Yağmur yağınca tavanımız akıyor

Çatı sızıntılarının olası nedenleri


Çatı sızıntılarının olası nedenlerini bilmek, bunları zamanında çözmek için önlemler almamızı sağlar. Bu nedenle  size bunların ortaya çıkma nedenlerini ve nasıl çözüleceğini anlatacağız. Okumaya devam edin ve biraz daha öğrenin.

Çatı sızıntıları nasıl önlenir?

Sızıntılar sadece can sıkıcı olmakla kalmaz, kısa sürede büyük hasarlara da neden olabilir. Görünmesini önlemenin en iyi yolu, mülkün çatısının veya çatısının periyodik olarak gözden geçirilmesidir. Bu, nem, küf veya çatlak olup olmadığını tespit etmenizi sağlar.

İdeal olan, yüksek yağışlı bir bölgedeyseniz revizyonları üç ayda bir yapmaktır. Ya da yağışlı ve karlı mevsimler çok uzun değilse 6 ayda bir.

Sızıntıları önlemek için çok faydalı bir başka ipucu da su geçirmezlik kaydı tutmaktır. Sonuncusunun yapıldığı anın ve doğru yapılıp yapılmadığının farkında olmalısınız. Bu şekilde, onu güçlendirmenin zamanının gelip gelmediğini bileceksiniz. Çatılarda bozulma olmaması için su yalıtımının önemini bilmek şarttır.

Çatı sızıntılarının nedenleri nelerdir?

Suyun neden çatıya sızdığını bilmek önemlidir . Bu sayede durumu ağırlaştırmadan zamanında önlenebilir veya onarılabilirler. Çünkü düşen can sıkıcı damlaların ötesinde hastalıklara, mantarlara ve diğer sonuçlara neden olan nem üretirler.

Genel olarak, sızıntılar şunlardan kaynaklanır:

Oluklarda ve çatılarda su birikmesi

Oluklar tıkandığında veya yanlış yerleştirilmiş bir kiremit suyun akmasını engellediğinde, birikir ve sızıntılar oluşturur . Bu, sıvının yapı malzemeleri üzerindeki etkisinden kaynaklanmaktadır.

Tüm çatı ve kaplama malzemelerinin su ile temas edecek şekilde şartlandırılması gerekmesine rağmen, yüzme havuzlarında olduğu gibi sabit olacak şekilde tasarlanmamıştır. Böylece zayıflar ve sızıntılara neden olan arızaları sunarlar.

çatıların yaşı

Tüm ev yapı malzemelerinin tahmini bir kullanım ömrü vardır. Bu, zamanla ve kullanımdan dolayı onları bozar ve zayıflatır . Bu olduğunda, tavanlar çatlama eğilimi gösterir ve hatta suyun geçişine dayanma ve engelleme yeteneklerini bile kaybeder.

Bu nedenle, çatıların hangi durumda olduklarını ve herhangi bir çatı sızıntısı onarımına ihtiyaç duyup duymadıklarını görmek için çatıları periyodik olarak kontrol etmek önemlidir.

iklim durumu

İklim koşullarına bağlı olarak, çatılar az ya da çok dayanabilir. Örneğin, bölgenizde güneş çok güçlüyse katran daha hızlı erir; ya da yağmurlar sürekli ise çok daha uzun süre ıslak kalacaktır.

Ayrıca, dolu yağan veya kuvvetli ve kasırga rüzgarlarının estiği bölgelerde bulunan evlerin çatılarından da bahsetmek önemlidir. Pekala, bunlar hava nedeniyle kapaklarının delinmesi veya havaya uçması riskini taşıyor.

Bu nedenle yaşadığınız bölgenin iklim koşullarına en uygun çatı tipini seçmek önemlidir.

Bakım eksikliği

Tavanların bakımı , malzemelerin maksimum ömürlerini sürdürebilmesi için esastır. Çatının koşullarını korumak için uygun prosedür uygulanmadığında, hızla bozulurlar.

Ayrıca bakım yapılmayarak küçük arızalar ilerleyerek büyük kaçak ve kaçaklara dönüşmektedir. Bunlar da evin çatı ve duvarlarının yapısına zarar verebilir.

düşük kaliteli malzemeler

Düşük kaliteli malzemeler genellikle yanıltıcı sonuçlar verir veya çok kısa bir kullanım süresine sahiptir. Bu, sızıntıların ana nedenlerinden biridir .

Çatı açıkta kalan bir yüzey olduğundan ve evlerimizin ve ailelerimizin korunması için çok önemli olduğundan, en iyi malzemelere yatırım yapmak önemlidir. Belki ekonomik masrafı daha fazladır ama uzun vadede bakım ve onarımlardan çok tasarruf ettiğinizi göreceksiniz.

Kırık borular ve sızıntılar

Bir apartman dairesinde yaşıyorsanız ve çatınızda sızıntı varsa, bu büyük olasılıkla komşularınızdan gelen ıslak zeminler nedeniyle kırık bir boru veya sızıntının ürünüdür. Bina yapılarında katlar arasında bazı borular geçebileceğinden

Bu durumlarda, sorunu çözebilmeleri için komşularla saygılı bir iletişim sürdürmek iyidir.

Sızıntılar nasıl onarılır?

