Pürüzlü Yüzeyler İçin En İyi 7 Döşeme Seçeneği (Tam Kılavuz)

Döşeme dekoru söz konusu olduğunda, birçok ürünün resmettiği koşullar, iyi hizalanmış zemin yüzeyleridir. Peki ya pürüzlü zemin yüzeyleri? Evinizdeki engebeli veya çukurlu döşemelere dayanması için bazı döşeme türleri tercih edilir.

Pürüzlü Yüzeyler İçin Zemin Kaplama Seçmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evinizdeki düzensiz döşeme ayaklarınızın altında rahat hissetmeyebilir. Bununla birlikte, düz olmayan zemin yüzeyinizi örtmek için yapabileceğiniz bazı yollar vardır.

Söz konusu düzensiz döşeme için döşeme tipini seçmeden önce bu kontrol listelerine dikkat edin.

  • Esneklik. Esnek döşeme, eğimli veya dalgalı bir zemin yüzeyindeki rahatsızlık hissini azaltmanıza yardımcı olabilir.
  • Gücü. Seçiminiz esnek değilse, yüzer bir zemine sahip olarak bir numara verebilirsiniz. Bununla birlikte, yüzen bir döşeme, bir gün çatlamaması için bir tahta veya kiremit gerektirir.
  • Kurulum. Yüzer döşeme olmayan bir döşeme seçebilirsiniz, ancak önceden bir altlık verebilirsiniz. Kararınızı vermeden önce anlamanız için bu tür bir kurulum yöntemi gereklidir. Bu da ekstra maliyetlere neden olabilir.

Pürüzlü Yüzeyler İçin En İyi Döşeme Seçenekleri

Aşağıda, pürüzlü döşemenizi kaplamanız ve dekore etmeniz için mümkün olan en iyi seçenekler verilmiştir.

1. Tasarlanmış Ahşap

Tüm yüzer döşemeler arasında, işlenmiş ahşap en çok tercih edilenlerden biridir. Yüzer döşeme, zemini yüzeye yapıştırmanız veya çivi çakmanız gerekmeyen bir döşeme kurulum yöntemini ifade eder. Bu nedenle düz olmayan bir yüzey için iyidir.

İşlenmiş ahşap, yüzeyin üst kısmına gerçek sert ağaçtan yapılmıştır, ancak temel olarak sentetik öğeler aşağıdadır. Bu nedenle, üzerine bastığınız anda o rahatlığa ve sıcaklığa sahiptir.

Ayrıca, taban katmanının altındaki engebeli yüzeye dayanacak kadar güçlüdür. Yüzer döşeme olarak kategorize edilir çünkü mühendislik ürünü ahşap döşemeyi bir alt döşeme olmadan doğrudan kurabilirsiniz.

Ancak, her bir tahtayı yapıştırmak için tahtanın kenarını yapıştırmanız gerekecektir. Bu, tasarlanmış zemini daha da güçlü hale getirir.

Bununla birlikte, yüzer döşeme yüksek sese neden olur çünkü orijinal yüzeyin dalgalı ve engebeli dokusu nedeniyle bu havaya ve biraz boşluğa sahiptir.

2. Lüks Vinil

Lüks vinil, vinil döşemenin en yeni sürümüdür. Lüks vinil karo (LVT) ve lüks vinil tahta (LVP) vardır. Tıpkı kulağa geldiği gibi, lüks vinil tahta ve fayanslarda görünür.

Her ikisi de, evinizdeki düz olmayan zemin üzerine monte edilmiş her bir kalasın kenarında bir tıklama yöntemi ile yüzer döşeme.

LVT ve LVP, çoğunlukla PVC olmak üzere sentetik malzemeden yapılmıştır. Bu nedenle çok dayanıklıdır. Su geçirmezdir, çizilmeye karşı dayanıklıdır ve çok güzel tasarım ve desenlere sahiptir. Hatta bazıları gerçek sert ağaca tamamen benzer bir görünüme sahiptir.

Diğer yüzer döşemeler gibi, böyle engebeli bir yüzeye kurulduktan sonra, kurulumun altında bir boşluk olacaktır. Bu, adım atarken yüksek bir sese neden olur.

3. Levha Vinil

UNline LVT ve LVP, plakalı vinil rulo halinde gelir. Levha vinilin bazı farklı nitelikleri vardır. Bazıları iyi ve oldukça kalın, ancak bazıları oldukça ince. Banyo veya diğerleri gibi yaygın durumlar için, ince bir vinil plakaya sahip olmakta sorun yoktur.

Bununla birlikte, düz olmayan bir zemine monte edilecek sac vinil arıyorsanız, en iyi kaliteyi seçmenizi tavsiye ederim. En iyi dokuya sahiptir ve esnektir.

Alt zemin olmadan bu, tüm çıkıntıyı kapsamayabilir, ancak döşemeyi tek bir yüzeyde kaplayabilir. Bu, önceki yüzeyden gelen rahatsızlığı azaltacaktır. Bununla birlikte, bazı insanlar da bir alt tabakaya sahip olmayı seçer.

