Oturma Odasi Dizayni

Oturma odası tasarımınızı ilk seferde doğru yapmak ister misiniz? Boş bir odayla başlıyorsanız, bir oturma odasi dizayni nasıl tasarlanacağını bilmek zor olabilir – belki de sadece evi taşıdınız veya kapsamlı bir yenileme yapıyorsunuz. 

  • oturma odasi dizayni
  • kucuk oturma odasi dizaynlari
  • misafir odası dizayn
  • küçük oturma odası dizaynı

Bu kılavuzda, boya renklerinden düzenlere ve döşemeye kadar her şeyi inceliyoruz, böylece oturma odanızın boyutu, şekli ve yönü ne olursa olsun doğru seçimleri yapabilirsiniz. 

MOBİLYALARI NEREYE YERLEŞTİRMELİYİM?

Yani bir oturma odası tasarlamayı öğrenmenin ilk adımı düzendir. Mobilya pozisyonları için çok az esnekliğe sahip küçük bir oturma odanız olabilir, ancak çoğumuzun, alanlarımızın büyüklüğü ne olursa olsun, oturma odası tasarımımızı tek bir şey etrafında çalıştığının inkar edilemez: TV. Ancak, oturma odanızı bir ev sinema odasına dönüştürmek oturma odasi dizayni için harika olabilir, ancak mobilyalarınızı düzenlemenin her zaman en etkili ve kesinlikle her zaman en çekici yolu değildir. 

Alanınız varsa ve özellikle oturma odalarında, amaçlı bölgeler oluşturmak için mobilya düzenleyin. Elbette, sadece TV kulları için olan bir kanepeye sahip olun, aynı zamanda bir pencere veya masa lambasının yanına bir koltuk koyarak tanımlanmış bir okuma alanı yaratın; bir dolaba gizlenmiş bir konsol masası ,oturma odasi dizayni masa veya ev ofisi bulunan bir köşeye özel bir çalışma alanı atamak ; ya da bir çocuk oyun alanını odanın geri kalanından açık raflarla ayırın. 

Oturma odası tasarımınızda gerçekten neye ihtiyacınız olduğunu ve onsuz yaşayabileceğinizi düşünün. En azından, oyun ekipmanından oyuncaklara ve kitaplara kadar her şey için yeterli oturma, yan ve / veya sehpa, TV ünitesi, depolama alanına ihtiyacınız olacak. Bu odayı aşırı yüklemeye başlıyorsa, başka bir yere ne olabilir?

oturma odasi dizayni

En iyi ipucu: Oturma odası düzeninizle nereden başlayacağınızı gerçekten bilmiyorsanız, odayı boyutlandırmak için bir mezura kullanın. Bundan sonra bir yer planı çizebilir ve mobilyalarınızın odaya sığabileceği birkaç farklı yol çizebilirsiniz. En iyi oturma odası düzenini oluşturma kılavuzumuzda oturma odası mobilyalarının nereye yerleştirileceği hakkında daha fazla bilgi edinin . 

OTURMA ODASI TARZINA KARAR VERİN 

Oturma odası mobilya tasarım yerleşiminizi planladıktan sonra, oturma odanızın tarzını seçerek eğlenceli şeylere geçebilirsiniz. Zamanınızın çoğunu harcayacağınız yer: çocuklarınız yoksa akşamları ve öğleden sonradan sonra. 

Bu nedenle, oturma odası tasarımınızın stili, mülkünüzün yaşı, doğası gereği mimari özelliği ve geri kalan odalarınızın veya mevcut oturma odası mobilyalarınızın tarzına göre büyük ölçüde belirlenirken, yaşam tarzınıza da uyması gerekir. Başka bir deyişle, eviniz çocuklarla doluysa, süslü antikalarla dolu bir oturma odası seçmek muhtemelen pratik değildir ve modern bir oturma odası stili daha fazla sizin sahneniz olabilir. 

Bazı oturma odası tasarım fikirlerimize bir göz atın: geleneksel oturma odası fikirleri , küçük oturma odası fikirleri ve bütçe oturma odası tasarım fikirleri var . Beğendiğiniz oturma odası tasarımlarını not edin (resimleri bir Pinterest panosuna sabitleyin) ve yakında ortaya çıkan temaları fark edeceksiniz, bu da oda düzeniniz için iyi bir temel olacaktır. Kaçınılması gerekenler? Evinizin yaşı ile açıkça çatışan bir oturma odasi dizayni stili o dönemden itibaren evlerde iyi oturuyor, ancak daha eski mülklere uymuyor; benzer şekilde, ağır oturma odasi dizayni inşa edilmiş bir evde çalışmaz.