Yapmanız gereken ilk şey, sızıntıyı bulmaktır. Sızıntıya dönüşebilecek bir hasar olup olmadığını öğrenmek için çatınızın yapısını izlemeniz önemlidir, böylece bunları önlemek için harekete geçebilirsiniz. Ancak gerçekleşirse, onları onarmak için şunları yapabilirsiniz: Yağmur yağınca tavanımız akıyor çözüm

su yalıtımı yapmak

Bunlar inşaat sırasında önleyici olarak yapılmalıdır, ancak bakım gerektirirler. Çatınız nemden etkilenmişse ve sızıntılar varsa, su ile temasından korumak için çatı yalıtımı yaptırın.

Fayansları macun veya poliüretan köpükle yapıştırın

Sızıntılar rüzgar veya fırtına nedeniyle yerinden taşınmış karoların ürünü olduğunda , suyun geçmemesi için macun veya poliüretan köpük ile yapıştırmak bir seçenektir.

Fayansların su geçirmez olma özelliğine sahip olduğunu unutmayın. Bu yüzden çatınızda su sızıntısı varsa bunların yerinde olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Hasarlı alanı çıkarın

Etkilenen bölgeyi çok iyi inceleyin. Ağır hasarlıysa, kaldırılması ve yeni malzemeler kullanılarak hasarın onarılması en iyisidir . Çünkü bunlar çok ciddi olduğunda altyapı etkilenebilir ve çökme meydana gelebilir.

olukları açın

Yağmur suyunun aktığı ve aktığı olukları nasıl koruyacağınızı öğrenin . Tıkanırlarsa ve su biriktirirlerse, sonuçların ciddi olabileceğini unutmayın. Herhangi bir zamanda bunlardan bir sızıntı olduğunu fark ederseniz, bunları ortaya çıkarmanız veya bunda başarısız olmanız durumunda değiştirmeniz gerekir.

Teneke çatıdaki sızıntılar nasıl onarılır

Sac çatılar da sızıntı yapabilir. Bunlar genel olarak eğimin az olması, olukların küçük veya tıkanmış olması, sacların paslı veya kötü durumda olması ve sacların vida veya sabitleme sistemlerindeki sorunlardan kaynaklanır.

Sızıntının plakaların sabitleme veya birleşim yerlerindeki sorunlardan kaynaklanması durumunda, plakaların doğru ayarlanması veya plakaların birleşmelerini koruyan diğer tip sacların yerleştirilmesi ile sorun çözülür.

Plaka paslı veya hasarlıysa, yenisiyle değiştirmek en iyisidir.

Çatıda sızan suyu onardıktan sonra mükemmel bir fikir, yüzeye su geçirmezlik işlevini yerine getiren bir membran uygulamaktır. Bu, plakaları neme karşı koruduğu için kullanım ömrünü uzatacaktır.

Çatıda sadece bir sızıntı olup olmadığına bakılmaksızın, sebebini değerlendirmek ve mümkün olan en kısa sürede tamir etmek önemlidir. Nem sessiz hareket eden bir ajan olduğundan ve tavanlardaki su sızıntıları elemanları hızla bozar. Bunu yapmakta zorluk çekiyorsanız, profesyonellere danışmak en iyisidir.

Çatı sızıntı nedeniyle düşebilir mi?

Sızıntılar zamanında tedavi edilmezse tavanlarda ve duvarlarda rutubet, zeminin kalkması, boyanın soyulması gibi yapılarda ciddi hasarlara neden olabilir.

En ciddi durumlarda tavan düşebilir . Su, güçlerini ve desteklerini azaltan çatı malzemelerini aşamalı olarak aşındırır.

Zemindeki sızıntı nasıl giderilir?

Bir apartman dairesinde yaşamanın en karmaşık yanı, sızıntı gibi yapısal bir sorunun komşulara bağlı olabilmesidir. Bu olduğunda, vakayı onlarla çok saygılı bir şekilde ele almak en iyisidir.

Bir dairenin tavanındaki sızıntıların nasıl kapatılacağı konusunda, onarımı profesyonellerin ellerine bırakmak en iyisidir. Çünkü bu yapılar oldukça hassastır ve çok fazla ağırlığı destekler. Bunu uyumlu bir şekilde gerçekleştirmek ve komşularınızın sorumluluk alması için şunları yapmalısınız:

  • Komşularınızla iletişim kurun: Bu size birçok yönden yardımcı olacaktır. İlk olarak, onların da etkilenip etkilenmediklerini ve sızıntının gerçekte nereden geldiğini sorundan haberdar etmelerini sağlayacaksınız.
  • Uzman bir tesisatçı kiralayın: Bu, sızıntıdan düşen suyun gerçek nedenini ve kaynağını belirleyecektir. Böylece, onarımda ortaya çıkan tüm masraflarla ilgilenmeleri için bundan kimin sorumlu olduğuna dair bir kayıt bırakabilirsiniz.
  • Mahalle meclisine bildirin: Yönergenin diğer katların sahipleri veya kiracıları ile diyaloga aracılık edeceği belirtilmiştir. Ayrıca, sorunun resmi bir kaydı ve bilirkişi raporu olacaktır.
  • Bir profesyonel bulun: Bir zemindeki sızıntıların onarımı için bir uzman tutmanız önerilir. Bu şekilde, kökten düzeltecek ve aynı zamanda işi güvenli bir şekilde yapacaktır.

Bunlar çatı sızıntılarının olası nedenleridir. Bizim gibi kapsama uzmanlarıyla iletişime geçmeyi unutmayın . Evinizin yapısında kaliteli çalışmalar yaparak evinizin ve ailenizin güvenliğini sağlayın.

elparsdekor.com


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/dekormima/public_html/wp-includes/functions.php on line 5219