Oturma Odanız İçin En İyi 7 Yer Döşeme Seçeneği

Ön verandanız dışında, evdeki hangi alan misafirlerden daha erken izlenim alıyor? Evet, oturma odası! Oturma odanız, misafirlerin oturdukları ve evinizi biraz daha derin hissettikleri ilk oda olacak.

Tüm oturma odası unsurları arasında döşeme olmazsa olmazlardan biridir. Görselliği ilk çeken oturma odası tarzınız olacak, ancak ayaklarınızın altındaki hissinizi ilk çeken yer döşemedir.

Bu nedenle oturma odanız için doğru döşeme seçeneğini seçmeniz çok önemlidir.

Salon Zemin Kaplamasını Seçmeden Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Oturma odası, ailenizin toplandığı, misafir kabul ettiğiniz ve yatak odanızda değilken vakit geçirdiğiniz odadır.

Bu nedenle, yoğun trafiğe dayanabilecek bir oturma odası döşemesine sahip olmak çok önemlidir. Dikkate almanız gereken şeyler şunlardır:

  • Oda tarzı. Her döşeme seçeneği, farklı belirli oda stillerine en uygunudur. Bu nedenle, istediğiniz atmosferi ortaya çıkarmak için seçtiğiniz döşeme seçeneğinin oda tarzınızı çok iyi tamamladığından emin olun.
  • Bakım. Farklı döşeme tiplerinin farklı bir bakım seviyesi vardır. Bazıları, ona belirli periyodik tedavi uygulamanız gerektiği için oldukça yanıltıcı olabilir. Başa çıkabileceğinizi düşündüğünüz birini seçin.
  • Dayanıklılık. Oturma odası gibi büyük bir odaya gelince, döşemenizi bir daha yeniden değiştirmek istemezsiniz, değil mi? Size göre en dayanıklı olanı seçmek akıllıca bir karar olacaktır.

Oturma Odası için En İyi Döşeme Seçenekleri

İyi haber şu ki, oturma odası herhangi bir döşeme için oldukça çok yönlü. Ancak, gerçekten de göz önünde bulundurmanız gereken zarar ve fayda önlemleri vardır.

Aşağıda, düşünebileceğiniz en iyi oturma odası döşeme seçenekleri bulunmaktadır.

1. Sert Sert Ağaç

En popüler olanı masif parke ile gidelim! Masif parke, herkesin sevdiği doğal ve sıcak bir görünüme sahiptir.

Ayrıca, uygun oda dekorasyonu ile tamamlandığında o lüks izlenime sahiptir.

Masif sert ağaç, açıktan koyu sert ağaca kadar farklı renk tonlarında gelir. Yüzey lekelenmeye veya hasar görmeye başladığında her ikisi de yeniden zımparalanabilir. Böylece döşemeniz sonsuza kadar yeni gibi parlak görünebilir.

Masif sert ağaç, kiraz, ceviz ve meşe gibi farklı ağaç türlerinden hasat edilir. Farklı ağaç kalitesinin de farklı maliyetleri vardır. Meşe, metrekare başına 12 dolara kadar çıkabilecek en pahalı olanıdır.

Maliyetten bahsetmişken, bu kurulumda size daha fazla yardımcı olabilir. Masif parke, tahta, şerit ve parke olarak gelir. Her ikisinin de, profesyonellerden yardıma ihtiyaç duymanıza neden olan oldukça zor bir kurulumu var.

Oturma odanızın yoğun trafiğe sahip olduğuna dikkat edin; döşeme bakımının farkında olmalısınız. Masif parkeyi kolayca temizleyebilir, silebilir, süpürebilir veya vakumlayabilirsiniz.

Paspaslamayı da yapabilirsiniz, ancak döşemenizin hasar görmesini istemediğiniz sürece su basmamayı unutmayın.

Evet, zemini her seferinde belirli bir zaman aralığında zımparalayabilirsiniz. Bununla birlikte, iç katman hasar gördüğünde, döşemeyi değiştirmeniz gerekebilir.

2. Tasarlanmış Ahşap

Bazılarınız masif sert ağacın bazı alternatifleri olduğunu zaten biliyor olabilirsiniz. İşlenmiş ahşap bunlardan biridir. İşlenmiş ahşap da temelde ahşaptır. Ancak, kalasın taban katmanında kontrplaktır.

