Tül perde kaç derecede yıkanır

Organze gibi bazı ürünler için sıcaklık 30-40’ı geçmemeli mi? 

Özellikleri ve çeşitleri

Hemen hemen tüm perde kumaş türleri polyesterden yapılır ve belirli bir yüzde oranında bulunur. C ve pamuklu ve polyester kumaş 50-60 sıcaklığa dayanacak mı Malzemeye eklenen farklı bir kökene sahip olan liflerin türüne bağlı olarak tül şu tiplere ayrılabilir: naylon, ağ, tül, organze, muslin ve Baptist. Her türün, yıkama sırasında dikkate alınması gereken belirli özellikleri ve özellikleri vardır. perde kaç derecede yıkanır , perdeler kaç derecede yıkanır , perdeler hangi programda yıkanır , tül perde kaç derecede yıkanır , tüller kaç derecede yıkanır,

 • Organze bileşimi, özel olarak işlenmiş polyester liflere ek olarak ipek veya viskoz liflerle de eklenebilir. Organze işleme yöntemine bağlı olarak yüzeyi mat veya parlak olabilir. İnce fakat sert organze – kumaş ucuz değildir, üretim teknolojisi çok zaman alıcıdır ve lifleri birden fazla spesifik işleme maruz bırakır. Bu gelişmiş teknoloji sayesinde kumaşın birçok avantajı vardır. İyi şeffaflık, yetersiz aydınlatmaya sahip odalarda kullanılmasına izin verir. Polyester lifler, kumaş mukavemeti ve yüksek derecede aşınma direnci sağlar.

Tasarımcılar organzeyi yalnızca şeffaflığı ve hafifliği için değil, aynı zamanda çoğu kalın perde türüyle mükemmel uyumluluğu için de severler. Farklı tonları olabilir ama en güzelleri iki türdür: bukalemun ve gökkuşağı. Renkli organze arka ışıkla iyi gider. Hostesler için organze de toz çekmemesi, güneş ışınlarına dayanıklı olması ve deforme olmaması nedeniyle tercih edilen bir kumaştır.

 • Naylon tül daha az popüler değildir. Organzeden farklı olarak daha dayanıklıdır ve ıslandığında bile bu özelliğini kaybetmez.Naylon lifler suyu emmediğinden. Yıkandıktan sonra naylon perdelerin şekli değişmez, bu nedenle ütülemeye gerek yoktur. Ayrıca düşük ısı direnci nedeniyle 215 dereceye kadar ısıtma doku füzyonuna neden olabilir.

Hoş bir parlaklığa sahip bu ince kumaş, doğal ipeğin esnekliğini birçok kez aşan mükemmel bir esnekliğe sahiptir. Naylon tülün krem, bej ve diğer pastel tonları, daha koyu, daha yoğun perdelerle mükemmel uyum sağlar. Naylon lifler ve işlenirken dikkat edilmesi gereken özellikler vardır. Asitlere karşı dayanıklı değildir. Perdeler hangi programda yıkanır 

 • Perde daha düşük bir ışık geçirgenliğine sahiptir. Düşük şeffaflık derecesi, ışığın geçmesine izin vermez, bu nedenle bu kumaşı pencerelerin karanlık tarafa baktığı odalarda kullanmamak en iyisidir. Ancak organze ve naylondan farklı olarak, kalın perdeler olmadan bağımsız bir pencere dekorasyonu olarak kullanılabilir. Ayrıca, güzel, yumuşak kıvrımlara akın ederek iyi uyuyor.

Ancak kumaşın küçük eksileri var. Vual perdeler, birçok kumaştan daha sık işlenmeleri gereken bir sonucu olarak, hızlı bir şekilde statik elektrik oluşturma yeteneğine sahiptir. Ayrıca, ağ yüksek derecede kırma kapasitesine sahiptir.

 • Ağ veya ağ şeritleri, polyester elyaflara ek olarak, spandeks veya viskoz içerebilir. Fakat daha dayanıklı ve şeklini koruyabilen kumaş %100 polyesterden oluşmaktadır. Işığı iyi geçirir ve hava geçirgenliği yüksektir. Bu kumaş genellikle kalın perdelerde kullanılır.

Birkaç çeşit ağ vardır. Basit bir ızgara, havadan, birbirine bağlı hücrelerden oluşur. Fransız ağının şekli ve boyutu değişir. İşlemeli ağ biraz farklı bir yüzeye sahiptir. Açık çukur desenler kanvas üzerine uygulanabilir veya tek hücreli bölümlerle birleştirilebilir.