Bu şekilde, pürüzlü zemin yüzeyini düzleştirmek için bir bileşik yapmanız gerekir. Kuruduktan sonra, vinil levha ile daha da iyi çalışan düz döşemeye sahip olacaksınız.

4. Laminat

Laminat parke muhtemelen şimdiye kadar icat edilmiş en eski yüzer döşemedir. Bu aynı zamanda ahşap kompozit ve kalaslardaki bazı sentetik öğelerle kaplanmıştır.

Pürüzlü zemin yüzeyinize laminat parkeyi yapıştırmanıza veya çivi çakmanıza gerek yoktur. Düz olmayan yüzeye monte edilebilen tahtanın kenarında bir tıklama ve kilitleme özelliğine sahiptir ve işte!

Düz olmayan zemin yüzeyiniz, hatta laminat plakalarla kaplandığında eşit hale gelir.

Ek olarak, tüm önerilerin su geçirmez olmadığını anlamalısınız. Laminat, örneğin suya dayanıklıdır ancak su geçirmez değildir.

Bu nedenle, ekstra dikkatli olmalısınız çünkü su içeri girdiğinde; tahtaların altında su basmış olabilir. Bu kadar kapalı bir alanda su basmak, hijyen ve sağlığınız için iyi olmayacaktır. Su döküldüğünde, hemen silmelisiniz.

5. Linolyum

Linolyum döşeme, lüks vinil tahta (LVP), işlenmiş ahşap ve laminat döşemeye oldukça benzer. Bununla birlikte, odanız için bazı çarşafları ayarlamanız gerekiyorsa, linolyum döşemeyi kesmek daha zordur.

Bunun nedeni, her odanın farklı bir boyuta sahip olmasıdır. Linolyum levhalar ve fayanslar düz olmayan bir zemin yüzeyinde çok iyi çalışır. Her ikisi de, çıkıntıları oldukça iyi kapatan yüzer döşeme.

Bununla birlikte, linolyum döşeme su geçirmez değildir. Bu nedenle, kurulduktan sonra yüzeyi mühürlemeniz gerekecektir. İyi bir su kaynatmak ve suya ve çizilmelere karşı dayanıklılık sağlamak için bunu periyodik olarak yapmanız gerekir.

Son olarak, fayans veya tabakalarda bulunan linolyum döşeme, düz olmayan kişinin dalgalı ve engebeli yüzeyini tamamen kamufle edemez. Öyleyse hala düz olmayan döşeme hissine sahip olabilirsiniz, ancak muşamba döşeme ile iyi bir şekilde kaplanmıştır.

6. Halı

Saksonya Halı

Suyun veya herhangi bir sıvının muhtemelen bulunmadığı olası yerler için halı döşeme, düz olmayan yüzey için en iyisidir.

Halıdaki kürk ve yumuşak doku, engebeli ve eğimli dokuyu pürüzlü yüzeyden kamufle edebilir, bu da ayaklarınızın altında daha iyi hissedilebilir.

Ayrıca yüzeye yapıştırabileceğiniz çok kolay bir montajı vardır. Sizin için bonus numarası!

Bir halı pedi kullanabilir ve düz olmayan yüzeye, özellikle de çıkıntılardan boşluk veya alt kısma yapıştırabilirsiniz. Bu, engebeli ve dalgalı formun halı yaşlandıkça daha sonra geri gelmesini önleyebilir.

7. Sert Sert Ağaç

Bu, düz olmayan zemin yüzeyiniz için en az önerilen seçenektir. Bununla birlikte, gerçek bir parke istiyorsanız veya başlangıçta parke döşeme hayranıysanız, işte burada.

Masif parke yüzer bir zemin değildir; bu nedenle, zemini önceden düzlemeniz gerekir.

Yüzeyi kendiniz düzleştirebilir veya bileşiği düz olmayan yüzeyde düzleştirmek için profesyonelleri arayabilirsiniz. Bu şekilde, düz olmayan döşeme yerine düzleştirilmiş bir döşeme yapmakla aynıdır.

Sarma

Düz olmayan bir zemin yüzeyine bir zemin döşemek zor olabilir. Bununla birlikte, yüzer bir döşemede bir mukavemet olduğunu düşünürseniz, günün sonunda düz olmayan zemininiz için harika bir örtü elde edersiniz.

Öte yandan, esnek bir döşeme türünde en iyi kaliteyi düşünürseniz, ayaklarınızın altında daha iyi bir his elde edebilirsiniz.

Bu nedenle, bu kadar yüksek kalitede kurulum, güç ve esnekliği dikkate almak önemlidir.

Ya yüzeydeki çıkıntıyı kamufle edersiniz, onu düz hale getirmek için tahtalarla kaplarsınız ya da yüzeyi birleştirerek zemini düzleştirerek zorlarsınız. Sonuçta, hepsi düz olmayan zemin yüzeyinizi nasıl dekore etmek istediğinize bağlı.

Bir cevap yazın

elparsdekor.com


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219