Ve bir stile bağlı kalmaya cazip olsanız da, karıştırmaktan ve eşleştirmekten korkmayın. Bunu yapmak daha az inşa edilmiş, daha rahat bir his yaratacaktır ve sonuçta geceleri gevşediğiniz odadır, bu yüzden zevkinizin gerçek bir ifadesi olmalıdır. (Satmaya gelene kadar, yani bu durumda duyarsızlaşmayı öneriyoruz …)

OTURMA ODANIZ İÇİN BİR RENK ŞEMASI SEÇİN 

Estetiğinizi çivilediğinizde, oturma odanızın ana rengine karar verin. Bu kararı verirken boyutunu ve tavan yüksekliğini düşünün. İç tasarım 101 olabilir, ancak sizinkini daha büyük ve daha parlak göstermek için küçük oturma odaları için tasarım fikirleri arıyorsanız , daha açık renkleri tercih etmeniz gerekecektir; Ya da, belki de oturma odanızı sadece akşam kullandığınız için, daha koyu renklerle rahat ve samimi hissetmeyi tercih ederdiniz? 

Daha büyük bir oturma odasıyla kutsanmışsanız, renkle daha maceracı olabilirsiniz: daha koyu bir dekorasyon paleti ile denemeyi deneyin, çarpıcı bir özellik duvarı ekleyin veya cesur boya renkleri ile yaratıcı olun.  

Oturma odanızın aldığı doğal ışığın renk seçiminizi etkilemesi gerektiğini de unutmayın. Kuzey ve doğuya bakan oturma odası renk şemaları, daha serin bir ışık alan odalara uygundur, bu nedenle beyazdan maviye kadar gri dahil olmak üzere tüm renklerin daha sıcak tonları kendilerini daha hoş hissettirecektir; eşit olarak, güney ve batıya bakan odalar çok güneş ışığı alacaktır, bu nedenle onları rahat hissetmek için daha soğuk renkler seçmek isteyebilirsiniz.

Ana oda renginizi seçtikten sonra, daha küçük dozlarda kullanmak için bir ana aksan ve bir veya iki aksan gölgesi seçin. Bu, nötr bir şemaya sıcaklık ekleme, parlak bir şemayı soğutma, uzun veya açık planlı bir alanın iki ucunu birbirine bağlama ve belki de oturma odası renklerinizi tüm ev için koridorunuzla bağlama fırsatı verir. kohezyon. Aşağıdaki tüm oturma odası renk düzeni fikirlerimize bakın:

OTURMA ODASI TASARIMINIZ İÇİN DUVAR KAĞIDI VEYA BOYA?

Oturma odanız için bir duvar kağıdı veya boya renkleri seçin , büyük ölçüde tadı vardır, ancak bilmeniz gerekenler:

  • Duvar kağıdı ile tanımlanan özellik duvarları , duvarların geri kalanında bir boya rengiyle eşleşen bir duvar biraz modası geçmiş. Bu fikri seviyor musunuz? Duvar kağıdını daha beklenmedik bir duvara koyun – muhtemelen baca göğsü yerine kanepenin arkasına.
  • Büyük baskılar, dört duvarın tamamında küçük oturma odalarını ezecektir. Onları sadece bir duvar büyük bir pencere veya Fransız kapılar tarafından alındığında rahatlama sağlamak için düşünün; aksi takdirde ince bir tasarıma gidin.
  • Küçük baskılar çağdaş olanlardan daha geleneksel görünür ve küçük alanlara veya kır evi oturma odalarına uygundur.
  • Odanızın oranlarını abartmak için duvar kağıdı desenlerini kullanabilirsiniz. İnce bir dikey şerit bir odanın daha uzun hissetmesini sağlayabilir; örneğin yatay çizgiler daha geniş hissettirir.
  • Boya, ilgi yaratmak için renk engelleme için kullanılabilir ve oturma odası duvarları için daha ucuz, daha kolay güncellenen bir seçenektir.