 • Bir diğer örgü çeşidi ise müslindir. Pürüzsüz ve yoğun bir dokuya sahip ipliklerden oluşur. Son zamanlarda, Kissey genellikle sadece pencere dekorasyonu olarak değil, aynı zamanda çeşitli nişler ve portallar için de kullanılmaktadır.
 • Batiste, polyester ipliğe ek olarak pamuk veya keten lifleri içeren ince ve narin bir kumaştır. Havayı ve ışığı mükemmel şekilde geçirir. Batista perdeler deforme olmaz, yıkandıktan sonra çabuk kurur ve ütülenmesi kolaydır.

Tül nasıl yıkanır?

Tekstil tasarımı olmadan hiçbir pencere tamamlanmaz. Pencere tül dekorasyonunda en popüler ve en çok kullanılanı hafif, havadar ve sıra dışı bir şıklıktır. Ancak zamanla, lekeler veya plaklar şeklinde çeşitli kirlilik türleri ortaya çıkabilir. Tülün orijinal güzelliğini eski haline getirmek için yıkamak gerekir.

Ne sıklıkla yıkamalıyım?

Tülün estetik görünümünü korurken mümkün olduğunca uzun süre hizmet verebilmesi için kumaşı üç ayda en az 1-2 kez yıkamanız gerekir. Sonuçta tül kumaş üzerinde biriken tozlar, akarların ve diğer mikroorganizmaların gelişmesiyle alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Alerji yokluğunda bile toz solumak sağlığınız için pek iyi değildir, her şeyden önce akciğerler etkilenir.

Ayrıca tülün zamanında yıkanması çok daha az zaman alacak ve sizi gri plak ve sarı lekelerden kurtarmak zorunda kalmayacak. Yıkama sıklığı ayrıca perdenin konumuna da bağlıdır.

Tül mutfakta asılıysa, mümkün olduğunca sık yıkamak en iyisidir ve oturma odasında ise üç ayda bir yeterlidir. Bu kural yoğun bir yola bakan pencereler için geçerli değildir, burada yıkamak özellikle yaz aylarında en az ayda bir kez uygundur.

Yıkamadan önce ne ıslatılabilir?

Tülü ana yıkamada daha iyi yıkamak için bir süre suda bekletmek gerekir.

Ön daldırma için 5-6 litre ılık suya ihtiyacınız var, buna beş yemek kaşığı soda veya sabun cipsi eklenmelidir.Daha sonra bileşenler tamamen eriyene kadar suyu tankta iyice karıştırmanız ve tülü oraya 1 için koymanız gerekir. -1.5 saat.

Perdeleri yıkamak çok uzun süre yapıldıysa, hem ıslatma hem de belki üç kez tekrarlamak daha iyidir.

Deterjan

Narin tül kumaşın yapısına zarar vermemek ve kaliteli bir yıkama elde etmek için mağazalarda satılan özel aletleri kullanabilirsiniz. Karmaşık kirleticilerin yüksek kalitede temizlenmesine ek olarak, ince tül kumaşları nazikçe ağartabilir ve hafifçe parlatabilirler.

Kaşmir tozu sadece yağ ve nikotin filmini işlemekle kalmaz, aynı zamanda karmaşık lekeleri de giderir. Evrensel ilaç Powder Vanish çoğu leke türünü halleder. Ancak yaygın deterjanları kullanabilirsiniz.

Elde yıkama tozları ve makinede yıkama tozları, sentetik ve karışımlı kumaşlar için mükemmel şekilde uygundur. Beyazlatıcı maddeler içeren ve içermeyen bileşikler vardır.

Tülün yıkandıktan sonra harika görünmesi için üreticinin etiket üzerindeki tüm tavsiyelerine uymalısınız. Her şeyden önce, sıcaklık rejimine dikkat etmek gerekir. Organze gibi bazı ürünler için sıcaklık 30-40’ı geçmemeli mi? C ve pamuklu ve polyester kumaş 50-60 sıcaklığa dayanacak mı? Ç.

yollar

el

Manuel yıkama yöntemi birçok ev hanımı tarafından seçilmektedir, bu sayede pahalı ve narin tüllere zarar verme riski sıfıra iner ve en kirli yerler bile daha iyi görselleştirilir.

Bu yöntem iyidir çünkü yaygın tozlara pahalı ürünlere para harcamadan çok karmaşık kontaminasyonlarla başa çıkmanıza yardımcı olacak birkaç halk ilaçları ekleyebilirsiniz.

