Tv sinyal yok diyor ne yapmalıyım

Televizyonum neden “sinyal yok” diyor? Hızlı sorun giderme kılavuzu

  • Başlama
  • Donanım Kılavuzları
  • Televizyonum neden “sinyal yok” diyor? Hızlı sorun giderme kılavuzu

Kötü hava koşulları veya donanım sorunları nedeniyle TV’niz “sinyal yok” sorunuyla karşılaşabilir. Bölgenizde çok yağmur yağıyorsa, kar yağıyorsa veya rüzgarlıysa, kablolu yayın operatörünüz veya akış hizmeti sağlayıcınız bir sinyal alma hatası mesajı görüntüler. Sinyalin düzelmesi için cihazı bir süreliğine kapatmanız yeterlidir. Bunun nedeni, modern uydu çanaklarının aşırı hava koşullarıyla başa çıkmak için tasarlanmış olmasıdır.

Diğer tüm durumlarda, TV’nin donanımında bir sorun olmadığına ikna olduysanız, sorun birçok bağlantıdan birindedir. Sinyal olmaması sorununu çok fazla masrafa neden olmadan çözmek için bu kılavuzdaki basit adımları izleyin.

“Sinyal yok” hatası tam olarak nedir?

Çoğu TV üreticisinin, uzaktan kumanda açılır açılmaz cihazın algılanıp ekranda görüntülenmesini sağlayan otomatik bir bağlantı mekanizması vardır. TV’niz doğru kaynağa veya kablo kutusu gibi girişe ayarlanmış olmasına rağmen sinyal yok diyorsa, ağ alım sorunuyla karşı karşıyasınız demektir.

Önce TV’yi kapatmayı deneyebilir, birkaç dakika bekleyip yeniden başlatabilirsiniz. Sorun devam ederse, sorunu çözmek için tek tek bağlantıları tek tek incelemeniz gerekecektir. Bu basit bir eleme sürecidir.

Bir dizüstü bilgisayara/bilgisayara veya başka bir ekran paylaşım cihazına bağlanmak için TV’nin HDMI bağlantı noktalarından birini kullanıyorsanız, devam etmeden önce bunların bağlantısını kesmeniz gerekir.

Kablo kutusunu/vericiyi kontrol edin

Bazı durumlarda kod çözücünüz sinyal olmaması sorununun nedeni olabilir. İster SD ister HD alıcı kutusu kullanın, sağlayıcı yeni bellenimi yayınlayabilir ve arka planda güncelleyebilir. Bu, yeni uydu ayarlarının yüklendiği ancak cihazın ayarlarla tam olarak entegre olmadığı anlamına gelir.

Sorunu çözmek için güç kablosunu çıkarın ve yeniden takın. TV’nin kapalı olduğundan emin olun. Ayrıca akıllı/ekran kartını çıkarabilir ve dekoderin bir süre soğumasını sağlayabilirsiniz. Sıkıca ve çok fazla baskı yapmadan yapın. Daha sonra, görünen okları izleyerek kartı çip aşağı bakacak şekilde yeniden takın.

HDMI kabloları ve bağlantı noktalarıyla ilgili sorunlar

Çoğu durumda, sinyal olmaması sorununun nedeni Yüksek Çözünürlüklü Multimedya Arabirimi (HDMI) kablolarında veya bağlantı noktalarında bulunabilir. Bağlantılar tam oturmuyorsa veya dışarı çıkıyorsa, bağlantı noktaları biraz hasar görebilir. Bir TV tamircisinin çözemeyeceği ciddi bir şey değil, sadece alternatif bir HDMI bağlantı noktasına geçin. (Çoğu TV üreticisi en az iki HDMI bağlantı noktası içerir.)

HDMI kablosunu çıkarın ve eski veya yeni HDMI bağlantı noktasına yeniden takın. HDMI bağlantı kablonuzu , bağlantı noktası konumunda kalmasına yardımcı olacak kendi kendine kilitlenen bir kabloya yükseltmek isteyebilirsiniz . Bu HDMI sorunları çözüldüğünde, TV sinyaliniz kısa sürede yedeklenmeli ve çalışmaya başlamalıdır.

HDCP hataları

Bazı durumlarda TV’niz Yüksek Bant Genişliği Dijital İçerik Koruması (HDCP) hatası olarak bilinen hatayla karşılaşabilir. Bu, lisanssız cihazların herhangi bir kablolu TV içeriği almamasını öneren bir korsanlıkla mücadele önlemidir. Günümüzde neredeyse tüm modern televizyonların HDCP’yi desteklemesi gerekiyor.

Örneğin, özellikle daha yüksek çözünürlüklü ekranlarda, HDMI kullanarak kablo TV’nize bir Kodi kutusu bağlamaya çalışırsanız, HDCP hataları nedeniyle sinyal yok mesajı alırsınız. Soruna neden olan cihazı çıkarmanız gerekecek ve bağlantı yeniden kurulmalıdır.

diğer ipuçları

Bazen TV’nizin farklı bir temel kanalda olması gerekir. TV uzaktan kumandasında 1 veya 2’ye ayarlanmış varsayılan ayar olsa da, bazen 3 veya 4’e taşımak gerekir. Bu değişiklik yalnızca TV uzaktan kumandası içindir ve operatörünüzle hiçbir ilgisi yoktur. .

Ayrıca kablo kutusunun ve TV’nin başlangıç ​​sırasını bir önceki sıraya göre tersine çevirebilirsiniz. Bu, her iki cihazın da tekrar bağlanmasına ve sinyalleri almasına izin verir.

Sonuç

Bir TV sinyal yok mesajı gösterdiğinde sinir bozucu olabilir. Ancak çoğu durumda dışarıdan yardım aramaya gerek yoktur. Bu kılavuzdaki sorunlardan birini çözerseniz, sorunu kendi başınıza çözebilmelisiniz.

elparsdekor.com


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219