PRATİK OTURMA ODASI DÖŞEMESİ NASIL SEÇİLİR 

Sizin oturma odası döşeme yüzden iyi anahtardır seçerek, kullanımı ve kötüye kullanımı önemli ölçüde zarar görür. Bir halı ile başlamak güzel görünebilir, ancak daha koyu tonlar, çağdaş desenler veya düşük tüylü, lekeye dayanıklı halı lehine açık renklerden kaçınılmalıdır. Her iki durumda da, sizinkini koymadan önce halıyı nasıl temizleyeceğinizi bilmeye değer . Sisal gibi doğal zemin kaplamaları başka bir seçenektir, ancak bunların bakımı zor olabilir, bu nedenle sert zemin üzerinde bu malzemelerden bir halı tercih edin.

Alternatif olarak, sert aşınan ahşap veya laminat parkeye gidin – bir oturma odası halısıyla her zaman rahatlık ve konfor ekleyebilirsiniz .

Ve sizin için apartman sakinleri, zemin katta yaşamıyorsanız, oturma odası döşemenizin altına gerçekten kalın bir altlık eklemeyi düşünün; bu şekilde bir Zumba DVD’sinin ortasındayken bir komşunun kapınıza çarpma şansını en aza indirebilirsiniz. Evcil hayvan sahipleri, evcil hayvan saçlarını gizleyecek bir halıyı düşünmek isteyebilirler – aksi takdirde, özellikle evcil saçlar için bir elektrikli süpürgeye yatırım yapın .

EN İYİ OTURMA ODASI MOBİLYALARINI SEÇİN

Devam ediyoruz iyi oturma odası mobilya seçerken tasarımlar. Bu muhtemelen oturma odası tasarımınızın en pahalı yönü olacak, bu yüzden gerçekten ne yaptığınızı ve neye ihtiyacınız olmadığını düşünün (bu, sehpanızı ayak istirahatinden başka bir şey olarak kullanmaktan vazgeçmek ve onunla değiştirmek anlamına gelebilir. bunun yerine ekstra oturma alanı olarak kullanılabilen bir osmanlı). 

Temel bilgilerle başlayın ve oturma odanızın gerçekten hangi mobilyaları yapamayacağını ve örneğin gizli depolama ile nasıl daha çok yönlü hale getirebileceğinizi değerlendirin. 

Ayrıca, her parçanın ne kadar dayanıklı olması gerektiğini ve yatırım yapmaya değer olduğunu düşünün – yumuşak mobilyalar en fazla aşınmayı elde eder, bu nedenle bütçeniz dahilinde mümkün olan en yüksek kaliteyi elde edin veya makinede yıkanabilen çıkarılabilir kapakları tercih edin. 

Ve sadece pratik anlamda değil, aynı zamanda stil anlamında da zamanın testine dayanacak mobilyaları seçtiğinizden emin olun. Çıkacak veya çok hızlı yorulacak stiller, şekiller, renkler veya desenlerle gitmeyin. 

OTURMA ODASI TASARIMINIZ İÇİN MÜKEMMEL KANEPEYİ SEÇİN 

Bu renk ve yakalanmak çok kolay kanepe kumaş seçimleri kanepe seçerken , ama daha pratik yönleri üzerinde odaklanma, başlamak için fırfırlar görmezden. Odanızın büyüklüğünü ve şeklini, kaç kişiye oturmanız gerektiğini, odanın nereye gideceğini ve bir çekyatın daha yararlı bir satın alma olup olmadığını düşünerek başlayın; ardından çıkarılabilir kapaklara ihtiyacınız olup olmadığına geçin.

küçük oturma odası dizaynı,

Bunu yaptığınızda, kanepenizin stilini, şeklini ve rengini düşünebilirsiniz. Çoğumuz kapaklar için nötr bir gölge seçiyoruz çünkü etrafı yeniden dekore etmek daha kolay. Bizim tavsiyemiz? Parlak veya cesur desenli kanepeler muhteşem odak noktaları oluşturur, ancak onları uzun vadede seveceğinizden emin olun. Kanepenizin şekline gelince, alçak sırtlı parçalar daha geleneksel görünüyor ve daha geleneksel görünümlü, daha resmi yüksek sırtlı kanepelere göre daha az görsel alan kaplıyor.

Kare çekimleriniz sınırlıysa, çok fazla yer kaplayan bu kadar büyük bir mobilyaya bile ihtiyacınız olup olmadığını düşünmeye değer. Üç koltuklu, uzanmış bir kanepe olmadan hayatınızı hayal etmenin zor olduğunu biliyoruz , ama burada bizimle hayal edin. Bir aşk koltuğu veya daha ince bir kanepe, size daha fazla yer ve belki de başka bir oturma seçeneği için yer veren çok daha pratik olabilir. Aşağıdaki tüm kanepe rehberlerimize bakın:

OTURMA ODASI DEPOLAMA ÇÖZÜMLERİNİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURUN 

Ne kadar önlemeye çalışsanız da, oturma odasına dağınıklık çekilir, bu yüzden hazırlanın ve bol miktarda oturma odası depolayın . 