Soda en çok beyazlatma için kullanılır. Soda külü ile yıkama, yağlı lekeler ve diğer kirleticiler olmadan beyazdan beyaza bir görünüm kazandırmasını sağlar. 8-10 litre ılık su için 100 gr ucuz toz ve iki yemek kaşığı soda alınır. Soda ve tozu ılık suya koyuyoruz, bileşenler eriyene kadar karıştırıyoruz ve tül kumaşı 20 ila 30 dakika arasında ıslatıyoruz. Bu süreden sonra yıkamaya başlayabilirsiniz.

Tül aspirin ile yıkanabilir. Bu harika haplar sayesinde kumaşı orijinal beyazlığına geri döndürebilirsiniz. 7-8 litre ılık su için 5 adet aspirin tableti almanız gerekiyor.Aspirini eritin ve tülü bu solüsyonda 8 saat bekletin. Kumaşın gece boyunca bu solüsyonda kalması en iyisidir.

çamaşır makinesinde

Tüm ev hanımları tül kumaşları elle yıkamayı sevmez, birçoğunun zamanı yoktur. Evet ve modern makinelerin, herhangi bir karmaşıklığın yıkanmasıyla hızlı ve zahmetsizce başa çıkmanıza yardımcı olan birçok işlevi vardır, asıl şey doğru sıcaklık ve modu seçmektir.

Kancalı çok kirli kumaşlar bile evde otomatik makine ile yıkanabilir.

Birçok sorundan kaçınabileceğiniz bazı kurallar vardır. Tül kumaşları yıkamak için 30-40 derecelik bir sıcaklık rejimine sahip bir elde yıkama programı (hassas kumaşlar için) seçmeniz gerekir. %50’den fazla doğal elyaf bileşimine sahip kumaşlar için sıcaklık 60 dereceye kadar yükseltilebilir.

Makinenin tamburuna herhangi bir tül kumaş yerleştirmeden önce, özellikle sıkma niyetindeyseniz, kırışmamaları için dikkatlice katlamanız gerekir. Organze, peçe ve özellikle ipek gibi zorlu kumaşlar, bir örgü çantada ve yokluğunda – bir yastık kılıfında yıkamak daha iyidir.

Bu tür kumaşları yıkamak için jel kullanmak daha iyidir, ancak normal dozun yarısı. Bunun nedeni artan köpüklenmedir. Artık deterjanın çıkarılmasını sağlamak için ek bir durulama eklemelisiniz.

Döndürme modu düzgün olmalı, 400 devirden fazla olmamalı veya açılmamalı, ancak normal şekilde kumaş suyuna akmalıdır.

Can sıkıntısından ve sararmadan kurtulmanın en iyi yolu nedir?

Tülden gri ve sarı kadar zor kirlilikten kurtulmak için çok uygun fiyatlı araçlar kullanabilirsiniz. Etki etkisi modern ev kimyasallarından daha kötü değildir ve maliyeti çok daha düşüktür.

Kumaşı orijinal beyazlığına döndürmek için parlak yeşil tuz çözeltisi yardımcı olacaktır. Çözeltiyi hazırlamak için yarım litre ılık suya ihtiyacınız var, buna iki yemek kaşığı tuz ekliyoruz ve tamamen eriyene kadar iyice karıştırıyoruz. Sonra 15 damla parlak yeşil eklemeniz ve tekrar iyice karıştırmanız gerekir. Çökelmeyi tamamlamak için çözeltiyi üç dakika yalnız bırakın.

Bitmiş çözelti, son durulama için amaçlanan suya eklenmelidir. Ancak bu, süzülerek durulamak için suya herhangi bir tortu düşmeden çok dikkatli yapılmalıdır. Aksi takdirde kumaşta yeşil lekeler oluşabilir.

Elde edilen solüsyondaki tül, ara sıra karıştırarak ve 3-4 dakikadan fazla olmamak üzere hafifçe bastırarak durulayın. Bundan sonra, tülün çıkarılması ve preslenmeden kuruması için asılması gerekir. Gri ve sarı, amonyak, hidrojen peroksit ve mavi ile elimine edilebilir.

Pas nasıl kaldırılır?

Pastan kurtulmanın birkaç yolu vardır. Pas aslında alkalidir, yani aside maruz kaldığında nötralize olur. En etkili formik ve oksalik asitlerdir. Asitlerle çalışırken koruyucu eldiven giymek gerekir.

