Salon alçıpan asma tavan modelleri

Alçıpan tavanların tasarımı, bir dairenin yenilenmesi sırasında en zor ama aynı zamanda ilginç görevlerden biridir. Bu yazıda, çeşitli tasarım seçeneklerinde kafanızın nasıl karışmayacağını, aydınlatmayı doğru bir şekilde nasıl düşüneceğinizi ve yapıyı, sonunda güncellenmiş iç mekanınız için parlak bir son akor haline gelecek şekilde nasıl tasarlayacağınızı anlatacağız. Salon alçıpan asma tavan modelleri

yapı çeşitleri nelerdir

Hızlı bir şekilde güzel bir tavan yapmak istiyorsanız alçıpan ideal bir malzemedir. Ateşe dayanıklıdır, hem tesviye etmek hem de herhangi bir hacimsel şekil oluşturmak için harikadır. Alçının fiziksel esnekliği, herhangi bir şekli kesmeyi, herhangi bir delik açmayı, çatlak, talaş, çizik korkusu olmadan mümkün kılar. Ayrı elemanlar, elektrik kablolarını gizlemenin (ve gerekirse değiştirmenin) çok kolay olduğu metal bir çerçeve üzerinde kendinden kılavuzlu vidalar veya özel süspansiyonlarla sabitlenir. Formların karmaşıklığına bağlı olarak, alçıpan tavanlar tek seviyeli, çok seviyeli ve kıvrımlı olabilir.

Tek seviyeli tavanlar

Ana avantajları basitlik ve güvenilirliktir. Bu, küçük odalar için en iyi seçenektir. İstisna, belki de banyo ve mutfaktır: Bu odalarda yüksek nem, malzeme üzerinde yıkıcı bir etkiye sahiptir. Diğer durumlarda, onlarca yıl boyunca mükemmel düz bir yüzey elde etmek için tavanı bir kez ince alçıpan levhalarla (GKL) bitirmek yeterlidir. Gelecekte, kendi takdirinize göre dekore edilebilir: su bazlı boya veya alkid emaye ile boyanmış, dekoratif macunla kaplanmış, elle boyanmış, duvar kağıdı. Duvarların yüksekliği 3 metreden azsa, doygun ve koyu renkler görsel olarak alanı azaltacağından açık tonlara odaklanmanız önerilir.

Çok seviyeli tavanlar

Parlak arka aydınlatma ile birlikte, iki ve üç seviyeli alçıpan yapılar olağanüstü derecede lüks görünüyor. Karmaşık geometri, dalgalar, zikzaklar, stilize dekor, parlak streç ekler veya 3D duvar kağıdı ile değişen mat öğeler – bunların hepsi tasarım fantezisinin bir parçası. Renkli led’ler, kristal avizeler, kristaller, küçük aynalar keyifli bir etki elde etmelerine yardımcı olur. Klasik tarzda çok katmanlı tavanlar, resepsiyon salonlarının, sanat galerilerinin, tiyatroların, restoranların içini uyumlu bir şekilde tamamlayabilir. Fantezi kabartmalar, çocuklar için oyun odalarını, geniş oturma odalarını, yatak odalarını süsleyecek.

Figürlü tavanlar

Standart olmayan elemanları (çiçekler, yapraklar, kelebekler, bukleler, bulutlar, ay, yıldızlar) GKL’den kesmek ve standart olmayan elemanları doğru şekilde monte etmek için özel beceri gereklidir. Bununla birlikte, böyle bir tasarım, eşsiz güzelliği ile hem çocukları hem de yetişkinleri büyüleyecektir. Tavanın renk paletinin duvarların, mobilyaların tasarımını yansıtması ve desenlerin aynı tarzda yapılması arzu edilir.

Alçıpan tavan aydınlatması

Aydınlatma, iç tasarımda önemli bir rol oynar ve geleneksel olarak ampullerin çoğu tavana yerleştirilir. Bu konuda alçıpan yapılar çok uygundur – herhangi bir ışıklı nesneyi yangın riski olmadan kurabilirsiniz.

avizeler

Avize, kural olarak, kompozisyonun merkezinde bulunur ve en parlak ışık kaynağıdır. Desenli gölgeler, ilginç bir gölge oyunu yaratabilir. Spiralli sıradan lambalar, serbest kartuşlara vidalanır.

LED’ler

Gökkuşağının tam spektrumunda hem beyaz hem de renkli vardır. LED’lerin avantajları düşük elektrik tüketimi, uzun hizmet ömrü (30 ila 100 bin saat arası), güvenlik (düşük voltaj, 60 ° C’nin üzerinde ısınmaz), çevre dostu (floresan lambaların aksine).

Spot ışıkları

En modern, güvenli ve ucuz seçenek. Metal, seramik ve dayanıklı camdan yapılmış muhafazanın içinde minyatür ancak çok parlak LED’ler bulunur. Işık akışını belirli bir nesneye yönlendirmek için döndürülebilen düz (sabit) spotlar ve hareketli olanlar vardır. İkincisi, özel küçük braketlere monte edilmiştir.

Alçıpan tavan tasarımı – fotoğraf

Tavanın tasarımını planlarken, odaların işlevsel amacını, içlerindeki mobilyaların yerleşimini ve duvarların dekorasyonunu dikkate almaya değer. Bu, alanı doğru bir şekilde bölgelemenize ve sizi hatalardan kurtarmanıza yardımcı olacaktır. Fotoğraf galerisinde her oda tipi için ilginç fikirler sunulmaktadır.