Yerden tasarruf etmek ve gereksiz ekstra mobilyaları kesmek için, mümkün olduğunca çok yönlülük sunan parçaları seçin: bol miktarda depolama rafı olan sehpalar; İlave çekmeceli TV dolapları; ve hatta gizli depolamalı kanepeler. Eşyaları gizleyebilmek ve yine de en değerli ıvır zıvırlarınızı ekranda tutabilmek için hem açık hem de kapalı depolama alanına sahip oturma odası dolaplarını tercih edin.

SALON AYDINLATMASINI DOĞRU YAPIN

Alanınızı iyi aydınlatmak oturma odası tasarımının önemli bir parçasıdır, çünkü akşamları orada çok fazla zaman harcıyoruz. Doğru aydınlatma, oturma odanızı rahat ve davetkar bir alana dönüştürebilir; ancak yanlış aydınlatma odanızı bir dişhekiminin bekleme odası kadar kasvetli hissetmenize neden olabilir. 

misafir odası dizayn,

Oturma odanızın farklı bölgelerini düşünmeye başlayın ve buna göre ışık kaynaklarını seçin: okumak için bir koltuk üzerinde duran veya masa lambası gibi görev aydınlatmasına ihtiyacınız olacak; odanın parlak bir şekilde aydınlatılmasını istediğiniz durumlar için kısılabilir bir merkezi kolye ışığı; ve düşük seviyeli masa lambaları, resim ışıkları ve hatta raf raflarında gizlenmiş aydınlatma şeklinde bol miktarda vurgu aydınlatması. 

Efektler oluşturmak için aydınlatmayı da kullanabilirsiniz. Duvarlardaki armatürler tavanı daha uzun hissettirebilir; downlighters oda daha samimi hissettirecek; spot ışıkları, göstermek istediğiniz büyük ev bitkileri gibi bir özelliği vurgulayabilir ; sıcak renkli ampuller odayı daha rahat hissettirecek; gün ışığı taklit eden ampuller daha parlak hissettirecek.

Oturma odası aydınlatmasının nasıl tasarlanacağı ile ilgili kılavuzumuzda daha fazla bilgi edinin ve alanınızdan en iyi şekilde yararlanmak için bu oturma odası aydınlatma fikirlerini kaçırmayın .

EN İYİ OTURMA ODASI PENCERE ÖRTÜLERİNİ SEÇİN

Pencere giydirmeleri oturma odası tasarımınızda çok önemlidir – desen, renk, konfor hissi, gizlilik, ışık kontrolü, yalıtım sunar ve iyi seçilmiş, tüm oda düzeninizi birlikte çekebilir. 

kucuk oturma odasi dizaynlari,

Seçtiğiniz şey büyük ölçüde zevkinize ve bütçenize düşecektir. Oturma odasına lüks bir dokunuş eklemek istiyorsanız, kepenkler veya çizgili oturma odası perdeleri ile kaplanmış Roma güneşlikler iyi bir seçimdir. Çağdaş bir oturma odasında, kepenkler sadece bol miktarda frenleme cazibesi sunan seçenekle koordine edilmesi kolaydır. Ayrıca, sıkı bir bütçeniz varsa, DIY-fit seçenekleri sizin için uygun olanlardan çok daha uygun fiyatlı bir seçenektir. İlham için bu oturma odası pencere giydirme fikirlerini kaçırmayın .

AKSESUARLARLA OTURMA ODASI TASARIMINIZA KİŞİLİK KATIN 

Hepimiz temiz bir estetiği seviyoruz, ancak odanızı doğrudan bir katalogdan alınmış gibi göstermek için bol miktarda kişisel dokunuş enjekte etmek bir zorunluluktur. Halı, minder ve atmalarla yumuşak mobilyalarınıza kolayca erişebilir ve iyi görüntülenen sanat eserleri ve fotoğraflar veya bir galeri duvarı ile renk ekleyebilirsiniz . Oh ve ev bitkilerini unutmayalım ; onlar renk bir sıçrama eklemek ve bir oda canlandırmak için gerçekten kolay bir yoludur. Öğrenin raflar giyinmeyi de en iyi etkiyi.

Bir cevap yazın

elparsdekor.com


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219