Taşyünü Asma Tavan Modelleri

TAŞYÜNÜ ASMA TAVAN KNAUF

TAŞYÜNÜ ASMA TAVAN KNAUF
TAŞYÜNÜ ASMA TAVAN KNAUF

Binalarda bulunan ana tavanın, alt tarafına ekstra bir tavan inşa etme işlemine asma tavan denir. Yani ana tavana ek bir tavan oluşturmak diyebiliriz. Bu işlemin yapılma nedeni ihtiyaç kaynaklıdır. Daha çok tavan altından geçen ve izi, yeri belli olan kablo, boru vb. gibi estetik durmayan kötü görüntüleri kapatmak ve daha iyi bir estetik görüntü oluşturmak için asma tavan yapılır. Genellikle kullanılan malzemeler taşyünü asma tavan knauf, suntalam, metal tavan olarak sıralanır. Ayrıca ısı yalıtımı için de kullanılan asma tavanda bir numaralı tercih edilen yalıtım malzemesi taşyünü asma tavan olarak geçer.

 Bazal taşının iyice ezilerek un haline getirilmesi ardından türlü kimyasal malzemeler ve geri dönüşüme uygun yani geri dönüştürülebilen malzemelerle bir araya getirilip birleştirilmesiyle meydana gelen taşyünü asma tavan knauf, kullanıldığı mekânlarda son derece şık bir görüntü oluşturur. Ayrıca binamızın soğuk alması çok büyük bir problemdir ve bu soğuk problemini çözmenin en kolay yöntemlerinden birisi de şıklığı ve ısı yalıtımı için tercih edilen taşyünü asma tavan knauf kullanımıdır. Yangına ve hafif olduğu için depreme dayanıklılığı ile bilinen taşyünü asma tavan knauf, ısı yalıtımı ve dekor gerektiren spor salonları, oteller, ofisler, bankalar, alışveriş merkezleri, eğitim kurumları (dershane, etüt merkezi vb.), havaalanları tarzı yerlerde sık tercih edilir. Tercih edilme sebepleri ilk olarak hijyenik ve insan sağlığına zarar vermeyen bir tür olmasıdır. Gürültü ve sesi absorbe etmesi, tamir edilmesi gerektiği zaman sağladığı kolaylıklar, ışığı fazla yansıtması, ortamda bulunan duman, sigara dumanı, kirli hava tarzındaki istenmeyen dumanları emerek yok etmesi diğer tercih edilme sebepleri olarak sıralanır. Gerektiğinde boyanabilir olması, istenilen her renkte kullanılabiliyor olması, taşıyıcı ve kenar bitiş detayına sahip olması bir diğer detay kolaylıklarıdır.

Taşyünü asma tavan knauf uygulanması, yapılacak olan mekânın hortum terazi veya da lazer kullanarak asma tavan kodu alınması ile başlar. T-24 denilen köşe profili yerleştirilir. 360 cm boyutundaki esas taşıyıcılar çelik dübel, askı teli gibi malzemeler ile tavana asılır. İkinci esas taşıyıcı da yine aynı yöntemi kullanarak yerleştirilir. İlki ile ikincisi arasında 120 cm boşluk olmalıdır. 60 cm aralıklarla esas taşıyıcı bağlantıları kurulur. 60×120 ölçüleri oluşmuş olan tavan dikdörtgenleri tali taşıyıcı ile bölünür, 60×60 kareler elde edilir. Bu karelere taş yünü paneller yerleştirilip tavan tamamen döşenir.

Taşyünü Asma Tavan Lambaları

Taşyünü Asma Tavan Lambaları
Taşyünü Asma Tavan Lambaları

Toplam 10 adet taşyünü asma tavan lambaları türü bulunur. Bunlar T24 LED, Insolıta, Tıle Zone 54s, Tıle Zone 48s, Tıle Lıne 1, Tıle Lıne 3, Tıle Dot 93R, Tıle Dot 99S, Tıle Dot 99C, Plank Lıne olarak geçer.

T24 LED: Alüminyum ekstrüzyon profil malzeme kullanılarak yapılır. LED’li T taşıyıcı profil olarak da geçer. Işık akısı 1000lm ila 2000lm olarak değişir. Güç olarak 14W, 28W’tır. LED olarak farklı şekillerde taşyünü asma tavan lambaları olarak kullanılır.

Insolıta: Galvaniz sac, alüminyum levha malzeme kullanılarak yapılır. Işık akısı 3000lm, 5700lm’dir. Güç olarak 31W ve 60W’tır.

Tıle Zone 54s: Galvaniz sac, alüminyum levha malzeme kullanılarak yapılır. Işık akısı 2700lm,3500lm’dir. Güç olarak 35W ve 33W’tır. Kare olarak kullanılan taş yünü asma tavan lambaları türüdür.

Tıle Lıne 1: Galvaniz sac, alüminyum levha malzeme kullanılarak yapılır. Işık akısı 2700lm’dir. Güç olarak 27W’tır. Dekor olarak ve aydınlatma olarak sık kullanılan taşyünü asma tavan lambaları türüdür.

Tıle Dot 93R: Galvaniz sac, alüminyum levha malzeme kullanılarak yapılır. Işık akısı 2200lm’dir. Güç olarak 28W’tır. Kare içerisinde parçalar ayrılmış LED olarak kullanılan taşyünü asma tavan lambaları türüdür.

Tıle Dot 99C ve Tıle Dot 99S: Özellik olarak Tıle Dot 93R ile aynı olan dekor olarak farklı olan bir taşyünü asma tavan lambaları türüdür.

Plank Lıne: Galvaniz sac, alüminyum levha malzeme kullanılarak yapılır. Işık akısı 2700lm’dir. Güç olarak 27W’tır.

Taşyünü Asma Tavan Led Aydınlatma Nasıl Yapılır?

Taşyünü Asma Tavan Led Aydınlatma Nasıl Yapılır
Taşyünü Asma Tavan Led Aydınlatma Nasıl Yapılır

Taşyünü asma tavan led aydınlatma nasıl yapılır? İlk olarak alçıpan içerisindeki kabloların yerini tespit ediyoruz. Kontrol kalemi kullanarak (+) ve (-) uçları tespit ediyoruz. Montajda kolaylık olması için şerit ledin bağlantı kablosunu uzatıyoruz. Elektrik bandı ile izolasyonu yapıyoruz. Taşyünü asma tavan led aydınlatması için alçıpan içerisindeki elektrik kablolarından itibaren ledi döşüyoruz. Hazırladığımız trafoyu oluşturduğumuz kanal içine düzgünce döşüyoruz. Taşyünü asma tavan led aydınlatması hazır. Eğer taşyünü asma tavan led aydınlatmasında bir arıza yaşarsanız çözmek için led aydınlatması ustaları ile irtibata geçin. Taşyünü asma tavan led aydınlatma işlemi öncesinde sigortaları kapatıp evin içindeki elektrik akımını kesmeniz gerektiğiniz unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

elparsdekor.com