Bu nedenle masif sert ağacın aksine doğal bir yan ürün değildir. Ancak, mühendislik ürünü bir sert ağacın pürüzsüz yüzeyi ve kaplamalı aşınma tabakası onu oturma odanızda olmaya uygun hale getirir. Yoğun trafiğe dayanabilir ve birden çok tasarım ve desenleri vardır.

Materyal ve görünüm dışında, işlenmiş ahşap da suya dayanıklıdır. Suyun dökülmesini kaldırabilir, ancak katı sert ağaç gibi su taşmasına karşı koyamaz.

Dolayısıyla aynı bakıma da sahiptir. Farklı olan, işlenmiş ahşabın sonsuza kadar değil, yalnızca bir veya iki kez yeniden cilalanabilmesidir.

Ancak dayanıklılık açısından, işlenmiş ahşabın 40 yıla kadar ömrü vardır. Bana dayanıklı gibi geliyor.

3. Laminat

İşte masif sert ağaca başka bir alternatif. Tasarlanmış ahşap döşeme gibi, laminat parke de% 100 doğal bir yan ürün değildir.

Bazı katmanları vardır ve laminat parkeyi suya ve ısıya dayanıklı kılan, yüzeyin üst kısmında kaplanmış bir ahşaptır.

Az ya da çok, laminat parkenin özellikleri, tasarlanmış ahşap ve masif parke döşemeye benzer.

Bununla birlikte, laminat parkenin montajı daha kolaydır ve tüm ahşap zeminler arasında en ucuz olanıdır.

Ayrıca kolayca çizilebilir. Bu yüzden bunu oturma odanıza yerleştirirken dikkatli olmalısınız. Tamam ama keskin unsurlara dayanamaz.

Ayrıca laminat parke, işlenmiş ahşap veya masif parke gibi yeniden cilalanamaz. Yırtıldığında veya yıprandığında tamamen değiştirilmesi gerekir.

4. Bambu

Bambu Parke Parlak

Bambu döşeme, masif parke için başka bir alternatiftir, ancak bu aynı zamanda doğal bir yan üründür. Parke döşemeye göre daha sert bir yüzeye sahiptir.

Zemine bazı el yapımı halılar eklemek, kesinlikle oturma odanızın zeminine biraz lüks ve antika değer katacaktır.

Bambu döşemenin görünümü de o ahşap dokuya sahip olduğu için sıcak ve doğal bir görünüme sahiptir.

Bambu döşeme, farklı bambu otlarından elde edilir. Farklı kalitenin farklı maliyetleri ve özellikleri vardır.

Örneğin, düşük kaliteli bambu döşeme, yüksek kaliteli olanlara kıyasla suya daha az dayanıklıdır.

Bununla birlikte, düşük veya yüksek kaliteli, bambu döşeme kolayca çizilir. Bambu döşemenizi çizmemek için çok dikkatli olmaya hazır olup olmadığınıza bağlıdır.

Gördüğünüz gibi bu tür bir döşeme, masif parke gibi yeniden cilalanamaz.

5. Vinil

Vinil Plakalar

Çoğunlukla, insanlar mutfaklarına veya banyolarına vinil döşeme döşüyorlar. Bununla birlikte, vinil döşeme, günümüzde LVT ve LVP’ye sahip olabileceğimiz çok şey geliştirdi.

Bu iyileştirmeler vinil zemin kaplamalarını hemen hemen her odaya uygun hale getiriyor. Vinil döşemenin çeşitli tasarımları, desenleri ve renkleri vardır. Aynı zamanda özelleştirilebilir.

Vinil, PVC adı verilen sentetik malzemeden yapılmıştır ve üstteki görünüm, şeffaf olarak kaplanmış basılı fotoğraftır.

Bu nedenle, vinil zemin tasarımı oturma odanızın tarzını veya atmosferini tamamlayabilir.

Vinil döşemenin dokusu zordur, ancak üretici, daha önce satılan normal vinil kadar sert olmayan LVT ve LVP’ye sahiptir. Vinil, tahta, fayans ve levha halinde gelir.

Oturma odanız için tahta veya kiremit kullanmanız tavsiye edilir. Bunun nedeni, vinil plakanın oturma odası döşemesine pek uymamasıdır.

Bu ‘ucuz’ görünüme sahiptir, dahası, profesyonel olmadan kendiniz kurarsanız.