Mutfakta alçıpan tavan

Nem ve buharın etkisi altında alçı levhalar ıslanabilir ve deforme olmaya başlayabilir. Bu sonuçlardan kaçınmak için tavana su itici emaye uygulamak veya üzerine PVC film yapıştırmak gerekir. Diğer bir seçenek de, mutfak geniş ve iyi havalandırılmışsa, alçıpanı yalnızca yemek alanı gibi kısmi yüzeyler için kullanmaktır.

Oturma odasında alçıpan tavan

Oturma odası, cesur tasarım kararları için mükemmel bir yerdir. Hacimsel alçıpan tavanlar, herhangi bir stile iyi bir katkı olacaktır. Aristokrat Viktorya dönemi, nazik Provence, zarif klasikler simetrik tonozlar, kemerler ve sıva ile vurgulanır. Neşeli bir ülkede veya geniş çatı katında, alçıpan kirişler eklenebilir. Sağduyulu modern veya özlü bir Japon tarzı için katı geometrik şekiller uygundur.

Tavanın üst sırasını alt katın dar çerçevesine merkeze yerleştirirseniz, oturma odası daha uzun ve daha hafif görünecektir. Ancak aynı zamanda, geniş bir düz tavan lehine sarkan avizeyi terk etmeye değer.

Yatak odasında alçıpan tavan

Tavanı yatak odasında donatırken, pürüzsüz şekiller, pastel renkler ve yumuşak parıltıyı tercih etmek daha iyidir. Gökyüzünü tasvir eden parçalar, beyaz bulutlar, yıldız kürelerinin taklidi uygun olacaktır. Hafifçe titreyen ışıklar ve floresan desenler, yatmadan önce romantik bir ruh hali verecektir, ancak oturma odaları ve koridorlar için parlak neon şeritler bırakmanız önerilir. Ayrıca, yatağın üzerinde çok zıt veya kasvetli unsurlar olan hacimli yapılar ve avizeler olmamalıdır.

Fidanlıkta alçıpan tavan

Bir çocuk odasının tasarımında, alanı aşırı yüklememek çok önemlidir. Alan ve odanın yüksekliği ne kadar küçük olursa, tavan o kadar sakin görünmelidir. Bu durumda çok renkli büyük figürler bilinçaltında bir tehdit olarak algılanabilir. Büyük detaylar, geniş alanların görsel olarak imar edilmesi için uygundur. Küçük odalarda, ince alçıpan levhalardan yapılmış yeterince hafif yapılar olacaktır. Bebeği rahat ettirmek için gölgeler yumuşak, bahar olmalı ve ışık sütlü sarımsı bir spektrumda mümkün olduğunca doğal olmalıdır.

Koridor ve koridorda alçıpan tavan

Koridor ve koridor az yer kaplar, ancak evin ilk izlenimini yaratırlar. Çevresinde sürekli aydınlatma bulunan açık renkli, tek renkli tavanlar, genellikle kasvetli bu odaları ışık ve enerji ile doldurmanın en iyi yoludur. Bir neon şerit ve spot ışıkları, ideal olarak benzer bir görevle başa çıkacaktır. Koridorun veya koridorun içini daha ilginç hale getirmek için, oraya tonozlu, kemerli veya iki seviyeli alçıpan tavan monte edebilirsiniz.

Kendi elinizle alçıpan tavan nasıl yapılır

Tavanı alçıpan ile bitirmek için sabit bir merdiven, bir metre cetvel, bir inşaat seviyesi, bir tornavida, bir zımba (plakalar beton bir zemine bağlıysa), bir çekiç, demir testeresi veya metal makas gerekir. GKL’yi işlemek için özel yuvarlak ağızlı bir matkap, dekupaj testeresi, demir testeresi, bıçak ve ince taneli zımpara kağıdına ihtiyacınız vardır.

Malzemelerden – bir metal profil, alçıpan levhalar, kendinden kılavuzlu vidalar, askılar ve dübellerin yanı sıra boyalar, bir rulo ve son katı yapmak için bir fırça. Aynı zamanda, kablolama ve aydınlatma armatürleri satın almaya değer.

Alçıpan tavanların montajı aşağıdaki adımlardan oluşur:

1) tasarım ve düzen;
2) yüzey hazırlığı (50 cm aralıklarla dübellerle duvar profilinin döşeme plakalarına veya ahşap kirişlerine tutturma);
3) metal bir çerçevenin montajı (karmaşık yapılar için profil uygun açıları oluşturmalı ve uygun boyutta olmalıdır);
4) elektrik kablolarının yerleştirilmesi;
5) levhaları kesmek ve alçıpandan dekoratif elemanlar hazırlamak;
6) GKL’nin çerçeveye alternatif olarak sabitlenmesi;
7) ampuller için delikler;
8) bitirme işleri: sıvama, boyama, boyama, aydınlatma armatürlerinin montajı.

Kendi elinizle bir alçıpan tavan yapmadan önce, deneyimli uzmanların işin nüanslarını ayrıntılı olarak açıkladığı ustalık sınıflarıyla birkaç video izlemelisiniz. Karmaşık tasarım çözümlerinin uygulanmasını profesyonellere emanet etmek daha iyidir – bu zamandan tasarruf etmenize yardımcı olur ve istenen sonuca ulaşmayı kolaylaştırır.

elparsdekor.com


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219