştükten sonra, çiçek sapını sağlam bırakabilir, çıkarabilir veya sadece bir düğüme geri kesebilirsiniz.

Çiçek başaklarını özellikle kök kahverengi veya sarıya dönmeye başlıyorsa, bitkinin tabanında kırparak çıkarın. Bu, bitkinin çıkış yolunda olduğu ve artık çiçek üretmeyeceği anlamına gelir. Sapı çıkarırsanız, bitkinin enerjisini kök gelişimine sokmasına yardımcı olursunuz, bu da yeni çiçek dikenleri olasılığını artırır.

Orkide dolaylı ışık alan bir alana yerleştirin ve ayda bir kez yarı mukavemete seyreltilmiş sıvı bir houseplant gübre kullanarak haftalık olarak sulayın. Gün içinde dolaylı ışık olmasını sağlarken orkide’nizi biraz daha serin bir noktaya taşıyarak çiçek açmaya zorlayabilirsiniz. Bir çiçeklenme ani gördüğünüz anda, bitkiyi her zamanki yerine geri taşıyabilir ve çiçeklenmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Orkide koleksiyonunu büyütmeye hazır mısın?

Bu bilgi, orkidelere nasıl bakacağınızı ve orkide koleksiyonunuzun ustası olmayı öğrenmenize yardımcı olacaktır, ancak kendinizi zorlarken ve biraz yardıma ihtiyacınız varsa, dikim  ve  bakım  gibi şeylerde size yardımcı olabilecek  birçok bahçe meraklısı görevlisi vardır. .

Ayrıca bitkilerin en iyi nasıl yayılacağına dair blogumuzu inceleyerek kendi bahçe becerilerinizi de artırabilirsiniz . Ayrıca banyonuzun dekorasyonu için en iyi bitkiler  ve içeride gelişmek için  ideal seçenekler için bazı rehberlerimiz  var . Bir dizi yeşillik ile iç dekorasyon söz konusu olduğunda çubuğu kaldırın, her zaman harika görünüyor!

Bir cevap yazın

elparsdekor.com


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219