Vinil döşeme% 100 su geçirmezdir. Su selini bile idare edebilir. Ancak yine de çok bakımlı vermeniz gerekiyor. Cilalı kalması için günlük süpürme veya vakumlama yapabilir ve ayrıca nemli paspaslayabilirsiniz.

Bu özelliklere dikkat edin. Vinil döşeme aynı zamanda en dayanıklı olanlardan biridir. Yoğun trafik ve keskin unsurlarla, oturma odanız yüzeydeki vinil zeminlerle tamamdır.

Daha fazla okuma: Vinil ve Laminat Parke (Karşılaştırma Kılavuzu)

6. Seramik veya Porselen Karo

Şahsen, oturma odası da dahil olmak üzere seramik ve porselen karoların en iyi döşeme olduğunu düşünüyorum. İşlem açısından seramik ve porselen farklıdır.

Porselen kilden daha uzun süre yakılır ve daha sırlı bir yüzeye sahiptir. Çizilmeye ve ısıya daha dayanıklıdır.

Oturma odanıza seramik veya porselen karo döşemek iyi bir fikirdir! Hepsi tercihinize bağlı, ancak bence seramik ve porselen karolar neredeyse her türlü odaya uygun. Hem seramiğin hem de porselenin pürüzsüz yüzeyini seviyorum!

Serttirler ve keskin elementlere de dayanabilirler. Yoğun trafik için endişelenmenize gerek yok; su taşması bile seramik ve porselen karo zeminlere zarar vermez.

Ancak çıplak ayaklarımızın altındaki seramik ve porselen karo döşeme oldukça soğuktur. Bu nedenle son kurulumdan önce ısı yayıcı kurabilirsiniz. Bu döşemeler, düz bir yüzeye kurulmazsa veya sert bir çarpma alırsa çatlayabilir.

Bazı koşullarda yüzey de çok kayganlaşabilir. Ama endişelenme! Seramik ve porselen karoların temizlenmesi zahmetsizdir.

7. Halı

Dokulu Halı

Halı döşeme, ayaklarımızın altında çok rahat olan o sıcak ve yumuşak hislere sahiptir. Çok fazla incinmeden halı döşeme üzerinde uzun süre durabilir ya da halı döşeme üzerine oturup uzanabilirsiniz. Bu rahat olacak!

Halı döşemenin dokusu biraz kürk ve kumaşla pürüzsüzdür. Zemine yapıştırır veya çivilersiniz.

Halı pek çok tasarıma sahiptir. Renkler ve desenler de! Doku ve görünüm için endişelenecek bir şey yok.

Ancak, bakımı halledebilmelisiniz. Kumaştan yapıldığı için leke bırakmaz ve suyu emer.

Bu yüzden ilk etapta açıkça suya dayanıklı değildir. Su konusunda dikkatli olun çünkü aileniz, özellikle çocuklarınız bir gün su dökülmesine neden olabilir. Halı döşemenizi vakumlayarak veya kuru temizleyerek temizleyebilirsiniz. Kauçuk zemin kaplaması gibi çıkarmak zordur.

Halı döşemeyi seçtiğinizde, halı döşemenin alerjenleri ve kokuları hapseddiğini düşünün. Bu nedenle halı döşemeniz varsa günlük bakım yapılmalıdır. Üstelik trafik yoğunsa temizlik şarttır.

Karar

Oturma odanız için döşeme seçeneklerini seçmek kulağa kolay gelebilir, çünkü oturma odası genellikle dinlenme odası veya bodrum hariç diğer odalardan daha büyüktür.

Yine de, daha önce verdiğim üç noktayı göz önünde bulundurmanız gerekiyor: oda stili, bakım ve dayanıklılık.

Öncelikle oturma odanızın tarzını düşünün. Döşeme stil ve atmosfere uygunsa veya tamamlarsa, bir sonraki değerlendirmeye geçin. İki numaralı husus bakımdır.

Döşemenize iyi bakım yapmaya istekli olduğunuzdan emin olun. Her döşeme, hasar gördüğünde farklı işlem veya onarım gerektirebilir. Son husus dayanıklılıktır.

Döşeme seçeneğinizin ne kadar güçlü olduğunu ölçün. Ayrıca, lütfen suya ve sıcağa nasıl tepki verdiklerini öğrenin. Döşeme seçeneğinizin hasar görmesinin ne kadar kolay olduğunu anlamanızı sağlar.

Bir cevap yazın

elparsdekor.com


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219