Çiğ patateslerde yeterli oksalik asit bulunur. Katalizör olarak, patatese önceden uygulanmış tuz kullanmanız gerekir. Bundan sonra lekeyi pasla tedavi edebilir ve ardından kumaşı durulayabilirsiniz.

Pas önleyici olarak, lekeyi nemlendiren limon suyu kullanabilir ve ardından kumaşı ütüleyebilirsiniz. Kalan limon sarısı lekesini hidrojen peroksit ile çıkarın. Tülü yıkayın ve ardından her zamanki gibi yıkayın.

Halk ilaçlarına ek olarak, özel leke çıkarıcılar vardır, özellikle asitlerin etkilerini tolere edemeyen kumaşlar için faydalıdır.

Yağ, Kurum ve Kurum Lekelerini Çıkarın: İpuçları

 • Bulaşık yıkama jeli, taze yağlı lekelerin iyi ve hızlı bir şekilde çıkarılmasını sağlar. Ellerinizi yıkarken bir yemek kaşığı ürün ve aynı miktarda toz ekleyin, karıştırın ve tülü 15-20 dakika bekletin. Her zamanki gibi yıkandıktan sonra.
 • Sirke çok sayıda yağ lekesi ile iyi çalışır. Bunu yapmak için 1:1 su ile seyreltilir ve kumaş elde edilen solüsyona batırılır. Kuruduktan sonra tül durulanır ve yıkanır. Eski yağ lekeleri, bir gliserin ve amonyak çözeltisiyle (eşit oranlarda) çıkarılabilir. Çözelti pamuğa uygulanır ve önce leke halesini ve ardından tüm kirliliği tamamen silin.
 • Organze, şifon ve naylon için başka bir çözüm olacaktır. Amonyağı sirke (her biri 50 mg) ile karıştırmanız ve bir yemek kaşığı tuz eklemeniz gerekir. Karışımı iyice karıştırın ve ardından lekelere uygulayın. Aracın çalışması için 10 dakika beklemeniz gerekir. Bundan sonra, kumaşı normal bir sabun çözeltisinde gerin.
 • Tül üzerindeki kurum ve kurumdan kurtulmak için önce çamaşır tozu veya pudra ile yıkamanız gerekir. Yani normal sodanızı ılık suda çözmeniz gerekiyor, iki yemek kaşığı yeterli. Kirlenmiş bölgelere sıvı deterjan uygulayın ve tülü 8 saat boyunca solüsyonda bekletin. Bundan sonra, bezi yıkayın ve kuruması için asın.

Tül perdeler nasıl ütülenir: demirli ve demirsiz?

Tülü iyi durumda getirmek için onu evcilleştirmeniz gerekir. Hassas kumaşın özel bir sıcaklık rejimine ihtiyacı vardır ve tül kumaşın boyutu özel bir yaklaşım gerektirir. Geçerken uyulması gereken bazı kurallar vardır.

 • Tülü ütülemek için uygun bir yol 80’den fazla olmamalı mı? C. Yüksek oranda doğal lif içeren kumaşlar için sıcaklık arttırılmalıdır.
 • Tül, organze hariç, yıkandıktan hemen sonra ıslakken ütülemek için en iyisidir. Sadece tamamen kuruduktan sonra işlenebilir. Kuru bez ıslak gazlı bezle silinmelidir. Organze için gazlı bez yerine kağıt mendil kullanılır.
 • Büyük bir tül kumaş kenardan geçmeye başlayarak yavaş yavaş merkeze doğru hareket ettirilmelidir. Çok uzun tülleri ütü masasına koymak daha uygundur. Ütü bitiminde kumaş kırışmaması için 7-9 dakika geniş bir yüzeye yayılmalıdır.Ütüleme sırasında ütü kullanılmaz.
 • Tülün yüzeyi, daha önce saçaklara asılan bir buhar jeneratörü yardımıyla düzenlenebilir. Tüm cihazların yokluğunda, perdeler sadece korniş üzerine asılarak pencerenin üzerine düzleştirilebilir.

Yorumlar

Çoğu ev hanımı, tül kumaşın en az üç ayda bir yıkanması durumunda toparlamanın çok daha kolay olduğu konusunda hemfikirdir.

Birçoğu, popüler ve özel araçların kullanılmasının neredeyse her tür kusuru ortadan kaldırmaya yardımcı olduğu konusunda hemfikirdir. Çoğu kişiye göre modern makine, yıkama süresini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur.

elparsdekor.com


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219