Seranızı Kış Bahçeciliği İçin Kurun

Bahçıvanlık mevsiminizi soğuk kış aylarına kadar en üst düzeye çıkarmak isteyen hevesli bir ev bahçıvanı mısınız? Birçok bahçe bitkisi kışın soğukta ve dış mekandaki soğuk ortamda iyi sonuç vermediğine göre – neden bahçenizi iç mekana getirmiyorsunuz? Seralar, kışın ortasında bir bahçe yetiştirmeye devam etmenin mükemmel bir yoludur!

Maliyet ve alan açısından, kendi seranızı DIY yapmak, onları raflardan hazır olarak satın almaktan kesinlikle daha mantıklı. Bahçeciliğin DIY doğası gibi, kendi seranızı inşa ederek, yeşillikleriniz için mükemmel benzersiz bir alan geliştirebileceksiniz!

Bugün, nasıl yapabileceğinize dair bazı ipuçları ve püf noktaları paylaşacağız Hayallerinizdeki serayı yaratmak için pleksiglas kullanın!

Bir

Seranızı İnşa Etmek İçin Cam Yerine Plastik Malzeme Kullanmanın Avantajı

Aa-1

Seraların inşası söz konusu olduğunda, işin içinde cam olduğunu düşünebilirsiniz! Neyse ki, modern zamanlarda durum böyle değil!

Özel özellikleri sayesinde seraların inşası için bir dizi özel sera plastiği geliştirilmiştir:

 • Hafif ve dayanıklı
 • Zorlu hava koşullarına dayanacak şekilde tasarlanmıştır
 • İnşaat amaçlı kolayca kalıplanabilir
 • Isıyı ve nemi iyi hapsetmede iyidir
 • Camdan daha uygun fiyatlı

Farklı Sera Plastik Sınıflarının Karşılaştırılması – Ve Neden Pleksiglas En İyisidir?

İşte DIY seralarında kullanılan bazı yaygın plastik malzeme türleri:

3-15

Ucuz ve erişilebilir olduğu için bu muhtemelen ev bahçelerinde bulacağınız en yaygın malzemedir! Uygun fiyatı nedeniyle diğer malzemelerden daha kolay yıpranma eğilimindedir. Sayfalarınızı 2-3 yıl içinde birçok kez onarmayı veya değiştirmeyi bekleyebilirsiniz.

4-14

Polietilene göre daha dayanıklı ve pahalı bir alternatif. DIY seranızın soğuk mevsimde ihtiyaç duyacağı mükemmel yalıtım ve dayanıklılık sağlayan, genellikle üç katmanlı polikarbonat tabakalardan yapılmış paneller halinde gelir.

5

Şeffaflık, mükemmel ışık yayılımı, yalıtım gibi camın tüm avantajlarına sahip ve eksilerini hiçbiri olmayan en “cama benzer” plastik alternatif.

3 yaygın sera plastiği türü arasında, Pleksiglas, zeki evin seçimidir yeşillikleri için en iyi ortamı sağlamak isteyen bahçıvanlar!

Neden? Polietilen ve polikarbonat arasında maliyet açısından mükemmel bir orta zemindir. Diğer tüm hususlarda inanılmaz bir gerilme mukavemetine sahiptir, çoğu malzemeden daha fazla yalıtım sağlar, kimyasallara dayanıklıdır ve daha fazlasıdır. Artı, tüm 3 seçenek arasında en iyi görünüyor – net, şeffaf ve pürüzsüz bir yüzeyle!

Kendin Yap Sera Yapmak için Gerekli Temel Aletler ve Malzemeler

6
 • Sera çerçevesi ve yapı donanımı (örn. Somunlar, cıvatalar ve braketler)
 • Kaplama – 3 yaygın kaplama malzemesi arasından karar verdiniz mi?
 • Mezura
 • Tesviye araçları
 • Matkap sürücüsü
 • Tornavida
 • Çekiç
 • Dairesel testere
 • Güvenlik gözlükleri, kulak koruması

Bir DIY Sera İnşa Etmenin Basit Adımları

7-1

DIY sera projenizi başlatmak için heyecanlı mısınız? İşte izleyebileceğiniz bazı basit adımlar:

 1. Onay Alın – Evet, arka bahçeniz olabilir, ancak projeye başlamadan önce durum tespiti yaptığınızdan ve herhangi bir inşaat ruhsatı gerekip gerekmediğini kontrol ettiğinizden emin olun!
 2. Sitenizi Seçme – Seranızın düzgün çalışması için kış güneşinden yeterli güneş ışığına ihtiyacınız olacak. Bu yüzden, inşaat yaparken bahçenize giren güneş ışığının açısını göz önünde bulundurduğunuzdan ve güneş ışığının en kesintisiz olduğu yeri bulduğunuzdan emin olun. Kış aylarında bile en az 6 saat güneş ışığına ihtiyaç duyar!
 3. Bir Seviye Alanı Oluşturun – eğer arka bahçenizde zaten harika olan bir seviye alanı varsa! Değilse, seranızın oturması için bir tane oluşturmanız gerekecek!
 4. Bir Çerçeve Oluşturma – metal ve ahşap çerçeveler arasından seçim yapın ve sera için belirlenen alanın etrafına destekleyici yapıyı inşa edin. Birbirlerine eklemeden önce çerçeve duvarını duvara göre inşa edin! Çatı tarafından takip edildi.
 5. Örtün – Seçtiğiniz kaplama malzemelerini kullanarak çerçeveyi örtmeye başlayın ve her köşenin ve çatlakların hesaba katıldığından emin olun. Soğuk kış donlarının alabileceği herhangi bir delik veya çatlak istemezsiniz.
 6. Hareket Zamanı – Bahçenizi DIY seranıza taşıma zamanı! Kış mevsiminden önce onları yeni “iç mekan” ortamına yavaşça alıştırmak için zaman ayırdığınızdan emin olun!

Seranızı Korumak İçin Bazı İpuçları

8-13

Kendi seranızı başarıyla inşa ettiğiniz için tebrikler! Şimdi seranızın optimum seviyede çalıştığından emin olmak için bunlardan bazılarını not edin. basit bakım ipuçları:

 • Seranın plastik panellerinin veya tabakalarının, içeriye yeterince güneş ışığı girmesini sağlamak için temiz ve temiz olduğundan emin olun.
 • Döşemelerinizdeki boşlukları veya çatlakları düzenli olarak kontrol edin – ve düzeltin!
 • Serada hastalıkların veya zararlıların yayılmasını önlemek için organik maddeleri düzenli olarak seradan uzaklaştırın.

(123 kez ziyaret edildi, bugün 1 ziyaret)

Bir cevap yazın

elparsdekor.com


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219